Reklama

Nie przegap szansy na rozwój swojego dziecka

Narodziny niepełnosprawnego dziecka to często szok dla rodziców i ich najbliższego otoczenia. Radość z pojawienia się na świecie długo oczekiwanej istoty zagłuszona zostaje przez lęk, poczucie bezradności i samotności.

Strach, który towarzyszy rodzicom dotyczy przede wszystkim tego, czy sprostają tak trudnemu zadaniu i poradzą sobie z wychowaniem dziecka.

Pojawiają się silne emocje związane z obawami o przyszłość dziecka, jego samodzielność, akceptację środowiska rówieśniczego.

Czasami rodzice obwiniają się o stan zdrowia dziecka, albo też bojąc się odrzucenia ze strony najbliższego otoczenia ukrywają niepełnosprawność dziecka, wstydząc się jej.

Nie poddawaj się stereotypom

Wszystkie te uczucia i emocje nie mają nic wspólnego z patologią. Mimo, iż są bolesne i przykre stanowią naturalną reakcję na tak trudną i ciężką sytuację.

Reklama

Trudności z jakimi borykają się na co dzień są potęgowane poprzez stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie, które w bezpośredni sposób prowadzą do marginalizacji dzieci już na etapie wczesnej edukacji.

Dlatego też niepełnosprawne dzieci często skazane są na naukę w szkołach i placówkach specjalnych, gdyż już na poziomie przedszkolnym mogą odstawać rozwojowo od swoich rówieśników.

Uwierz w możliwości twojego dziecka

Zatroskani rodzice martwiąc się o przyszłość swojej pociechy, nie zdają sobie sprawy jak wiele potrafi ich dziecko.

Nie wierzą lub nie wiedzą, że niepełnosprawność nie przekreśla jego szansy na radosne dzieciństwo, posiadanie przyjaciół, oraz samodzielne i satysfakcjonujące życie. Niepełnosprawne dzieci mają ogromną szansę na zrównoważony rozwój!

Tę szansę daje im udział w bezpłatnej zindywidualizowanej terapii wczesnego wspomagania, gdzie zespół specjalistów diagnozuje umiejętności i możliwości dziecka oraz przygotowuje program jego rozwoju i edukacji.

Kluczową rolę odgrywa czas, im wcześniej dziecko trafi do specjalistów, tym większa szansa na jego prawidłowy rozwój oraz usamodzielnienie w życiu dorosłym.

Wszystkich rodziców i opiekunów dzieci niepełnosprawnych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o udziale w terapii wczesnego wspomagania zapraszamy na stronę www.wczesnewspomaganie-firr.org.pl.

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: niepełnosprawność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy