Najlepsze rodzaje czerwonego wina na letnie wieczory

Artykuł sponsorowany

Miłośnicy czerwonego wina nie muszą rezygnować ze swojego ulubionego trunku w gorącym sezonie. Chociaż w lecie najczęściej sięga się po wina białe lub różowe, niektóre rodzaje win z ciemnych winogron świetnie nadają się także na upały, a nawet mogą być serwowane schłodzone. Sprawdź, co wlać do kieliszka w letni wieczór.

Zainspiruj się południowymi krajami, gdzie po czerwone wino sięga się przez cały rok
Zainspiruj się południowymi krajami, gdzie po czerwone wino sięga się przez cały rok.

Jakie czerwone wino pić latem?

W cieplejsze dni najlepiej sięgnąć po lekkie, owocowe wino. Obok czerwonych owoców, w bukiecie szukaj też nut ziołowych. Dobrze się tu odnajdą wina młode typu Beaujolais. Można się również kierować kolorem - te o jasnej barwie będą znacznie bardziej orzeźwiające od esencjonalnych, wpadających w fiolet win. Zwróć uwagę na soczystość, za to unikaj nadmiernych tanin.

Zainspiruj się południowymi krajami, gdzie po czerwone wino sięga się przez cały rok. W Hiszpanii będzie to najczęściej Tempranillo, z kolei we Włoszech Montepulciano. Wyśmienitą oprawą do letniego wieczoru w ogrodzie będzie także Pinot Noir w lżejszej wersji, Gamay czy Cabernet Franc.

Sprawdź również inne rodzaje czerwonego wina od Wybieramwino.pl, które uświetnią letnie spotkanie towarzyskie.

Czy można chłodzić czerwone wino?

W sezonie wakacyjnym najchętniej sięgamy po napoje z lodówki, dlatego może nas kusić, żeby wstawić tam także butelkę czerwonego. Czy to jednak dobry pomysł?

Po pierwsze, warto zauważyć, że określenie temperatura pokojowa pochodzi za czasów przed centralnym ogrzewaniem, kiedy to w pomieszczeniu było kilkanaście stopni. Dziś ta temperatura wynosi zwykle znacznie więcej, zwłaszcza w upalne lato, dlatego wstawienie wina do lodówki na pół godziny przed podaniem jest jak najbardziej wskazane. Optymalna w przypadku win wytrawnych będzie temperatura pomiędzy 14 a 18° C. Poniżej tego progu, bukiet może wydawać się stłumiony, a taniny dają nieprzyjemne uczucie ściągania w ustach.

Inaczej jest w przypadku czerwonych win słodkich, ponieważ na zimno nie dają wrażenia ociężałości. Przykładowo, Kadarką racz się w miarę możliwości w temperaturze 10°C.

Na zimno nie powinno się natomiast pić win starzonych w beczkach.

Czy do czerwonego wina można dodawać kostki lodu?

Co do zasady, nie zaleca się chłodzenia wina kostkami lodu, ponieważ wpływają one na jego kompozycję. Wraz z ich rozpuszczaniem się wino staje się coraz bardziej rozwodnione, a przez to mdłe. Istnieją jednak wyjątki, zwłaszcza drinki na bazie czerwonego wina, jak hiszpańska sangria czy tinto de verano, czyli wino zmieszane ze Spritem i podawane z cytryną czy limonką.

Zamiast dodawać lód do wina, warto schłodzić kieliszki, dzięki czemu ich zawartość dłużej utrzyma pożądaną temperaturę.

Rodzaje czerwonego wina - w jakiej temperaturze je zaserwować?

Idealna temperatura wina czerwonego zależy od jego budowy - im ona pełniejsza, tym wyższa zalecana temperatura podawania.

Wina o bogatej strukturze i wyrazistym bukiecie jak Cabernet Sauvignon albo Syrah pełnię możliwości rozwijają w 17-18°C. Wino średniej budowy, w tym Tempranillo, Chianti oraz Garnacha są stworzone z myślą o 14-16 stopniach. Te najlżejsze, np. Bardolino można zmrozić do 12°C.

Jeśli chcesz, aby w kieliszku znalazło się coś jeszcze zimniejszego, sięgnij raczej po wino różowe.

Wino można schłodzić nawet wtedy, gdy butelkę zabierasz na piknik albo szykujesz imprezę w ogrodzie. Wystarczy wtedy wykorzystać rękaw do chłodzenia wina, a jeśli go nie posiadasz, wstaw wino do wiaderka z lodem.

Jakie czerwone wino podać do letniego grillowania?

Lato to też sezon na grillowanie, gdzie czerwone wino to wprost niezbędnik. Ze stekiem idealnie współgra argentyński Malbec, ale na wyjątkowo słoneczne dni polecamy chilijskie Carmenere. Swoją świeżość ten szczep zawdzięcza ziołowym nutom.  Subtelne garbniki w połączeniu ze zdecydowanymi taninami i wyraźną kwasowością nie tylko sprawią, że mięso z grilla nabierze nowej jakości, ale także zaskakująco orzeźwią. Carmenere rewelacyjnie komponuje się też z pieczarkami i oliwkami, dlatego z łatwością dopasujesz je do przystawek.

Artykuł sponsorowany

.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas