Głaskanie noworodków działa na nie przeciwbólowo
Delikatne głaskanie noworodków działa na ich mózg i zmniejsza odczuwanie bólu; wszyscy się tego domyślali, ale teraz potwierdziły to badania specjalistów brytyjskich opublikowane przez „Current Biology”.
Testom poddano 32 noworodki. Specjaliści z University of Oxford oraz Liverpool John Moores University twierdzą, że te z nich, które były głaskane wykazywały o 40 proc. mniejsze odczuwanie bólu.
- Głaskanie dzieci daje efekt przeciwbólowy nie powodując przy tym żadnych działań niepożądanych - twierdzi w wypowiedzi dla "BBC News" główna autorka badań prof. Rebeccah Slater.
Wielu rodziców od dawna zdawało sobie z tego sprawę. Z prób brytyjskich specjalistów wynika, że najlepsze efekty daje głaskanie dzieci w tempie 3 cm na sekundę.
- Tak się składa, że dorośli intuicyjnie zwykle w podobnym tempie dotykają maluchy - powiedziała prof. Slater.
Głaskanie w tym tempie najlepiej stymuluje neurony, o których wiedziano, że wykazują aktywność przeciwbólową u dorosłych. Nie było tylko pewności czy podobnie jest u noworodków.
Zdaniem prof. Slater, jej badania potwierdzają, że korzystne są dotyk i masowanie skóry dzieci, a także noszenie ich "na kangura", czyli w bezpośrednim kontakcie.
- Z wcześniejszych badań wiemy, że dotyk redukuje stres, zwiększa wzajemnie więź dziecka z rodzicem, jak również skraca pobyt malucha w szpitalu - uważa brytyjska specjalistka.
Prof. Slater wraz ze swym zespołem zamierza przeprowadzić podobne badania na wcześniakach, by sprawdzić czy również u nich występuje efekt przeciwbólowy dotyku i głaskania. W przypadku tych maluchów kłopot polega na tym, że nie mają one jeszcze w pełni rozwiniętych nerwów czuciowych.
Zdaniem Caroline Lee-Davey z organizacji charytatywnej Bliss w Londynie z obserwacji wynika, że przytulanie wcześniaków na oddziałach neonatologicznych wpływa na nie korzystnie.