Jak pielęgnować skórę w czasie ciąży?
Ciało w czasie ciąży się zmienia. A to znaczy, że należy zmienić preparaty do jego pielęgnacji. Najnowsze kosmetyki dla przyszłych matek ujędrniają skórę, chronią przed powstawaniem rozstępów i cellulitu. Ale co najważniejsze, wysoką skuteczność połączono w nich z bezpieczeństwem stosowania. Jak zatem pielęgnować skórę w czasie ciąży? Dowiesz się tego z dalszej lektury.
W ciągu dziewięciu miesięcy biust może urosnąć o trzy rozmiary. Oznacza to, że skóra intensywnie się rozciąga, a przez to może być mocno napięta i nadwrażliwa. Kosmetyki do pielęgnacji piersi, których używałaś do tej pory, teraz nasiliłyby nieprzyjemne odczucia, bo większość z nich dodatkowo napina skórę.
A jak działają balsamy dla kobiet w ciąży? Poprawiają elastyczność naskórka. Zawierają dużo odżywczego masła (najczęściej shea) i oleje, m.in. z wiesiołka, migdałów, oliwek, awokado. Do tego typu kosmetyków dodawane są też składniki kojące, zmniejszające bolesność piersi, np. wyciąg z kapusty, kopru czy mniszka lekarskiego.
Używaj ich od początku ciąży dwa razy dziennie. Wcieraj balsam okrężnymi ruchami od nasady piersi ku brodawkom, które trzeba ominąć, by nie wywołać skurczy.
W ciąży organizm gromadzi zapasy energii, czytaj: produkuje więcej tkanki tłuszczowej. Skutkiem ubocznym tego procesu jest cellulit. Większość zwykłych balsamów antycellulitowych zawiera kofeinę, która jest wtedy niewskazana, bo może przenikać do krwiobiegu.
Dlatego w kosmetykach dla kobiet w ciąży zastępuje się ją np. drenującym wyciągiem z dyni czy kwiatów czarnego bzu. Mimo to lekarze zalecają stosować je dopiero od czwartego miesiąca ciąży – trzy pierwsze są tzw. okresem ochronnym, kiedy ilość nakładanych kosmetyków lepiej ograniczyć do minimum.
Balsam wcieraj w nogi dwa razy dziennie okrężnymi ruchami.
A co się dzieje, kiedy skóra szybko się rozciąga? Głęboko w niej powstają stany zapalne, a pod wpływem związanych z ciążą zmian hormonalnych spada produkcja kolagenu i elastyny.
Rezultat? Skóra jest coraz mniej elastyczna, za to coraz bardziej napięta i sucha. Z czasem na jej powierzchni pojawiają się drobne blizny, czyli rozstępy – na początku czerwone, po kilku miesiącach stają się białe. Trudno się ich pozbyć, lepiej więc im zapobiegać.
Pomogą w tym kosmetyki z odżywczymi olejami. Najlepiej działają te bogate w kwasy omega-3 i omega-6: z wiesiołka, krokosza, awokado lub zmiękczający skórę olej ze słodkich migdałów.
„Pęknięcia” skóry pojawiają się m.in. na brzuchu. Jeśli chcesz wmasować w niego kosmetyk przeciw rozstępom, wybierz taki, który ma hipoalergiczny, prosty skład. Wcieraj go dwa razy dziennie od drugiego trymestru ciąży.