Reklama

Jak ważna dla dzieci jest relacja pomiędzy tatą a mamą

Dziecko jest owocem związku i jest w tym związku najważniejsze. W emocjach zapominamy jednak czasem, jak bardzo możemy na tego malucha oddziaływać.

Zarówno mama, jak i tata oddziaływają na dziecko poprzez jakość ich własnego związku. Ojciec, będący w silnej i dobrej relacji z matką swoich dzieci, będzie częściej angażował się w opiekę i spędzał z nimi więcej czasu. Dzięki temu jego potomstwo będzie się lepiej rozwijało psychicznie i emocjonalnie. 

Jakość związku, a opieka nad dzieckiem

Podobnie będzie z mamą. Jeśli kobieta czuje, że jest doceniana, jest szczęśliwa i bezpieczna w związku, czuje, że partner ją wspiera i bierze udział w wychowaniu dzieci, wówczas ma ona większe szanse na bycie lepszą matką. Dobry związek, przynosi dobre rezultaty. Oboje rodziców wykazuje wówczas większe zaangażowanie i większą pewność w opiece nad niemowlakami.

Reklama

Zarówno mama, jak i tata są spokojniejsi i w lepszym stopniu potrafią kontrolować własne emocje. A to przede wszystkim nie pozostaje bez wpływu na malucha.... Jednym z niepodważalnych korzyści, jakie niesie ze sobą zdrowa relacja pomiędzy mamą a tatą, jest modelowanie zachowań dziecka i bycie wzorem do naśladowania.

Jeśli ojciec traktuje matkę z szacunkiem, w zdrowy i spokojny sposób odnosi się do konfliktów i nieporozumień, wówczas i jego syn w przyszłości będzie wiedział, w jaki sposób powinien traktować kobiety. Również w mniejszym stopniu będzie wykazywał skłonności do agresji. Zdrowa relacja w rodzinie wpływa również na dziewczynki. Mając kochających i zaangażowanych ojców, kiedy podrosną będą wybierały lepszych, traktujących je z szacunkiem partnerów.

Przykładowo wiele badań psychologicznych pokazuje, że dziewczynki z rodzin, gdzie ojciec pije i nie angażuje się w ich wychowanie, będą wybierały podobnego partnera w przyszłości. Dlaczego? Jednym z proponowanych wyjaśnień jest po prostu przyzwyczajone do takiego wzorca w domu. Pisząc krótko - nie będą potrafiły wejść w związek z innym typem osobowości, bo są przyzwyczajone do mężczyzny, który pije i którym często trzeba się opiekować. Dodatkowo ojcowie, którzy są agresywni będą mieli z większym prawdopodobieństwem dzieci, które są strachliwe, wycofane lub antyspołeczne.

Tato wzmocnij relację i więź z mamą!

Jednym ze sposobów na bycie dobrym ojcem jest po prostu właściwa relacja z matką swoich dzieci. Właściwa relacja to przede wszystkim traktowanie kobiety z szacunkiem, darzenie jej uczuciem i okazywanie zrozumienia. Szacunek, miłość i troska, w podobny sposób, jak agresja, maltretowanie dzieci czy nadużycia w rodzinie mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci mające dobrych i kochających ojców, którzy dbają o nie i o ich matkę, będą wykazywały podobne zachowania w przyszłości. Takie dzieci będą wchodziły w lepsze relacje z rówieśnikami, a potem partnerami życiowymi.

Ponieważ taki wzorzec zachowań wyniosą z domu. Jeśli jednak dziecko będzie świadkiem przemocy domowej, złego traktowania matki przez ojca lub innych negatywnych zachowań, wówczas znajduje się nie tylko w niebezpieczeństwie popełnienia tych samych błędów w dorosłym życiu, ale może również zapaść na choroby immunologiczne, będzie w większym stopniu podatne na depresję i zachowania agresywne.

Ja wzmocnić relację mama-tata?

Jest kilka warunków, które powinny być spełnione. Wszystkie jednak osadzają się na trzeźwej ocenie siebie, swoich błędów oraz dojrzałym podejściu, w szczególności do szukania kompromisów.

1. Tato i mama powinni przede wszystkim w pozytywny sposób odnosić się do siebie nawzajem i okazywać sobie uczucia. To ważne, bo to co maluchy wyniosą z domu, prawdopodobnie posadzą w swoim przyszłym związku. Jeśli będą to dobre emocje i ciepło, będzie dobrze, ale jeśli w domu rodzinnym panowała agresja i złość, możliwe, że pojawi się ona też później.

2. Tato i mama powinni umieć radzić sobie z konfliktem w związku w sposób konstruktywny. Ogólnie pary, które potrafią przepracować nieporozumienia, pójść na kompromis i wybaczyć sobie nawzajem, są bardziej szczęśliwe i mają szczęśliwsze dzieci, które nie są konfliktowe i nie unikają rozwiązywania problemów w związku.

3. Tato powinien też unikać krytycyzmu wobec partnerki, który najczęściej przejawia się w agresji personalnej wobec osobowości (np. "ale ty głupia jesteś.."), podczas gdy można by było zaadresować problem w zupełnie inny sposób. To samo oczywiście dotyczy zachowania mamy wobec taty.

4. Tato nie powinien być też ścianą, o którą można rzucać grochem. Czyli po prostu powinien być obecny, a nie emocjonalnie odległy.

W punkcie 3 i 4 są przedstawione negatywne zachowania, które nie rozwiązują konfliktu, a wręcz przeciwnie jeszcze bardziej go jątrzą. Dla dobra związku i dzieci rodzice powinni nauczyć się rozmawiać ze sobą i w konstruktywny sposób podchodzić do konfliktu.

Bo do tanga trzeba dwojga....

Dość dużo piszemy o ojcach i ich roli, bo tego tematu dotyczy nasza akcja Tato Pomaga Mamie. Musimy jednak pamiętać, że mama też ma wpływ, że czasem to ona jest stroną konfliktu lub złych emocji w związku. Bardzo ważne jest, aby rozumieć istotę takich sytuacji i umieć je rozpracować, bo negatywne emocje Tato!Mamo! mogą przede wszystkim wpływać na wasze dziecko i modelować jego przyszłość...

BeMam
Dowiedz się więcej na temat: związek | rodzice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy