Suszarka czy pralko-suszarka, co wybrać?

Suszenie ubrań za pomocą sprzętu automatycznego daje masę korzyści. Oszczędzasz dzięki temu siły i czas. Nie musisz męczyć się z rozwieszaniem mokrych ubrań na sznurkach czy suszarce balkonowej. Zajmujesz się czymś przyjemniejszym. Pojawia się jednak pytanie, co jest lepsze: suszarka bębnowa czy pralko-suszarka?

Dlaczego warto kupić suszarkę do ubrań?

 • Skuteczność suszenia przewyższa urządzenia 2w1. Ciuchy zdecydowanie szybciej stają się suche, co oszczędza Twój czas. Nawet tańsze propozycje zakupowe z rankingów suszarek do prania nie mają z tym żadnych problemów. Perfekcyjnie wysuszą Twoje ubranie.
 • Suszarki kondensacyjne pobierają mniej energii oraz wody od pralko-suszarek. W zależności od częstotliwości użytkowania, różnica wynosi nawet kilkaset złotych rocznie. To zasługa pompy ciepła, która jest już praktycznie w każdym sprzęcie na tym rynku. W 2w1 pojawia się bardzo rzadko i tylko w najdroższych modelach.
 • W bębnie zmieścisz więcej rzeczy. Pralko-suszarki mają w tej kwestii ograniczenia. Przykładowo: piorą 8 kg, a suszą 4 lub 5 kg. Średnia ładowność suszarek jest zdecydowanie wyższa. Znajdziesz modele, które radzą sobie z 9 kg odzieży, a 8 kg to właściwie standard.
 • Masz większą swobodę odnośnie wyboru programu suszenia. Jest ich pełno, w końcu taki sprzęt tylko suszy i na tym się skupia. Duża część sprzętu 2w1 oferuje jedynie kilka podstawowych cykli dla suszenia.
 • Producenci idą na rękę z montażem. Dużo suszarek zapewnia wybór: albo opróżniasz specjalny pojemnik z wodą powstałą po suszeniu, albo podłączasz sprzęt do kanalizacji.
 • W wielu przypadkach za pomocą łącznika postawisz suszarkę na pralce, co oszczędza miejsce w łazience czy domowej pralni.
 • Skoro 2w1 suszy dłużej i jeszcze oprócz tego pierze, to jest mocniej eksploatowane. Co z tego? Większe ryzyko awarii i krótsza żywotność (choć sporo zależy od konkretnego sprzętu) w porównaniu do suszarek.
 • Nawet gdy Twojej suszarce przydarzy się jakaś awaria, to tracisz możliwość automatycznego suszenia, lecz od prania masz inne urządzenie. Problemy z pralko-suszarką są bardziej kłopotliwe.

Dlaczego warto kupić pralko-suszarkę?

 • Jednorazowy wydatek jest tu zazwyczaj mniejszy. Wbrew pozorom w niższych segmentach cenowych też są dobre pralko-suszarki. Gorzej, gdy chcesz topową, która ma pompę ciepła. Wtedy wydasz pokaźną sumę, za którą dałoby się kupić porządną pralkę i osobną suszarkę.
 • Maksymalnie oszczędzasz miejsce w swoim domostwie. Jedno urządzenie pełni 2 role.
 • Nawiązując do powyższej zalety, masz większy wybór odnośnie głębokości urządzenia, bo istnieją pralko-suszarki slim (do 45 cm). Płytkich suszarek jest bardzo mało.
 • Kolejna korzyść odnośnie rodzaju urządzenia: na rynku są także pralko-suszarki do zabudowy. Taki sprzęt bez problemu ukryjesz w ciągu szafek.
 • Korzystając z cyklu łączonego (suszenie od razu po praniu), nie przekładasz ubrań z bębna do bębna. Sęk w tym, aby załadunek podczas prania nie przewyższał maksymalnej ładowności dla cyklu suszenia.
 • Nie jest tak, że ten sprzęt suszy tragicznie. Zwykle gorzej od suszarek, ale chodzi głównie o czas, energooszczędność czy mniejszą liczbę programów. Oprócz tego dobrze zadba o jakość tkanin, usuwając z nich wilgoć (o ile trzymasz się metek i używasz tego sprzętu z głową, ale to samo tyczy się suszarek).

Suszarka czy pralko-suszarka - werdykt

Z powyższej analizy wychodzi prosty wniosek: osobna suszarka jest lepszym wyborem. Skuteczniejsza, szybsza, energooszczędniejsza. Za pralko-suszarką przemawia najbardziej oszczędność miejsca. Kup ją, gdy nie masz jak zmieścić pralki i suszarki.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje