Reklama

Reklama

Poznajmy się, maleństwo

Bardzo pragniesz tego dziecka. Niecierpliwie oczekujesz chwili, kiedy je zobaczysz. Ale już teraz, gdy dopiero rozwija się w twoim brzuchu, możesz nawiązać kontakt z maluchem i okazywać mu miłość.

Powiedzmy sobie otwarcie: pierwsze tygodnie ciąży to nie jest najlepszy i najmilszy czas.

Reklama

Po pierwsze, możesz być zaskoczona samą ciążą (ocenia się, że dotyczy to trzech poczęć na cztery). Po drugie, doświadczasz teraz mieszanki silnych, sprzecznych uczuć: szalejesz ze szczęścia, a za chwilę zaczynasz płakać. Po trzecie, zmagasz się z nie najlepszym samopoczuciem charakterystycznym dla początków ciąży. To wystarczająco dużo problemów, aby odwrócić twoją uwagę od niesamowitych rzeczy, które dzieją się wewnątrz twojego ciała. Jakieś tajemnicze ONO, które rośnie w tobie, jest na razie wielką abstrakcją. Z biegiem czasu, kiedy maluch zacznie się poruszać i kopać, będzie ci łatwiej nawiązać z nim kontakt. Ale już teraz możesz zrobić wiele i dla siebie, i dla maluszka. Dbaj o swoje dobre samopoczucie także ze względu na niego.

GŁÓD WIEDZY

Początek ciąży to etap poszukiwania informacji na temat jej przebiegu i opieki nad niemowlęciem. Dowiadując się, jak rozwija się twoje dziecko, wyobrażając sobie, jak wygląda i co nowego już potrafi, poczujesz się bliżej niego. Musisz jednak rozsądnie dobierać swoje lektury. Nie zaglądaj pod żadnym pretekstem do podręczników medycznych, gdzie opisuje się drobiazgowo powikłania ciąży. Kiedy coś naprawdę będzie ci dokuczać, wtedy poszukasz w książkach czy czasopismach (najlepiej w twoim ulubionym "Mam dziecko") praktycznej porady.

PIERWSZE PIESZCZOTY

Zakończenia nerwowe w skórze twojego dziecka, reagujące na dotyk, rozwijają się już w ósmym tygodniu ciąży. A około 18.-22. jej tygodnia ty po raz pierwszy poczujesz, jak malec się porusza.

Teraz dziecko we wnętrzu twojego ciała staje się dla was dosłownie "namacalne". Delikatne głaskanie brzucha to świetny sposób, aby nawiązać kontakt z maleństwem. Nie ma nic bardziej ekscytującego niż czuć to, że ten mały człowiek, którego nosisz w sobie, odpowiada na "zaczepki" ze strony mamy i taty. Badania pokazują, że nie narodzone maluchy potrafią rozpoznać, kiedy brzucha dotyka któreś z rodziców, a kiedy robi to ktoś obcy. Jeśli chcesz poczuć ruchy swojego malca, wypij wieczorem szklankę ciepłego mleka, zjedz drobną przekąskę i połóż się wygodnie. Zachęćcie maleństwo do poruszania się, lekko naciskając lub postukując w brzuch.

MASAŻ DLA DWOJGA

Już dobrze wiesz, a nawet przekonałaś się eksperymentalnie, że dziecko potrafi rozpoznać twój dotyk. Dlaczego zatem nie sprawić wam obojgu przyjemności w postaci seansu specjalnego masażu? Wylej na swój brzuch kilka kropli lawendowego, mandarynkowego czy różanego olejku (wszystkie możesz bezpiecznie stosować od początku drugiego trymestru) i masuj brzuch okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Potem delikatnie przesuwaj ręce od wierzchołka brzucha do boków. Jeszcze przyjemniej będzie, jeśli w roli masażysty wystąpi twój partner. Wtedy poczujecie się wszyscy blisko siebie, a tata będzie miał okazję do nawiązania porozumienia ze swoim potomkiem.

Dowiedz się więcej na temat: maluch | kontakt | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje