Reklama

Kiedy nauka schodzi na dalszy plan

Twoje dziecko to mistrz organizacji! Ma czas na wszystko: komputer, kino, spotkania z kolegami, imprezy. Szkoda tylko, że w jego grafiku nie ma już miejsca na naukę...

Najwyższa pora przypomnieć dziecku jakie miejsce w jego rozkładzie dnia powinno zajmować przygotowanie do lekcji.

Mimo wielu pokus wokół, to przecież jest główny obowiązek latorośli. Tym ważniejszy, że do końca roku szkolnego zostało niewiele czasu i zapewne niejednego ucznia czeka maraton sprawdzianów.

Jak zorganizować dzień na nowo?

Doba ma tylko 24 godziny. Wytłumacz dziecku, że nie jest możliwe, by każdego dnia łączyć powinności z zabawą. Dodaj, że odnosisz wrażenie, że nastolatek nie do końca zdaje sobie z tego sprawę...

Reklama

• Propozycja pomocy. Na początku postaraj się niczego nie narzucać dziecku. Powiedz: "Widzę, że masz trudności ze zorganizowaniem sobie czasu. To musi być dla ciebie uciążliwe". Następnie zapytaj: "Masz może pomysł, jak sobie z tym poradzić?". Jeżeli nie uzyskasz odpowiedzi, sama zaproponuj rozwiązanie.

• Lista spraw najważniejszych. Sprawy najtrudniejsze i najmniej przyjemne (czyli odrabianie lekcji) odkładane na ostatnią chwilę zazwyczaj zajmują więcej czasu i - w przypadku nauki - nie zostają w głowie na dłużej.

Umówcie się, że zaraz po szkole nastolatek ma uporać się z lekcjami. Wieczorem skontroluj zeszyty, a jeśli trzeba, przepytaj dziecko.

Nastolatek musi wiedzieć, że ustalenia dotyczące organizacji czasu, to nie jest twój chwilowy kaprys.

• Przyjemności na koniec dnia. Ustalcie, że dopiero po rzetelnym uporaniu się z obowiązkami dziecko może spotkać się z kolegami, pograć na komputerze.

Uwaga! Postaw warunek: większe atrakcje, jak np. wyjście do kina czy na imprezę, nastolatek planuje wyłącznie na weekend.

Co uatrakcyjni przyswajanie wiedzy? Być może nauka budzi tak wielki opór dziecka, gdyż kojarzy mu się z nudnym wkuwaniem. Pokaż, że tak wcale być nie musi!

1 Książka w... słuchawkach. Dziś lekturę można nie tylko przeczytać, ale też wysłuchać, np. jadąc autobusem do szkoły.

To wszystko dzięki coraz popularniejszym audiobookom, czyli książkom do słuchania. Można je nabyć w księgarni lub pobrać z internetu.

• Internetowe powtórki. Zachęć ucznia do odwiedzania stron, na których znajdzie testy, pomocne w szybkim sprawdzeniu wiedzy.

• Komputerowe programy edukacyjne. W sposób atrakcyjny dla dziecka przekazują wiedzę z praktycznie każdego przedmiotu. Znajdziesz je w księgarniach lub sklepie internetowym.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: impreza | nastolatek | dziecko | nauka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy