Chcę być piękna
Jeśli odrobinę się postarasz, w ciąży możesz wyglądać kwitnąco i wyjątkowo kobieco. Podpowiemy ci, jak to zrobić.
Podkreśl urodę i atuty swojej figury. Poczujesz się lepiej i na pewno usłyszysz wiele komplementów.
Zmień fryzurę
Podczas ciąży w organizmie kobiety wzrasta poziom estrogenów, które pobudzają do pracy mieszki włosowe i na kilka miesięcy hamują naturalne wypadanie włosów. To dlatego teraz twoja czupryna jest gęściejsza. Poza tym włosy są mocniejsze, błyszczące, mniej się przetłuszczają i rzadziej rozdwajają. Po prostu wyglądają zdrowo. Jeśli więc masz długie włosy, często je rozpuszczaj. Choć taka fryzura jest mało wygodna, doda ci uroku i kobiecości. Lubisz krótkie włosy? Z zawadiacką czuprynką też będziesz wyglądać atrakcyjnie, a nawet sexy. A może masz ochotę zmienić kolor? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ufarbowała włosy, bo barwniki mają kontakt tylko z włosem (a ten jest martwy), więc nie przenikną do krwiobiegu.
Walcz z cellulitem
Najczęściej pojawia się on na udach, pośladkach i brzuchu. Powstaje na skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Zwiększona produkcja estrogenów sprawia, że w organizmie kobiety gromadzą się płyny, a krew wolniej krąży. Przez to tkanka tłuszczowa rozrasta się nierównomiernie, tworząc pod skórą grudki. Jak można zahamować powstawanie cellulitu? Zamiast kąpieli w wannie, stosuj naprzemienny ciepło-zimny prysznic (na końcu polewaj się zimną wodą). Codziennie spaceruj przynajmniej pół godziny i dwa razy w tygodniu chodź na basen. To zmniejszy przyrost tkanki tłuszczowej i zapobiegnie gromadzeniu się zbędnych kilogramów. Raz w tygodniu rób sobie delikatny peeling ud i pośladków.
Stosuj też regularnie kremy antycellulitowe przeznaczone dla przyszłych mam, np. z wyciągiem z miłorzębu. Jedz produkty zawierające dużo potasu (ziemniaki, pomidory, warzywa zielone, pestki słonecznika, orzechy) i takie, które mają działanie moczopędne (seler, natka pietruszki, arbuz).
Zadbaj o nogi
Częstym problemem przyszłych mam są obrzęki i żylaki. Powstają głównie na skutek zatrzymywania się wody w organizmie i długiego stania lub siedzenia. Jak możesz im zapobiegać? Ogranicz spożycie soli (przyprawiaj potrawy ziołami, pij napary ziołowe; więcej na str. 69). Codziennie pół godziny spaceruj, a wieczorem masuj łydki - to poprawia krążenie krwi. Noś specjalne rajstopy o zróżnicowanym ucisku (większym od kostki do łydki, a mniejszym w udach i biodrach). Rób sobie chłodne okłady na kostki. Kilka razy dziennie podnoś nogi tak, by stopy znajdowały się powyżej tułowia (za każdym razem trzymaj je w tej pozycji ok. 15 minut). Noś wygodne buty, wykonane ze skóry, z szerokimi noskami.
Najlepiej by miały płaską podeszwę. Jeśli jednak lubisz obcasy, wybieraj takie, które są stabilne i niezbyt wysokie - maksymalnie do 5 cm.
Ubieraj się kobieco
Na pewno doskonale będziesz się prezentować w tunikach, bluzkach odcinanych i marszczonych pod biustem albo wiązanych na plecach lub z boku na troczki (można regulować ich szerokość). Musisz też mieć wygodne, sportowe spodnie i spódnice z wstawionym w pasie elastycznym klinem.
Na spotkanie służbowe włóż sukienkę dopasowaną w biuście i luźną w biodrach lub żakiet i klasyczne spodnie z rozciągliwym pasem. Kupuj ubrania wykonane z naturalnych materiałów: są przewiewne i dopasowują się do sylwetki. Praktycznym i pomysłowym rozwiązaniem jest pas ciążowy (do ku-pienia przez internet lub w sklepach z odzieżą ciążową). Wykonany z elastycznej tkaniny, pięknie podkreśli rosnący brzuszek, podtrzyma go, a jednocześnie zamaskuje ewentualne niedoskonałości stroju.
Zapamiętaj
Kobiety ciężarne nie powinny stosować do pielęgnacji ciała kwasów owocowych, kofeiny, alg brunatnych, retinolu, kamfory, borowiny (silnie rozgrzewają) ani naturalnych olejków eterycznych (mocny zapach może wywołać nudności).
Czy wiesz, że...
- 30 procent przyszłych mam nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu w czasie ciąży.
- Wytwarzana przez organizm ciężarnej relaksyna rozluźnia więzadła. Pod koniec ciąży stopy "rosną" o numer.
Uważaj na rozstępy
Ponad połowa kobiet spodziewających się dziecka ma problem z rozstępami. Powstają one na skutek zerwania włókien kolagenu i elastyny - białek, które znajdują się w skórze i tworzą w niej uporządkowaną siatkę. Zwykle dochodzi do tego, gdy skóra jest zbyt mocno naciągnięta. Dlatego w czasie ciąży należy regularnie stosować preparaty zapobiegające rozstępom.
Z wizytą w salonie
Jeśli dobrze się czujesz, a ciąża nie jest zagrożona, wybierz się do gabinetu kosmetycznego i oddaj się w ręce profesjonalistki. Kosmetyczka najpierw wypyta cię o twój stan zdrowia, a potem zdecyduje, czy i jakim zabiegom możesz się poddać. Kobietom w ciąży szczególnie poleca się masaż klasyczny (poprawia mikrokrążenie w skórze) oraz zabiegi upiększające na twarz (np. maseczki odżywcze i nawilżające).
Chwila dla urody
Jeśli puchnie ci twarz, rób sobie zimne okłady.
Możesz zwilżyć wodą ręcznik i przykładać go do buzi albo masować twarz kostką lodu.
W czasie ciąży bardziej się pocisz. Aby przez cały dzień czuć się świeżo, rano bierz chłodny prysznic, używaj mydła przeciwpotowego i antyperspirantów. Jeżeli mimo to na twojej skórze pojawią się potówki, posyp je mąką ziemniaczaną lub pudrem dla niemowląt.
Od czwartego miesiąca ciąży stosuj kremy przeciw rozstępom dla przyszłych mam, np. Mustela 9 miesięcy. Wcieraj je w skórę 2-3 razy dziennie: nawilżą ją i sprawią, że będzie bardziej elastyczna. Rozstępy najczęściej pojawia-ją się na brzuchu i piersiach, ale mogą też zaatakować uda, pośladki i ramiona (jeśli w tych rejonach też przytyjesz), dlatego stosuj krem na wszystkie zagrożone rozstępami miejsca.
Pamiętaj o właściwej pielęgnacji
Na twojej buzi pojawiły się krostki? Do mycia twarzy używaj żeli do cery trądzikowej. Raz w tygodniu rób sobie delikatny peeling enzymatyczny i nakładaj maseczki z glinki. Nie stosuj na własną rękę żadnych maści ani leków doustnych używanych w leczeniu trądziku, tylko poradź się dermatologa.
Masz zbyt suchą skórę? Stosuj kosmetyki silnie nawilżające i odżywcze, przeznaczone do cery wrażliwej, które złagodzą pieczenie skóry. Poza tym pij dużo niegazowanej wody mineralnej. Dzięki temu nawilżysz skórę od środka.
Pękają ci naczynka? Używaj preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej. Zlikwidują tzw. pajączki i sprawią, że na twarzy rzadziej będą pojawiać się rumieńce. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z serii zabiegów wzmacniających naczynka, proponowanych przez salony kosmetyczne.