Czy to już?
Na ten moment czekamy z niecierpliwością i obawą. Niektóre z nas zgłaszają się do szpitala nawet kilka lub kilkanaście razy, by po badaniu KTG wrócić do domu. Jak rozpoznać objawy zbliżającego się porodu?
Zwykle o zbliżającym się porodzie świadczy pojawienie się skurczy przepowiadających. Gdy akcja porodowa zaczyna się rozkręcać pojawiają się skurcze porodowe. Jak odróżnić jedne od drugich? Położne polecają wzięcie ciepłego prysznica - skurcze przepowiadające powinny wówczas wyhamować. Porodowe nie ustaną, będą nasilać się z czasem i stawać coraz częstsze.
Rodzące odczuwają też czasem bóle w podbrzuszu podobne do miesiączkowych, tylko o wiele silniejsze.
Kobiety rodzące po raz pierwszy często martwią się, że nie zdążą do szpitala. Na szczęście takie scenariusze zwykle się nie sprawdzają. Pierwszy poród na ogół trwa od 5 do 15 godzin (a nawet dłużej). Skurcze porodowe rzadko zaskakują kobietę w ciągu dnia, zazwyczaj zaczynają się nocą.
U niektórych ciężarnych charakterystycznym symptomem nadchodzącego rozwiązania jest obniżenie się brzucha, które można wyraźnie poczuć, ale warto pamiętać, że nie zawsze się to zdarza.
Inny symptom to odejście tzw. czopu śluzowego zamykającego szyjkę macicy. Jednak czasami odpłynięcie tej wydzieliny jest niemal niezauważalne, bądź występuje nawet kilka tygodni przed porodem.