Ciąża bez stresu
Doświadczasz teraz różnych uczuć. Radość miesza się z ciągłym strachem o to, czy z ciążą wszystko w porządku i czy maleństwo urodzi się zdrowe.
Gdy zobaczyłaś je na aptecznym teście ciążowym, przepełniało cię szczęście. Zaraz jednak pojawiły się obawy, czy niechcący nie zaszkodziłaś dziecku. Przecież parę dni wcześniej byłaś na imprezie zakrapianej alkoholem, wczoraj paliłaś papierosa, a dzisiaj miałaś prześwietlenie zęba. Nie panikuj! To nie koniec świata. Zamiast martwić się na zapas, poradź się swojego lekarza, porozmawiaj z doświadczonymi koleżankami i przeczytaj ten tekst.
Wypiłaś kilka kieliszków, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Nie zadręczaj się tym. Nie ma dowodów na to, że alkohol wypity w tak wczesnej ciąży zaszkodzi dziecku. Jeśli jednak już wiesz, że za parę miesięcy zostaniesz mamą, koniecznie odstaw wszelkie trunki z zawartością procentów. Nie dawaj się namówić nawet na okazyjną lampkę szampana.
Okres ochronny zarodka, który trwa dwa pierwsze tygodnie ciąży, już się skończył. Teraz to, co wypijasz, przenika do płodu. Alkohol zaburza jego rozwój i może spowodować u dziecka nieodwracalne upośledzenie.
Jeśli paliłaś je, zanim zaszłaś w ciążę (albo nie wiedziałaś, że w niej jesteś), nie masz powodów do obaw. Porzuć jednak ten zgubny nałóg jak najszybciej. Teraz masz świetną motywację: chodzi przecież nie tylko o twoje zdrowie, ale także o życie twojego maleństwa. Jeżeli w ciąży będziesz palić, grozi ci poronienie albo przedwczesny poród. Pamiętaj, też, że obecne w papierosach trujące substancje zaburzają prawidłowy rozwój płodu i mogą zahamować jego wzrost.
Na czas ciąży lepiej pożegnaj się z kawą, herbatą i coca-colą. Nadmiar kofeiny powoduje odwodnienie i odwapnienie twojego organizmu, co źle wpływa na rozwój dziecka. Dodatkowo kofeina utrudnia wchłanianie żelaza, co może doprowadzić cię nawet do anemii. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie funkcjonować bez porannej kawy, możesz do śniadania wypić jedną, małą filiżankę z dużą ilością mleka. Jeżeli zachowasz umiar, na pewno nie zaszkodzisz sobie i maleństwu.
W czasie ciąży nie powinnaś robić badań wymagających użycia promieniowania rentgenowskiego. Jednak nowoczesna aparatura umożliwiająca wysyłanie niewielkich dawek promieni, (a takich wymaga np. RTG zęba), jest bezpieczna, więc nie powinna mieć złego wpływu na płód.
Teraz dzięki hormonom, twoje włosy są mocniejsze i bardziej lśniące. Ale jeśli chcesz jeszcze bardziej upiększyć fryzurę, chodź do fryzjera bez obaw, że to źle wpłynie na ciążę. Przed zmianą koloru włosów lub zrobieniem trwałej warto poinformować fryzjera, że spodziewasz się dziecka. Nie decyduj się też na jakieś radykalne zmiany wizerunku, bo mogą się one skończyć niepowodzeniem. Hormonalna burza, jaka zachodzi teraz w twoim organizmie, może sprawić, że np. podczas farbowania włosów uzyskasz zupełnie inny kolor, niż tego oczekiwałaś.
Jeżeli zwierzak był już w domu zanim zaszłaś w ciążę, raczej nie masz powodów do obaw. Największe kontrowersje zawsze wzbudza obecność kotów, które przenoszą toksoplazmozę - chorobę niebezpieczną dla płodu, powodującą wiele ciężkich wad. Dlatego przed ciążą lub na samym jej początku trzeba wykonać badania przeciwciał IgG i IgM przeciw tej chorobie.
Jeżeli do tej pory nie chorowałaś na toksoplazmozę (przechodzi się ją tylko raz w życiu), nie panikuj, ponieważ zarazić się nią można po spożyciu lub przygotowywaniu surowego czy niedogotowanego mięsa albo brudnych owoców. Jednak dla bezpieczeństwa, w okresie ciąży nie karm pupila surowym mięsem.
Istnieje stereotyp, że w ciąży stan zębów się pogarsza. Nie jest to jednak prawda. Jeśli będziesz dbała o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzała stomatologa, na pewno nie poczujesz różnicy. Warto jednak przed zajściem w ciążę zaleczyć wszelkie ubytki. U ciężarnych usuwanie zębów wiąże się z większym ryzykiem, więc lepiej nie doprowadzić do takiej konieczności.
Nie wiedząc, że jesteś w ciąży, zażywałaś w dalszym ciągu hormonalne tabletki antykoncepcyjne? Bez paniki. Odstaw je natychmiast i wszystko będzie OK. Rzeczywiste ryzyko dla zdrowia twojego dziecka jest raczej niewielkie. Jak do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów, które mogłyby świadczyć o częstszym występowaniu wad rozwojowych płodu w takim przypadku.
Temat seksu może budzić w tobie wiele wątpliwości. Ale z medycznego punktu widzenia, nie ma żadnych przeciwwskazań do jego uprawiania, jeśli twoja ciąża przebiega bez problemów. Wszystko zależy od ciebie i twojego partnera. Jest wiele pozycji, które, gdy masz już większy brzuszek, pozwolą się cieszyć z wzajemnej bliskości. Nie martw się, że zrobicie krzywdę dziecku. Jest ono doskonale chronione przez mięśnie macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy (kołysanie podczas miłosnego aktu sprawia mu nawet przyjemność). W szyjce macicy jest też czop śluzowy, który chroni je przed infekcjami.
Hormony ciążowe zaburzają normalną pracę organizmu, więc podczas opalania na twojej skórze mogą pojawić się przebarwienia. Staraj się więc unikać słońca. Jeśli jednak koniecznie chcesz poprawić koloryt swojej skóry, możesz wybrać się na krótką wizytę do solarium, ale spytaj wcześniej o zgodę lekarza. Pierwsze dwa tygodnie od zapłodnienia to dla zarodka okres ochronny. Jest on wtedy zbudowany z identycznych komórek. Jeśli któraś ulegnie uszkodzeniu, będzie zastąpiona nową. Bądź więc spokojna - nie zaszkodziłaś dziecku, zanim o nim wiedziałaś.