Nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi dzięki programowi Maluch+

Artykuł sponsorowany

Dostęp do opieki nad najmłodszymi dziećmi po zakończeniu urlopu macierzyńskiego to kwestia niezwykle ważna dla młodych rodziców, a także dla tych, którzy decyzję o powiększeniu rodziny mają jeszcze przed sobą. Brak takiej opieki to spore zmartwienie. W Polsce wciąż istnieje duża liczba gmin, na terenie których nie ma ani jednego żłobka, klubu dziecięcego czy dziennego opiekuna. Odpowiedź na te problemy stanowi program Maluch+. Dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich i budżetu państwa, w najbliższych latach powstanie ponad 100 tysięcy nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Kampania dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa
Kampania dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwamateriały promocyjne

Na czym polega program Maluch+?

Program Maluch+ ma na celu przede wszystkim tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech, dzięki czemu w całej Polsce powstają nowe żłobki i kluby dziecięce, powstają także miejsca opieki u dziennych opiekunów. W ramach najnowszej edycji programu środki trafiają przede wszystkim do gmin, na terenie których nie funkcjonują żadne instytucje opieki nad najmłodszymi dziećmi. Dla rodziców to ogromny kłopot.

Poza samymi gminami, o dofinansowanie mogą ubiegać się także podmioty, które na mocy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, mogą tworzyć dla nich miejsca opieki. Są to osoby fizyczne, prawne, jednostki samorządu terytorialnego inne niż gminy, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej (w tym uczelnie i współpracujące z nimi podmioty oraz pracodawcy).

Co zmieniło się w ostatnich latach?

W 2012 roku w Polsce funkcjonowało tylko 926 instytucji opieki, w których znajdowało się około 40 tysięcy miejsc dla dzieci do lat trzech. Odsetek gmin, na terenie których działały takie instytucje, wynosił jedynie 13%. Dziś jest to ponad 55%, a w Polsce funkcjonuje prawie 8200 instytucji opieki, które oferują ponad 234 tysiące miejsc dla najmłodszych dzieci. Na tak dynamiczny rozwój instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi wpływ miało uruchomienie rządowego programu Maluch+.

Nowa odsłona programu

Na początku 2023 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło nową edycję programu Maluch+. Jego budżet to 5,5 miliarda złotych. Środki te pochodzą z Funduszy Europejskich, Krajowego Planu Odbudowy oraz budżetu państwa. Dzięki nim powstać ma około 102 tysiące nowych miejsc opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia.

W ramach nowej edycji programu Ministerstwo Rodziny ogłosiło w tym roku dwa nabory. W pierwszym z nich rozdysponowano ponad 4 miliardy złotych. Złożonych zostało łącznie 2 256 wniosków - 1 008 pochodziło od gmin, zaś 1 248 złożyły inne podmioty. 6 lipca 2023 r. resort ogłosił kolejny nabór wniosków - nabór o charakterze ciągłym z podziałem na tury. O środki mogą aplikować te same podmioty, co w pierwszym naborze. W pierwszej turze naboru ciągłego złożono 334 wnioski. Obecnie rozgrywa się druga tura naboru wniosków, która potrwa do 31 grudnia 2023 r. Do rozdysponowania pozostało jeszcze 674,3 mln złotych.

"Gorąco zachęcam do składania wniosków o dofinansowanie, zwłaszcza gminy, w których do tej pory nie było placówek oferujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi. Likwidacja takich białych plam to priorytet dla naszego rządu" - mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Maluch+ daje wielkie możliwości

Środki na tworzenie nowych instytucji i miejsc opieki nad dziećmi to nie jedyne możliwości, które Maluch+ otwiera przed podmiotami przystępującymi do programu. Mogą one również zyskać inne korzyści. Jedną z nich jest dofinansowanie funkcjonowania miejsc opieki utworzonych dzięki Maluch+ na okres 36 miesięcy. To dobra wiadomość dla rodziców, ponieważ takie dofinansowanie przełoży się na niższe opłaty za opiekę nad dziećmi. Co ważne, w przypadku podmiotów innych niż jednostki samorządu terytorialnego, warunkiem otrzymania dofinansowania do funkcjonowania nowoutworzonych miejsc opieki, jest faktyczne obniżenie opłaty rodziców za pobyt dziecka w placówce prowadzonej przez dany podmiot.

Dowiedz się więcej

Chcesz wiedzieć więcej o programie Maluch+? Odwiedź serwis poświęcony programowi, znajdujący się na stronach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas