Nadmierne wypadanie włosów. Jak mu zaradzić?

Nadmierne wypadanie włosów wiąże się nie tylko z utratą objętości. To także pogorszenie kondycji włosów, ich osłabienie i niezdrowy wygląd. Z problemem zmagają się kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Istnieje szereg sposobów, które pozwalają go złagodzić lub zmniejszyć jego nasilenie. Zobacz, jak można poradzić sobie z nadmiernym wypadaniem włosów.

Dlaczego włosy nadmiernie wypadają?

Wypadanie włosów jest zjawiskiem prawidłowym. Uwagę powinna zwrócić ich nadmierna utrata, zwykle zauważalna podczas czesania. Poza tym można zaobserwować, że włosów zostaje więcej nie tylko na szczotce, ale także na poduszce, podłodze i ubraniach.

Nadmierne wypadanie włosów ma wiele potencjalnych przyczyn. Jedną z nich są zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zdarza się też, że jest ono wynikiem niedoborów witamin i minerałów, które odpowiadają za funkcjonowanie mieszków włosowych lub chorób dermatologicznych, obejmujących skórę głowy. Wypadanie włosów jest również spowodowane błędną pielęgnacją i nadmiernym stresem. Welbi to serwis, w którym możesz dowiedzieć się więcej o swoim zdrowiu i wpływie różnych czynników na funkcjonowanie organizmu, w tym także o czynnikach odpowiadających za dobrą kondycję włosów.

Aby potwierdzić, że włosy nadmiernie wypadają, należy udać się do lekarza dermatologa lub trychologa. Specjalista może ocenić włosy pod mikroskopem lub wykonać test pociągania. Może również zlecić badania laboratoryjne krwi.

Jak zmniejszyć wypadanie włosów?

Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie wypadania włosów. U każdej osoby może sprawdzić się inny, ponieważ dużą rolę odgrywa przyczyna problemu. Na poprawę kondycji włosów wpływają:

  • codzienna pielęgnacja z użyciem specjalistycznych produktów,
  • ziołoterapia,
  • profesjonalne zabiegi u kosmetologa (np. mezoterapia),
  • suplementacja witamin i minerałów.

Niekiedy może być konieczna farmakoterapia. Decyzję o jej wprowadzeniu powinien podjąć lekarz.

Codzienna pielęgnacja przy wypadaniu włosów

Przy wypadaniu włosów bardzo ważna jest codzienna pielęgnacja. Należy stosować preparaty wzmacniające, odżywiające, stymulujące wzrost i zapobiegające wypadaniu. Dostępne są całe linie produktów, na które składają się szampony, odżywki, maski i płukanki.

Skorzystać można także z intensywnych kuracji. Polegają one na aplikowaniu na skórę głowy specjalnych ampułek. Ich zawartość stanowią skondensowane substancje odżywcze. Taka kuracja trwa kilka tygodni.

Zioła wzmacniające włosy Na wzmocnienie włosów można stosować zioła. Należy pić przygotowane z nich napary lub przygotować z nich płukanki, które aplikuje się na skórę głowy zaraz po zastosowaniu szamponu. Zioła, które poprawiają kondycję włosów, to: pokrzywa, skrzyp polny, żeń-szeń i czarna rzepa. 

Zdrowa dieta Osoby, które zmagają się z wypadaniem włosów, nie mogą zapomnieć o zdrowej i dobrze zbilansowanej diecie. Do każdego posiłku trzeba dodać porcję świeżych warzyw i owoców, ponieważ dostarczają one niezbędnych witamin. Dodatkowo w jadłospisie nie może zabraknąć ryb, orzechów i nasion, zdrowych tłuszczów roślinnych.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje