Twoje włosy elektryzują się jesienią? Jest na to sposób!

Elektryzujące się włosy to zmora okresu jesiennego. Nawet perfekcyjnie wystylizowana fryzura zaczyna wyglądać źle, gdy pojedyncze włosy zaczynają się unosić i układać w przypadkowych kierunkach. Na szczęście z elektryzującymi się włosami można sobie poradzić. Wystarczy przemyślana i dostosowana do potrzeb pasm pielęgnacja!

Artykuł sponsorowany

Dlaczego włosy bardziej elektryzują się jesienią?

Elektryzowanie włosów jest zjawiskiem naturalnym i wynika z praw fizyki. Na pasmach znajdują się zarówno jony dodatnie, jak i ujemne. Jednak jeśli kosmyki są przesuszone, wówczas bardziej przyciągają ładunki dodatnie. Zaczyna wówczas działać mechanizm magnesu - ładunki dodatnie na włosach odpychają się wzajemnie. 

Wzmożone elektryzowanie się włosów nie jest wyłącznie konsekwencją częstego ich pocierania np. podczas noszenia czapki. To też efekt zaniedbań pielęgnacyjnych w okresie lata. Szczególnie negatywny wpływ na pasma ma promieniowanie słoneczne - fale UV utleniają aminokwasy i wiązania amidowe, co osłabia kosmyki.

Chroń włosy przed promieniowaniem UV

Włosy nadmiernie eksponowane na działanie promieniowania słonecznego stają się łamliwe, matowe, trudniej jest je rozczesać, a do tego mogą być szorstkie w dotyku. Pasma w tak złej kondycji jeszcze intensywniej przyciągają ładunki dodatnie i tym samym bardziej się elektryzują.

Aby zabezpieczyć pasma przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, warto regularnie stosować kosmetyki z filtrem UV. Wiele dobrej jakości produktów znajdziesz w drogerii eZebra. Wypróbuj spray Decode Texture Surf Salt od Montibello albo odżywkę UV Filter od Joanna.

Nawilżanie włosów to podstawa

Jeśli twoje pasma są przesuszone, wówczas w okresie jesieni nieustannie będzie ci dokuczać problem niesfornych kosmyków. Dzieje się tak, ponieważ elektryzowaniu włosów sprzyja przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach.

Rozwiązaniem jest zadbanie o właściwe nawilżenie pasm. Zdrowe i mocne włosy nie tylko mniej intensywnie przyciągają ładunki dodatnie, ale też są cięższe, przez co z większym trudem się unoszą.

Pielęgnacja suchych kosmyków powinna być kompleksowa. Zacznij od wyboru odpowiedniego szamponu. Jeśli masz włosy wysokoporowate - zastosuj szampon Jantar od Farmona. Przy pasmach średnioporowatych - Foam Shampoo od Trust My Sister. Po myciu nie zapomnij nałożyć odżywki (np. Hair Recharger od Resibo czy Trichological Care od Apis). Warto również dwa razy w tygodniu olejować włosy lub zastosować nawilżająco-odżywiającą maskę.

Sposób pielęgnacji również ma znaczenie!

Jeśli myjesz włosy czy nakładasz odżywkę lub maskę - zmyj kosmetyk chłodną wodą. To pozwoli domknąć łuski włosów, dzięki czemu pasma nie będą tak szybko traciły wilgoci. 

Warto również do stylizacji wykorzystywać suszarkę z chłodnym strumieniem powietrza i szczotkę lub grzebień z naturalnym włosiem. Korzystne efekty przyniesie też aplikacja preparatu o właściwościach antystatycznych jak np. Long Spray od Loreal Paris.

Źródła:

  1. Rynek Kosmetyczny i Chemii Gospodarczej, 2020, nr 1, https://www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/wplyw-promieniowania-uv-na-wlosy, dostęp: 20.10.2022 r.
  2. P. Styczeń, Włosom na ratunek, "Art of Beauty" 2015, nr 2, s. 32 - 39.
  3. E. Drozd-Styk, M. Krzyczkowska-Sendrakowska, Czy wygląd włosów i paznokci może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych oraz niedoborach witamin i pierwiastków śladowych?, "Medycyna Estetyczna i Anti-Aging" 2014, nr 3, s. 26-28.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy