Materac ortopedyczny - podnieś komfort swojego snu i zadbaj o swój kręgosłup

Artykuł sponsorowany

Materace ortopedyczne mogą z powodzeniem służyć nie tylko osobom potrzebujących wsparcia kręgosłupa ze względów medycznych. Te wygodne i bardzo wysokiej jakości materace mogą być używane także przez osoby zdrowe, ceniące sobie komfort snu.

article cover
.

Rodzaj materaca a jakość snu

O tym, że na wygodnym materacu śpi się lepiej, nikogo nie trzeba przekonywać. A wygodny materac to niekoniecznie ten miękki i zapadający się pod ciężarem ciała. Dobrze dobrany materac zapewnia podparcie kręgosłupowi i utrzymuje go w linii poziomej niezależnie od pozycji, jaką przyjmiemy w czasie snu. Ponadto wspiera ciało w tych punktach, w których wykazuje ono większy nacisk na materac - kark, biodra, barki, głowa, łydki. Materac dobrany do wagi i wzrostu pozwoli uniknąć napięcia mięśni w czasie snu, co z kolei zniweluje wszelkie niewygody i zapewni zdrowy, mocny sen.

Od strony technicznej nie można powiedzieć, czy lepszy jest materac sprężynowy czy piankowy. Wiele zależy tu od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od stanu zdrowia. Osoby cierpiące na przykład na choroby kręgosłupa potrzebują innego materaca, niż osoby, które takich dolegliwości nie odczuwają.

Kiedy trzeba zmienić materac na nowy

Wymiana materaca wiąże się z wydatkiem, często niemałym, dlatego sporo osób popełnia błąd, odkładając ten zakup na bliżej nieokreślone kiedyś. Tymczasem pieniądze wydane na materac zwracają się niemal natychmiast - lepsza jakość snu to lepsze funkcjonowanie w dzień, większa wydajność, nie tylko fizyczna, ale też umysłowa. A to z kolei przekłada się na pieniądze. Natomiast źle dobrany materac może powodować dolegliwości wymagające konsultacji lekarskiej. Czasem wiąże się to z wydatkami na lekarstwa lub rehabilitację. Tak czy siak, pieniądze zostaną wydane, więc lepiej wydać je na materac.

Poranne wstawanie połączone z bólami kręgosłupa, problemem ze schylaniem się, sztywnością karku, bolesnością nóg i bioder to niemal oczywiste powody do wymiany materaca na nowy. Ale są też inne - ból głowy, uczucie zmęczenia, senność od razu po przebudzeniu także mogą być skutkami źle dobranego lub zużytego materaca.

Materac ortopedyczny - przy jakich schorzeniach może się przydać

Materac ortopedyczny już samą nazwą sugeruje, że jest niezastąpiony przy chorobach układu kostno-stawowego. Faktycznie, przy wszelkich chorobach kręgosłupa (skolioza, hiperlorodza), zwyrodnieniach kręgów i stawów, chorobach reumatycznych, na pewno przyda się materac ortopedyczny. Ale są i inne przesłanki do jego stosowania. Może się to wydać zaskakujące, ale materac ortopedyczny wskazany jest także dla osób z chorobami układu krążenia i nadciśnieniem. Również w przypadku wad postawy lub w ramach profilaktyki wad postawy u młodzieży w okresie intensywnego wzrostu materac ortopedyczny jest rekomendowany przez https://www.zdrowykregoslup.pl.

.

Materac ortopedyczny - najważniejsze cechy

Materace ortopedyczne produkowane są z pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej. W pierwszym przypadku materac dopasowuje się do kształtu ciała pod wpływem jego nacisku, w drugim - pod wpływem temperatury. Pianki termoelastyczne nazywane są też piankami z pamięcią, ponieważ "zapamiętują" kształt ciała. Dzięki temu łatwiej o uczucie dużej wygody i otulenia ciała.

Siedem stref podparcia, które oferuje na przykład materac Salsa, to dość, by zapewnić stabilną pozycję w czasie snu nawet osobie, która na co dzień boryka się z różnymi dolegliwościami ze strony układu kostnego.

Materac Salsa może poszczycić się też certyfikatem AEH, co oznacza, że spełnia on rygorystyczne wymogi w zakresie jakości i przydatności jako wyrób medyczny. Jest zresztą wykonany z komponentów nie powodujących alergii, może więc być używany przez osoby borykające się z różnego typu alergiami. Zewnętrzny pokrowiec w razie potrzeby można zdjąć i uprać.

Materace ortopedyczne z pianki poliuretanowej doskonale sprawdzają się na łóżkach z regulowaną wysokością zagłówka. Dzięki piance wysokoelastycznej nie tracą swoich właściwości nawet wówczas, gdy przez długi czas ustawione są w pozycji wygiętej pod wybranym kątem.

Materac ortopedyczny - ile kosztuje

I tu niespodzianka, bo materace ortopedyczne wcale nie są tak drogie, jak można by przypuszczać. Mało tego - często są tańsze niż inne, podobne materace piankowe. Powód jest dość prosty - materac zarejestrowany jako wyrób medyczny objęty jest niższą stawką VAT. O ile w przypadku zwykłych materaców wynosi ona 23%, to przy materacach ortopedycznych jest to zaledwie 8%.

Jednoosobowy materac ortopedyczny, na przykład wspomniany wyżej materac Salsa, kosztuje około 800 zł. Szeroki, dwuosobowy materac Salsa można mieć za półtora tysiąca złotych. Biorąc pod uwagę, że producent daje 15 lat gwarancji na swój wyrób, koszt rocznego wygodnego spania dla dwóch osób to zaledwie 100 złotych. Nie można uznać tego za wygórowaną cenę.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas