Reklama

In vitro zwiększa szanse urodzenia chłopca

Według "BBC News/Health" metoda zapłodnienia in vitro, zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia chłopca niż dziewczynki.

W przypadku naturalnego zapłodnienia urodzenie dziewczynki jest niemal równie prawdopodobne, co chłopca - na 100 dzieci rodzi się 51 chłopców.

Jak wykazali australijscy naukowcy, przy in vitro proporcje są inne - na 100 dzieci rodzi się 56 chłopców. Badania opierają się na obserwacjach niemal 14 tys. porodów - wszystkich porodów po zapłodnieniu in vitro, które miały miejsce w klinikach leczenia bezpłodności Australii i Nowej Zelandii w latach 2002-2006.

Jednak w przypadku metody sztucznego zapłodnienia zwanej ICSI - polegającej na wyborze pojedynczego plemnika i wstrzyknięciu go do komórki jajowej - na 100 dzieci rodzi się 51 dziewczynek.

Reklama

Jak zauważa profesor Philip Steuer z British Journal of Obstetrics and Gynaecology, proporcja chłopców i dziewczynek w populacji zmienia się w naturalny sposób - na przykład pod wpływem głodu czy wojen.

Jednak - dodaje naukowiec - w krajach takich jak Indie czy Chiny problemem staje się świadomy wybór płci dziecka przez rodziców - przerywane są ciąże, które prowadziłyby do urodzenia się dziewczynek.

Zdaniem badacza, zaczyna to powodować problemy - wkrótce wielu mężczyzn w tych krajach nie będzie mogło znaleźć partnerki.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: urodzenia | in vitro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama