Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
Miękkie, plastyczne ciasto, pełne smaku i aromatu. Nie da się go porównać z żadnym innym, a to za sprawą kilkutygodniowego "leżakowania". Już dziś zarób ciasto, przykryj ściereczką i odstaw, a na święta wszyscy będą pytali o przepis na te najpyszniejsze tradycyjne pierniczki.
Tradycyjne ciasto na pierniczki musi leżakować
Większość z nas wie, że najlepsze pierniki i pierniczki przed upieczeniem leżakują. Co to właściwie znaczy? To znaczy, że zarobione ciasto jest odłożone w suche i ciemne miejsce, przykryte bawełnianą ścierką, tak aby "oddychało". W tym czasie równomiernie przechodzi smakiem i zapachem korzennych przypraw, co jest bardzo ważne dla późniejszego smaku wypieku. Dodatkowo podczas leżakowania odparowuje z ciasta woda, co nadaje mu idealną konsystencję do późniejszego wałkowania i wycinania foremkami. Warto więc już teraz nastawić ciasto na świąteczne pierniczki, aby wzmocnić i polepszyć smak domowej roboty ciasteczek korzennych. Z pewnością wszyscy poczęstowani będą zachwyceni pełnią smaku i zapachu tak przygotowanych pierniczków. Jeśli macie wątpliwości czy ciasto się nie zepsuje, to nie ma powodów do obaw. O ile ciasto będzie miało dostęp do powietrza, miód i przyprawy korzenne, głównie goździki, dzięki swojemu działaniu bakteriobójczemu zahamują wszelkie procesy psucia się ciasta. To jak? Skusicie się na tradycyjne pierniczki?
Zobacz również:
Leżakujące pierniczki - przepis
Składniki:
- 500 g miodu
- 2 szklanki cukru
- 250 g masła
- 1 kg i 1 szklanka mąki
- 3-4 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 szklanki mleka
- szczypta soli
- 1 łyżka ciemnego kakao
- 2 płaskie łyżeczki cynamonu
- 2 płaskie łyżeczki imbiru
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/2 łyżeczki mielonych goździków
- 1/2 łyżeczki kardamonu
do smarowania pierników:
- 1 jajko
- 2-3 łyżki mleka
Przygotowanie:
- Miód, cukier i tłuszcz włożyć do garnka o grubym dnie, powoli podgrzewać stale mieszając, aż wszystkie składniki się połączą, odstawić z gazu i dodać przyprawy, wymieszać.
- Do misy miksera (lub do dużej miski jeśli wyrabiamy ciasto ręcznie) wrzucić większość przesianej mąki, jaja, sól, sodę rozpuszczoną w zimnym mleku, kakao, wymieszać. Po chwili dodać gorącą masę z tłuszczu i miodu (jeśli wyrabiamy rękami, to można ją lekko przestudzić), ponownie wymieszać. Na końcu, gdy masa jest już jednolita, dodać pozostałą mąkę i wymieszać.
- Ciasto przełożyć do naczynia, przykryć bawełnianą ściereczką - powinno oddychać. Odstawić na kilka tygodni w chłodne miejsce (spiżarnia, ewentualnie lodówka) aby dojrzewało.
- Ciasto kiedy leżakuje zmieni konsystencję na twardszą. Po ok. 6 tygodniach można przystąpić do pieczenia pierniczków.
- Ciasto wałkować, lekko podsypując mąką, wykrawać pierniczki. Pierniczki tuż przed włożeniem do piekarnika smarować jajkiem rozmąconym z mlekiem.
- Piec pierniki w 170 stopniach przez ok. 10 minut.
- Kiedy wyjmujemy gotowe pierniczki z piekarnika, ich brzeg powinien być już twardy, a środek pozostawać jeszcze miękki.