Materace dla alergików - jaki rodzaj materaca zalecany jest dla osób z alergią?

Dom to ostatnie miejsce, w jakim chcielibyśmy obawiać się o nasze zdrowie. Tymczasem dla alergików wrażliwych na roztocza kurzu domowego czy inne alergie wziewne, zacisze czterech ścian często może stanowić bezpośrednie zagrożenie. Osoby z alergią szczególnie powinny zwrócić uwagę na higienę swojego snu i wybór odpowiedniego materaca, mając na względzie potencjalne zagrożenie alergiczne.

Antyalergiczny, czyli jaki?

Biorąc pod uwagę fakt, że według zaleceń, w łóżku spędzamy przynajmniej osiem godzin dziennie, osoby z alergiami są w tym czasie wyjątkowo narażone na styczność z alergenami, które mogą gromadzić się w przypadku niewłaściwie dobranego materaca lub zaniechania jego pielęgnacji i dbania o ogólną higienę sypialni. Standardowy materac, niesygnowany jako antyalergiczny może gromadzić setki tysięcy, a nawet miliony roztoczy. Alergicy oprócz standardowych parametrów, jakie rozważa się przy zakupie materaca, przede wszystkim powinni zwrócić uwagę na materiały, z jakich taki materac został stworzony. Antyalergiczność materaca definiują bowiem materiały bezpieczne dla uczulonych, takie, które nie wywołają reakcji uczuleniowych. Oprócz sprawdzenia rodzaju użytego wypełnienia materac antyalergiczny powinien być łatwy do utrzymania w czystości, nie mieć zbyt wielu trudno dostępnych miejsc oraz posiadać zdejmowany pokrowiec, który bez problemu można wyczyścić.

Jakich antyalergicznych materiałów szukać, wybierając materac?

W pierwszej kolejności ustalmy, jakie materiały alergicy powinni omijać szerokim łukiem. Są to przede wszystkim wypełnienia pochodzenia naturalnego, takie jak: kokos, wełna, gryka, trawy, naturalne włosie czy wełna. Wynika to ze skłonności tych materiałów do absorbowania wilgoci, co prowadzi do rozwijania się bakterii oraz pleśni. Odradza się również wybór materacy sprężynowych. Nie za sprawą samego budulca, a dlatego że w przestrzeniach między sprężynkami również mogą gromadzić się niepożądane alergeny. Zdecydowanie bardziej rekomendowane jest zainteresowanie się materacami, których wypełnienie stanowią materiały syntetyczne, niepowodujące reakcji alergicznych. Najczęściej są to: pianka wysokoelastyczna lub termoelastyczna oraz lateks. Materiały odporne na absorbowanie potu, martwego naskórka, czy obecnych w otoczeniu kurzu i roztoczy. Materace dla alergików dzięki użytym w nich surowcom, zahamują rozwój bakterii, grzybów oraz innych niebezpiecznych mikroorganizmów czy to wewnątrz materaca, czy na jego powłoce. Hilding jako producent wysokiej jakości materacy dla wielu zewnętrznych podmiotów jak: Pan Materac by Hilding Anders oraz Sleepmed by Hilding Anders posiada w swojej ofercie między innymi wysokoelastyczny piankowy materac HILDING FOXTROT, wyposażony w zapewniający optymalną wentylację pokrowiec oraz specjalne nacięcia i profilowania pianki, która blokuje rozwój bakterii. Warto wspomnieć również, że materace antyalergiczne sprawdzą się również u osób skarżących się na inne dolegliwości takie jak choroby skórne czy nadmierna potliwość. W tym przypadku materac może stać się sprzymierzeńcem w walce o lepsze samopoczucie i komfort snu. Rozwiązanie to jest rekomendowane przez zdrowykregoslup.pl.

Zakup odpowiedniego materaca spełniającego wysokie wymagania osób cierpiących na alergie to połowa sukcesu. Za drugą odpowiada utrzymanie materaca we właściwym reżimie higienicznym. Pokrowiec takiego materaca musi być łatwo zdejmowalny i prany  w temperaturze przynajmniej 60 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie niższa temperatura nie poradzi sobie ze zniwelowaniem zanieczyszczeń i bakterii. Do regularnych, cotygodniowych praktyk powinno się włączyć odwracanie i wietrzenie materaca. Może okazać się to trudne, zwłaszcza w przypadku dużych materacy 200x200, ale taka praktyka zaprocentuje przedłużeniem żywotności i skuteczności materaca antyalergicznego. Z kolei na co dzień, powinno się pamiętać o tym, aby nie ścielić łóżka tuż po przebudzeniu się. Zamiast tego, zróbmy sobie kawę, by w tym czasie materac wywietrzał i wypuścił wilgoć, nawet jeśli minimalną, to jednak zgromadzoną przez noc, szczególnie w okresie letnim.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy