Podpowiadamy, jak ochłodzić pokój w upalne dni

Zastanawiasz się, co zrobić w przypadku, gdy temperatura w mieszkaniu zbliża się do 30 stopni C, uniemożliwiając komfortowy sen czy efektywną pracę w ciągu dnia? Podpowiadamy.

Miesiące letnie są zazwyczaj najbardziej wyczekiwane w ciągu całego roku. Jednak wysoka temperatura za oknem przekłada się na to, że w naszym mieszkaniu również zaczyna być gorąco. Czasem pomieszczenia są tak bardzo nagrzane, że przebywanie w nich uniemożliwia codzienne funkcjonowanie. 

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że na dobry sen wpływa nie tylko jego jakość, ale także optymalna temperatura w danym pomieszczeniu. Aby noc przebiegła komfortowo, w pokoju powinno być 16-18 stopni C. Jak osiągnąć taką temperaturę w mieszkaniu, gdy za oknem bez ustanku grzeje słońce?

Ograniczenie ciepłego powietrza

Aby ochłodzić pokój, koniecznie zadbaj o ograniczenie ciepłego powietrza. W ciągu dnia najlepszym pomysłem będzie zamknięcie i zasłonięcie okien. Pomocne może być także zamknięcie drzwi do innych pomieszczeń, z których mogłoby rozprzestrzeniać się ciepłe powietrze. W oknach można zamontować rolety zaciemniające, które skutecznie ochronią wnętrze przed promieniami słonecznymi. Innym sposobem jest folia przeciwsłoneczna. Folia montowana jest na zewnątrz okna, dzięki czemu odbija więcej promieni słonecznych i lepiej chroni pokój przed nagrzaniem.

Aby uniknąć nagrzewania mieszkania warto ograniczyć korzystanie z urządzeń, które produkują dużo ciepła. W czasie upałów staraj się nie korzystać z piekarnika i kuchenki. Pamiętaj także, że na temperaturę mają wpływ również żarówki, dlatego najrozsądniej będzie wybierać takie, które oddają jak najmniej ciepła.

Sposób na mieszkanie bez klimatyzacji

Jeśli Twoje mieszkanie nie jest wyposażone w klimatyzację, możesz zastosować zastępcze rozwiązanie jakim jest wentylator. Wprawdzie wentylatory nie obniżą temperatury, ale stworzą odpowiedni powiew, który może być przydatny podczas pracy w nagrzanym pomieszczeniu czy podczas snu w dusznej sypialni.

Jeśli szukasz szybkiego sposobu na ochłodzenie pokoju, pomocny może być mokry materiał, który należy powiesić w oknie. Do tego celu możesz użyć dużego, bawełnianego prześcieradła. Stosując takie rozwiązanie, zablokujesz dopływ ciepłego powietrza z zewnątrz.

Mieszkanie warto także wietrzyć. Okna najlepiej otwierać w nocy, ponieważ wtedy na zewnątrz jest najchłodniej. Pod wieczór ziemia oddaje najwięcej ciepła, więc otwieranie okien o tej porze nie jest dobrym pomysłem. Natomiast nad ranem zaczyna się robić coraz cieplej, dlatego trzeba pamiętać, by na czas zamknąć i zasłonić okna.

Zadbaj o drobne rzeczy

Na końcu warto wspomnieć o tym, że duże znaczenie ma samo ubranie, w którym śpisz, a także to, na czym śpisz. Piżama powinna być wykonana z naturalnego materiału, podobnie będzie w przypadku pościeli. Najlepiej zdecydować się na bawełnę lub len. Sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, przez co przyczynią się do zwiększenia temperatury ciała oraz uczucia duszności. Jeśli Twoje łóżko wciąż ma w sobie zbyt duże pokłady ciepła, zdecyduj się na zakup nakładki chłodzącej na materac.

Ważną kwestią podczas upałów jest odpowiednie nawodnienie. Odpowiednia ilość wody wypita w ciągu dnia, przyczyni się do polepszenia jakości snu. Na sen bardzo dobry wpływ ma także melisa, lawenda czy szyszki chmielu, dlatego warto warto uwzględnić to przy sporządzaniu napoju. Aby jeszcze lepiej zadbać o sen zaopatrz się w świece zapachowe lub olejki eteryczne. Świetnie sprawdzi się tutaj eukaliptus, drzewo sandałowe i rumianek.

Nowe mieszkania, znajdujące się np. na obido.pl, coraz częściej posiadają w standardzie klimatyzację i różne nowoczesne rozwiązania, które przyczyniają się do odpowiedniego komfortu. Dlatego podczas szukania odpowiedniego lokum, zwróć uwagę na to, jakie udogodnienia oferuje dana inwestycja.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy