Kreatywne zabawy grafomotoryczne dla dzieci

Artykuł sponsorowany

Grafomotoryka odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka i ma duży wpływ na to, jak dziecko poradzi sobie z wyzwaniami, które czekają na nie w szkole. Czym jest grafomotoryka i jakie zabawy wykorzystać, by ją wspierać?

Książeczki są niedrogie i bardzo atrakcyjne dla dzieci, a doskonale stymulują rozwój dziecka i jego grafomotorykę
Książeczki są niedrogie i bardzo atrakcyjne dla dzieci, a doskonale stymulują rozwój dziecka i jego grafomotorykęmateriały promocyjne

Zabawy z kartką i kredkami

To najpopularniejszy sposób rozwijania grafomotoryki u dziecka, który poprawia precyzję ruchów oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Co więcej, maluch od samego początku uczy się prawidłowego trzymania oraz prowadzenia narzędzi piśmienniczych. Popularnym sposobem na ćwiczenia z grafomotoryki są znane i lubiane kolorowanki z księgarni internetowej taniaksiazka.pl , które potrafią zaangażować każde dziecko. Warto, by rodzice zwrócili szczególną uwagę na kolorowanki z dodatkowymi zadaniami — np. rysowaniem po śladzie, rysowaniem szlaczków, labiryntami, dorysowywaniem brakujących elementów czy łączeniem kropek. Takie książeczki są niedrogie i bardzo atrakcyjne dla dzieci, a doskonale stymulują rozwój dziecka i jego grafomotorykę.

Możemy także tworzyć z dzieckiem wycinanki lub wydzieranki, rysunki (prosząc, by np. narysowało drzewko po prawej stronie domku), malować farbami lub wyklejać obrazki. Takie kreatywne zajęcia wymagają skupienia, precyzji i sprawnego operowania narzędziami. Te umiejętności bardzo przydadzą się dziecku w szkole, wesprą jego rozwój i wpłyną na poprawne tempo pracy. Co więcej, według badań szybkie określenie dominującej ręki (do 3. roku życia) wspiera rozwój mowy. Przy okazji tworzenie obrazków i wykonywanie prac plastycznych sprawia dzieciom wiele radości. Takie zabawy mogą także wzbudzić ich zainteresowania, a nawet przekazać cenną wiedzę o świecie — przykładem niech będą kolorowanki tematyczne, np. o zwierzętach żyjących w Polsce czy o zawodach.

Rozwój grafomotoryki poprzez kreatywne zabawy

Pomysłów na zabawy, które wymagają od dziecka koordynacji na linii oko-ręka jest naprawdę wiele. Które z nich warto wypróbować?

  • Sortowanie koralików i nawlekanie ich na nitkę, by stworzyć bransoletkę lub korale
  • Rysowanie palcem w piasku na plaży lub przy wykorzystaniu specjalnych zabawek (tablice do rysowania po piasku)
  • Gra w bierki lub w pchełki
  • Lepienie z plasteliny, modeliny lub masy solnej
  • Budowanie wieży z klocków
  • Rysowanie kredą po chodniku
  • Układanie puzzli
  • Tworzenie origami
  • Rzucanie do celu
  • Dla najmłodszych — zabawy z przedmiotami codziennego użytku: zakręcanie słoików, wyciskanie gąbki, przypinanie klamerek

Takie ćwiczenia usprawniają pracę dłoni i palców oraz rozwijają percepcję wzrokową. Są także świetnym pomysłem na proste zabawy z dzieckiem w domu.

Zdobywanie praktycznych umiejętności

Dzieci mogą wykonywać ćwiczenia grafomotoryczne podczas nauki czynności, które będą przydatne w codziennym życiu! Niektórzy rodzice i dziadkowie chcą wyręczać maluchy w prostych czynnościach, jednak lepiej pozwolić im wykonywać proste czynności samodzielnie. Może to być zapinanie guzików, sznurowanie butów, zapinanie butów na rzepy, przelewanie wody przy pomocy lejka, przesypywanie produktów spożywczych (mąki, kaszy) łyżką do miski, wycinanie ciasteczek foremką. Dla nas to banalne rzeczy, jednak dziecko dzięki nim rozwija koordynację ruchowo-wzrokową, uczy się orientacji przestrzennej i kształtuje grafomotorykę.

Nie bez znaczenia jest także rozmaita aktywność fizyczna: jazda na rowerze, skakanie w gumę, wspinanie się, skakanie na skakance, pokonywanie torów przeszkód. Aktywność także wspiera małą motorykę, a przy okazji kształtuje sprawność ruchową i pewność siebie dziecka, a przy okazji pozwala spożytkować energię, której maluchom nie brakuje.

Pamiętajmy, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i ma własne, charakterystyczne predyspozycje lub uzdolnienia. Zupełnie normalne jest to, że niektóre dzieci szybciej uczą się precyzyjnie operować narzędziami oraz pisać i rysować, a innym zajmuje to więcej czasu.

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas