Sokowirówka

Warzywny czy owocowy? Klarowny czy przecierowy? Jeżeli przed półką z sokami dla dzieci czujesz się kompletnie skołowana, podpowiemy ci, czym najlepiej się kierować, dokonując wyboru.

Soki zawierają wiele cennych składników, dlatego warto je podawać dzieciom.
ThetaXstock

Dziecko karmione piersią, po raz pierwszy może spróbować soczku po 6. miesiącu życia, natomiast maluch karmiony butelką - w 5. miesiącu. Najlepiej zacząć od podania brzdącowi kilku (3-5) łyżeczek jedno składnikowego soczku. Jeśli maluch zaakceptuje przysmak, powoli zwiększaj porcję. Gdy dziecko będzie pić niechętnie, spróbuj zmieszać sok z wodą, aby złagodzić jego wyrazisty smak.

Po który sięgnąć?

W menu maluszka powinny znaleźć się różne rodzaje soków. Możesz wybierać między owocowymi, warzywnymi lub mieszanymi o różnej konsystencji i stopniu klarowności. Sprawdź, czym się różnią i kiedy warto je podawać brzdącowi.

soki owocowe

Mogą być zrobione z jednego lub kilku gatunków owoców. Najzdrowsze są te mające w swoim składzie 100 procent owoców (zwykle są produkowane z zagęszczonego soku i wody w takich proporcjach, jakie występują w owocach). Są to produkty pasteryzowane. W menu malucha jako pierwszy zwykle gości soczek jabłkowy. Najlepiej, by był przecierowy (wspomaga ogólną odporność, działa antywirusowo, zawiera witaminy C i A, pektyny, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę, astmę i przeciwdziała otyłości). Kupując soczki, pamiętaj, że nie wolno ich podawać bez ograniczeń. Serwowane w nadmiarze zwiększają ryzyko nadwagi. Poza tym nawet soki niedosładzane zawierają naturalne cukry (fruktozę, sacharozę, glukozę), które mogą mieć wpływ na osłabienie apetytu brzdąca. Według dietetyków półroczne dziecko powinno wypijać co dzień około 50-100 ml soku owocowego, a roczne - ok. 150 ml. Nie powinno się podawać malcom soczku w nocy (to może prowadzić do powstania próchnicy).

soki warzywne

Są bogactwem witamin, minerałów i zawierają mało cukru, za to dużo błonnika. Właśnie dzięki niemu doskonale wpływają na trawienie. Na początek najlepiej poczęstować dziecko soczkiem marchewkowym. Zawiera on duże ilości beta-karotenu, czyli prowitaminy A, która w wątrobie zostaje zamieniona w witaminę A. Uważa się, że sok z marchwi pomaga leczyć niedokrwistość. Jego picie zalecane jest również przy biegunkach. Niestety, dzieciom nie zawsze smakują soki zrobione z samych warzyw. Aby rozwiązać ten problem, możesz proponować malcowi soki mieszane. Wprowadź do jego diety te warzywno-owocowe (np. Jabłko z marchewką lub Jabłko z marchewką i bananem), a przekonasz się, że smyk będzie je pić z apetytem.

soki przecierowe

Mogą być zrobione z owoców, warzyw lub mieszane. Według dietetyków są dla dziecka najlepsze, gdyż zawierają m.in. cząstki miąższu. Są też cennym źródłem błonnika, który ma pozytywny wpływ na pracę układu pokarmowego. Poza tym po wypiciu gęstego soku przecierowego maluch czuje się syty. Staraj się mieć to na uwadze i podawać maluszkowi sok przecierowy jako zdrową przekąskę w ciągu dnia, ale nigdy przed głównym posiłkiem.

soki klarowne

Orzeźwiają i zaspokajają pragnienie. Można je proponować brzdącowi, gdy chce mu się pić. Są "rzadsze", czyli bardziej oczyszczone (klarowanie polega na usunięciu miąższu, w celu zwiększenia przejrzystości napoju). Często zostają wzbogacane w witaminę C. Jest ona bardzo dobrze przyswajalna przez organizm. Dzięki temu 100 ml soczku owocowego pokrywa aż 60 proc. zalecanego dziennego spożycia tej witaminy.

Warto spróbować

Szukasz czegoś specjalnego dla swojego maluszka? Oto kilka soczków, które mogą mu smakować.

jabłko z orzeźwiająca miętą

Jest przeznaczony dla dziecka, które skończyło 4 miesiące, zawiera sok jabłkowy, sok z białych winogron i ekstrakt miętowy. Właśnie dodatek mięty decyduje o orzeźwiającym charakterze soczku i korzystnie wpływa na trawienie malucha.

winogrona z koprem włoskim i rumiankiem

Polecany od 4. miesiąca. Ma łagodny smak, ułatwia trawienie, zmniejsza wzdęcia i bóle brzuszka. Działa na malca kojąco.

winogrona z łagodną melisą i rumiankiem

Ma ciekawy smak i aromat. Jest przeznaczony dla dzieci po 4. miesiącu. Melisa i rumianek doskonale komponują się z winogronami. Soczek ułatwia trawienie, a dzięki melisie (o lekko cytrynowym, orzeźwiającym smaku) działa też uspokajająco.

jabłko i gruszka

To nektar przecierowy (po 6. miesiącu). Zawiera witaminy A, C, z grupy B, a także dużo potasu, magnezu. Gruszka ma działanie pobudzające trawienie i perystaltykę jelit (w przecierowym soku gruszkowym znajduje się sporo błonnika), a także pomaga przy problemach z drogami moczowymi. 100 ml nektaru pokrywa 60 proc. dziennego zapotrzebowania szkraba na witaminę C.

Mam dziecko
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas