Tak rośnie brzuszek!
Jego kształt i rozmiar mogą być bardzo różne. Ważne jest to, by powiększał się z tygodnia na tydzień. Bo to oznacza, że maluszek dobrze się rozwija.
Początkowo wygląda tak samo
1 miesiąc - twoja sylwetka na razie nie ulegnie jakimś dużym zmianom
Brzuszek nie zacznie gwałtownie rosnąć, mimo że maluszek intensywnie się rozwija, a macica stopniowo powiększa. Tuż po zapłodnieniu, pod wpływem hormonów, macica zmienia kształt z gruszkowatego (jaki ma normalnie) na kulisty, robi się miękka i w 2. miesiącu osiąga wielkość pomarańczy. Błona śluzowa macicy staje się grubsza i bardziej ukrwiona. Lekarz, który bada macicę palpacyjnie (wsuwając palce jednej ręki przez pochwę, a drugą naciskając brzuch), już na przełomie 1. i 2. miesiąca zauważa zmianę jej rozmiarów i na tej podstawie jest w stanie stwierdzić, że już niedługo zostaniesz szczęśliwą mamą.
2 miesiąc - brzuszek wciąż nie jest widoczny,
jednak powiększająca się macica zaczyna uciskać na pęcherz, więc możesz stale biegać do toalety. Ucisk macicy daje się we znaki także jelitom (macica jest bowiem położona między nimi), dlatego niektóre mamy zaczynają narzekać na zaparcia. Prawdopodobieństwo ich pojawienia się jest tym większe, że w twoim organizmie wzrasta poziom progesteronu (hormonu odpowiadającego za utrzymanie ciąży), który spowalnia pracę jelit.
Później delikatnie się uwypukla
3 miesiąc - możesz zauważyć, że twój obwód w talii już nieco się powiększył,
a brzuszek lekko zaokrąglił. Zaczynasz przybierać na wadze i masz większy apetyt. Rosnąca macica (na tym etapie osiąga wielkość grejpfruta) coraz silniej uciska na pęcherz moczowy, więc ciągle chodzisz do toalety. Hormony, przede wszystkim progesteron, sprawiają, że żołądek i jelita rozciągają się i rozleniwiają. Soki trawienne wydzielają się obficiej, a ponieważ "wejście" do żołądka także się rozciągnęło, łatwiej przedostają się do przełyku. Powoduje to uczucie pieczenia, czyli zgagę (aby jej uniknąć, jedz często i małe porcje, a w chwilach dyskomfortu pogryzaj migdały). 4 miesiąc - na razie jedynie ty i twój partner widzicie lekką wypukłość brzuszka
- osoby niewtajemniczone mogą jeszcze nie zauważyć różnicy w twym wyglądzie. Ty jednak już wyraźnie czujesz, że organizm działa inaczej. Na skórze brzucha pojawiła się pionowa, brunatna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego. To "linea nigra", czyli kresa czarna. Powstaje w wyniku silniejszej pigmentacji skóry wywołanej przez hormony ciążowe. Nie martw się - ciemna linia zniknie kilka miesięcy po porodzie. Patrząc na inne mamy będące na podobnym etapie ciąży, możesz zastanawiać się, czy twój brzuszek na pewno ma odpowiednią wielkość (jeśli jesteś drobna i szczupła może być on bardziej widoczny niż u koleżanki o pełniejszych kształtach). Nie ma jednak norm, które określałyby, jak bardzo powinien zwiększyć się obwód brzucha. Dla ginekologa prowadzącego ciążę najbardziej istotny jest twój przyrost masy ciała i to, jak szybko powiększa się twoja macica. Mierząc odległość dna macicy od pępka, specjalista określa bowiem wiek ciąży.
Staje się już wyraźnie widoczny
5 miesiąc - brzuch zaczyna szybko rosnąć i jest zauważalny,
więc teraz otoczenie spostrzeże twój odmienny stan. To często kryzysowy moment, jeśli chodzi o garderobę - spodnie i spódnice nagle stają się za ciasne w pasie. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zakup specjalnego pasa ciążowego. Na tym etapie zapewne wyczuwasz już ruchy maleństwa - mamy często porównują je do delikatnego bulgotania w brzuchu.
6 miesiąc - brzuszek zacznie ci już przeszkadzać
Mogą pojawić się problemy z zaśnięciem. Najlepiej układaj się do snu na lewym boku. Wówczas krew łatwo krąży i bez zakłóceń przepływa do łożyska, niosąc dziecku tlen oraz substancje odżywcze. Robi się coraz większy i większy...
7 miesiąc - brzuch jest na tyle duży,
że środek ciężkości twojego ciała przesuwa się do przodu. Dlatego możesz mieć kłopoty z utrzymaniem równowagi. Macica osiąga wymiary dużego arbuza, a jej dno znajduje się już około 8 cm powyżej pępka. Mocno uciska na narządy wewnętrzne i pęcherz moczowy.
8 miesiąc - twój brzuch jest już naprawdę duży
(dno macicy znajduje się w swym najwyższym położeniu, tuż pod żebrami). Zaczynasz narzekać na bóle pleców, obrzęki, najczęściej znów pojawia się zgaga. Możesz mieć problemy z oddychaniem - dziecko całkowicie wypełnia twój brzuch, coraz mocniej uciskając na przeponę. Niektóre ciężarne kobiety skarżą się na swędzącą skórę brzucha. Jeśli i tobie to dokucza, skontaktuj się z lekarzem. Przyczyną może być normalne w tym okresie rozciąganie się skóry, ale i wymagające leczenia zaburzenie czynności wątroby (tzw. cholestaza ciężarnych).
9 miesiąc - zauważysz, że twój brzuch się obniżył
Z boku przypomina dużą gruszkę. To znak, że maluszek odwrócił się główką w dół i zaczął schodzić do kanału rodnego (zwykle następuje to ok. 37. tygodnia ciąży). Możesz odczuwać tępy ból w okolicy łona - tak działa relaksyna, hormon, który rozluźnia więzadła kości spojenia łonowego, by ułatwić maluszkowi wydostanie się na zewnątrz. Twoje ciało przygotowuje się już do porodu.