Reklama

Jak szybko się uczyć?

Masz chłonną głowę, ale wciąż jesteś głodny wiedzy? A może nauka nie idzie ci zbyt sprawnie? Zadbaj o kilka aspektów, które sprzyjają efektywnemu przyswajaniu wiedzy. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, jak szybko się uczyć. Typ osobowości a szybkie uczenie Każdy z nas jest inny, dlatego warto dopasować tryb nauki do typu osobowości. Wykorzystanie odpowiedniego szlaku neuronowego przyspieszy kodowanie przyswajanych informacji.

Wzrokowiec

Wzrokowiec powinien uczyć się głównie sporządzając rysunki, wykresy czy mapy myślowe. Ten typ osobowości przywiązuje wielką wagę do estetyki, a tempo nauki może zwiększyć stosując na przykład kolorowe zakreślacze.

Słuchowiec

Słuchowiec najwięcej korzyści wynosi z wykładów, dialogów i innych form dźwiękowego przekazu wiadomości. Nauce sprzyja u niego muzyka, a także głośne czytanie i powtarzanie wyuczonych informacji.

Kinestetyk

Kinestetyk (ruchowiec) najlepiej zapamięta to, co sam zrobił. Lubi ruch i emocje, często gestykuluje. Służy mu powtarzanie informacji w trakcie chodzenia, a także wizualizowanie przyswajanej wiedzy w trakcie czytania.

Reklama

Dźwięki a szybkie uczenie

Zdecydowanie wyciszmy telefon i wylogujmy się z kont społecznościowych na czas nauki. Nieustanne powiadomienia o kolejnych wiadomościach będą nas odrywały od nauki i zdecydowanie ją spowolnią.

Muzyka a szybkie uczenie

W utrzymaniu wysokiego poziomu koncentracji może nam pomóc muzyka barokowa, na przykład Mozart czy Bach lub dźwięki z natury – słuchanie ich ma pozytywny wpływ na synchronizację półkul mózgowych.

Otoczenie a szybkie uczenie

Warto zadbać o ciepłe odcienie ścian, w których zazwyczaj się uczymy. To one dodają energii do działania, podczas gdy chłodne kolory mogą działać wyciszająco i neutralizująco. Zdecydowanie lepiej przyswajamy wiedzę w uporządkowanym otoczeniu pozbawionym rozpraszających przedmiotów.

Dostarczanie energii

Proces uczenia się jest wysoce energochłonny, mózg pracuje intensywnie i wymaga dostarczenia racjonalnych dawek kalorii. Wystrzegajmy się produktów ciężkostrawnych, które zamiast dodać nam skrzydeł, wysysają energię niezbędną do ich strawienia. Po takich posiłkach robimy się senni i nauka nie może być efektywna. Sięgnijmy po gorzką czekoladę, która obfituje w magnez, cynk i selen, który ułatwia zapamiętywanie. Zjedźmy garść niesolonych orzeszków ziemnych: obecna w nich lecytyna pobudza układ nerwowy i ułatwia myślenie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy