Reklama

Jak pielęgnować skórę w czasie ciąży?

Ciało w czasie ciąży się zmienia. A to znaczy, że należy zmienić preparaty do jego pielęgnacji. Najnowsze kosmetyki dla przyszłych matek ujędrniają skórę, chronią przed powstawaniem rozstępów i cellulitu. Ale co najważniejsze, wysoką skuteczność połączono w nich z bezpieczeństwem stosowania. Jak zatem pielęgnować skórę w czasie ciąży? Dowiesz się tego z dalszej lektury.

Piersi w powiększeniu


W ciągu dziewięciu miesięcy biust może urosnąć o trzy rozmiary. Oznacza to, że skóra intensywnie się rozciąga, a przez to może być mocno napięta i nadwrażliwa. Kosmetyki do pielęgnacji piersi, których używałaś do tej pory, teraz nasiliłyby nieprzyjemne odczucia, bo większość z nich dodatkowo napina skórę.

A jak działają balsamy dla kobiet w ciąży? Poprawiają elastyczność naskórka. Zawierają dużo odżywczego masła (najczęściej shea) i oleje, m.in. z wiesiołka, migdałów, oliwek, awokado. Do tego typu kosmetyków dodawane są też składniki kojące, zmniejszające bolesność piersi, np. wyciąg z kapusty, kopru czy mniszka lekarskiego.

Reklama

Używaj ich od początku ciąży dwa razy dziennie. Wcieraj balsam okrężnymi ruchami od nasady piersi ku brodawkom, które trzeba ominąć, by nie wywołać skurczy.

Ciężkie nogi

W ciąży organizm gromadzi zapasy energii, czytaj: produkuje więcej tkanki tłuszczowej. Skutkiem ubocznym tego procesu jest cellulit. Większość zwykłych balsamów antycellulitowych zawiera kofeinę, która jest wtedy niewskazana, bo może przenikać do krwiobiegu.

Dlatego w kosmetykach dla kobiet w ciąży zastępuje się ją np. drenującym wyciągiem z dyni czy kwiatów czarnego bzu. Mimo to lekarze zalecają stosować je dopiero od czwartego miesiąca ciąży – trzy pierwsze są tzw. okresem ochronnym, kiedy ilość nakładanych kosmetyków lepiej ograniczyć do minimum.

Balsam wcieraj w nogi dwa razy dziennie okrężnymi ruchami.

Podstępne rozstępy

A co się dzieje, kiedy skóra szybko się rozciąga? Głęboko w niej powstają stany zapalne, a pod wpływem związanych z ciążą zmian hormonalnych spada produkcja kolagenu i elastyny.

Rezultat? Skóra jest coraz mniej elastyczna, za to coraz bardziej napięta i sucha. Z czasem na jej powierzchni pojawiają się drobne blizny, czyli rozstępy – na początku czerwone, po kilku miesiącach stają się białe. Trudno się ich pozbyć, lepiej więc im zapobiegać.

Pomogą w tym kosmetyki z odżywczymi olejami. Najlepiej działają te bogate w kwasy omega-3 i omega-6: z wiesiołka, krokosza, awokado lub zmiękczający skórę olej ze słodkich migdałów.

„Pęknięcia” skóry pojawiają się m.in. na brzuchu. Jeśli chcesz wmasować w niego kosmetyk przeciw rozstępom, wybierz taki, który ma hipoalergiczny, prosty skład. Wcieraj go dwa razy dziennie od drugiego trymestru ciąży.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rozstępy | ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy