Chroni przed cukrzycą i wrzodami. Najlepsza na odchudzanie

Magdalena Kowalska

Oprac.: Magdalena Kowalska

Kozieradka to wciąż nieodkryta roślina strączkowa o niezwykłych właściwościach. Jest niezastąpiona w profilaktyce cukrzycy, miażdżycy i chorób układu pokarmowego. Pomaga obniżyć poziom cukru i złego cholesterolu we krwi. Działa regenerująco na błony śluzowe płuc czy żołądka. Zawiera substancje wspierające pracę mózgu i zapobiegające demencji, w tym chorobie Alzheimera. Badania potwierdziły też korzystny wpływ kozieradki na odchudzanie – nie tylko hamuje apetyt, ale spowalnia też wchłanianie cukrów i tłuszczów do organizmu. A to nie wszystkie zalety tych nasion. Sprawdź, czym jest kozieradka, dlaczego warto ją stosować i jak włączyć ją do diety.

Zapomniana roślina strączkowa rewelacyjnie wpływa na całe ciało
Zapomniana roślina strączkowa rewelacyjnie wpływa na całe ciało123RF/PICSEL

Czym jest kozieradka i co zawiera?

Kozieradka pospolita to roślina strączkowa, już w starożytności stosowana w medycynie naturalnej. Obecnie z jej właściwości korzysta medycyna hinduska i chińska. W nasionach tej wyjątkowej rośliny znajdują się liczne substancje bioaktywne, w tym flawonoidy, izoflawony, substancje śluzowe, saponiny steroidowe, witaminy PP, E i D, a także kluczowe minerały: cynk, żelazo, potas, wapń, fosfor i sód.

Kozieradka a cukrzyca

Nasiona kozieradki zmniejszają ryzyko cukrzycy. Znajdujące się w nich substancje obniżają poziom cukru we krwi (a także w moczu) i spowalniają działanie enzymów rozkładających węglowodany z pożywienia. Dzięki temu stężenie glukozy po posiłku rośnie wolniej. Nasiona kozieradki zwiększają też wrażliwość tkanek na insulinę i zmniejszają ryzyko insulinooporności.

Kozieradka a choroby serca

Kozieradkę do diety powinni włączyć też sercowcy. Obniża poziom złego cholesterolu i chroni w ten sposób przed rozwojem miażdżycy i choroby wieńcowej.

Kozieradka a wrzody żołądka i trawienie

Substancje zawarte w kozieradce pomagają regenerować błonę śluzową żołądka. Pokrywają je ochronną warstwą i chronią przed nadmiernym działaniem kwasu solnego. Zmniejsza stany zapalne, a jednocześnie wspomaga procesy trawienne. Stymuluje wydzielanie kwasów żółciowych i chroni przed wzdęciami. Poprawia też perystaltykę jelit.

Napar z kozieradki to naturalny poskramiacz tkanki tłuszczowej
Napar z kozieradki to naturalny poskramiacz tkanki tłuszczowej123RF/PICSEL

Kozieradka a choroby układu oddechowego

Nasiona kozieradki mogą być pomocne w stanach zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Działają one ochronnie i regenerująco także na śluzówki oskrzeli czy płuc. Wykazują też właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, ułatwią więc walkę z infekcjami. Działają wykrztuśnie i zmniejszają ból gardła.

Kozieradka a choroba Alzheimera i Parkinsona

Substancje bioaktywne występujące w kozieradce mają zbawienny wpływ na pracę układu nerwowego. Badania wykazały, że poprawiają funkcje poznawcze, zmniejszają ryzyko depresji i stanów lękowych. Do tego przyspieszają regenerację neuronów i proces powstawania połączeń między nimi. Chronią przed powstawaniem wolnych rodników i złogów w neuronach, dzięki czemu mogą zmniejszać ryzyko alzheimera i parkinsona.

Kozieradka a odchudzanie

Duże ilości błonnika w kozieradce w połączeniu z innymi substancjami znacząco hamują apetyt, szczególnie u osób otyłych. Nasiona regulują też wchłanianie węglowodanów oraz tłuszczów, przyspieszają metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.

Kozieradka w kosmetyce

Właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne kozieradki warto też wykorzystać w pielęgnacji skóry i włosów. Okłady ze zmielonych nasion przyspieszają gojenie się ran i owrzodzeń, a wcierki do włosów hamują ich wypadanie i przyspieszają wzrost.

Inne właściwości kozieradki

Nasiona kozieradki wspierają pracę wątroby, regulują proces laktacji u kobiet, a w okresie menopauzy zmniejszają uciążliwe dolegliwości, takie jak nagłe uczucie gorąca.

Kozieradka wykazuje też właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne. Wspiera uszczelnianie małych naczyń krwionośnych, chroni przed powstawaniem pajączków i hemoroidów.

Jak stosować kozieradkę?

Odchudzająca herbata z kozieradki 

2 łyżeczki nasion kozieradki wystarczy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez 30 minut.

Kozieradka dodawana do posiłków 

Nasiona kozieradki trzeba zalać wrzątkiem i trzymać pod przykryciem przez 15 minut. Po tym czasie można dodawać je do posiłków (warzywnych sosów, zup czy sałatek). Łyżeczkę sproszkowanych nasion warto też dodawać do deserów, jogurtów lub spożywać bezpośrednio po zmieszaniu z miodem (maksymalnie 2 razy dziennie).

Wcierka z kozieradki na wypadanie włosów 

2 łyżki zmielonych nasion kozieradki należy zalać wodą (100 ml) zagotować i odstawić do wystygnięcia. Miksturę wcieramy w skórę głowy i owijamy folią spożywczą na pół godziny. Po tym czasie myjemy włosy. Zabieg najlepiej stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Okłady z kozieradki  

Sproszkowane nasiona (2 łyżeczki) wymieszać z niewielką ilością wody i ½ łyżeczki kwasu octowego 10%, tak by powstała konsystencja pasty. Całość nałożyć na płótno i stosować w formie okładów na stan zapalny skóry.

Jak wprowadzić błonnik do diety?INTERIA.TV

Kiedy nie stosować kozieradki?

Ze względu na liczne substancje bioaktywne kozieradka może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, zwłaszcza przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, a także środkami stosowanymi przy cukrzycy czy chorobach tarczycy. Jej stosowanie warto omówić z lekarzem.

Źródła:

Król-Kogus B., Krauze-Baranowska M., Kozieradka pospolita (Trigonella foenum graecum L.) - tradycja stosowania na tle wyników badań naukowych, Postępy Fitoterapii, 3, s. 185-190, 2011 Kilar M., Kilar J., Różański H., Wykorzystanie kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum L.) w zielarstwie i fitoterapii, Herbalism nr 1(2)/2016.

M Kania, N Derebecka - Postępy Fitoterapii, 2010

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas