Nie tylko wspólne posiłki: Co warto robić razem z dziećmi?
Wróć wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa i przypomnij sobie, z jaką niecierpliwością czekałeś na moment, gdy mogłeś mieć rodziców na wyłączność. Sam fakt ich obecności kojarzył ci się z czymś ekscytującym i radosnym.
Brakuje ci pomysłów na zorganizowanie wolnego czasu swoich dzieciom? Pamiętaj, że czasem najprostsze rozwiązania dają naszym pociechom największą frajdę. Oto kilka sprawdzonych sposobów!
Kreatywna zabawa
Twoim pociechom znudziły się tradycyjne klocki, malowanki, lalki i zdalnie sterowane samochody? Czas sięgnąć po zabawki, które na nowo rozbudzą ich wyobraźnię. Stwórzcie coś razem od samego początku. Przyda wam się np. ciastolina, którą można dowolnie formować, wałkować i lepić. Dają dziecku nieograniczone możliwości tworzenia nowych kształtów i powoływania do życia nowych postaci. Przy okazji warto pamiętać, że zabawa z ciastoliną poprawia zdolności manualne malucha i rozwija zmysł estetyczny. Świetnie nadaje się do zabawy w domu w chłodne, deszczowe dni.
Wspólne czytanie
15 minut dziennie - tyle czasu powinieneś poświęcić (minimum!) na czytanie swoim dzieciom. Zadbaj o ten codzienny, wieczorny rytuał i pozwól pociechom wybrać książki, których chcą słuchać. Maluchy chętnie wsłuchują się w te same, dobrze znane im historie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by od czasu do czasu wpleść w opowieść nowy wątek. Wspólne czytanie, a nawet przeglądanie obrazkowych książek, rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji.
Dziecięcy skrawek ziemi w ogródku
Jeśli mieszkasz w domu z ogródkiem, masz dużo szczęścia. Możesz, wraz ze swoimi pociechami, stworzyć w nim przestrzeń, na której własnoręcznie posadzą (albo przynajmniej pomogą posadzić) ulubione rośliny. Pozwól swoim maluchom wybrać gatunek drzewka lub kwiatów. Wspólne pielęgnowanie roślin uczy dzieci wrażliwości na piękno natury, wzmacnia poczucie obowiązku. Mieszkasz w bloku? Wygospodaruj na parapecie miejsce na doniczki, w których razem posadzicie ozdobne kwiaty. Przypominaj dziecku o codziennym podlewaniu rośliny i spraw, by poczuło się za nią odpowiedzialne.
Podróże małe i duże
To nieprawda, że dzieci są balastem w poszerzaniu horyzontów. Wiedzą o tym znani i mniej znani podróżnicy, którzy po latach wspólnych wędrówek nie wyobrażają sobie wyjazdów bez towarzystwa swoich pociech. Jeśli tylko masz okazję, zaproś swoje dzieci do samochodu i jeźdźcie w nieznane. Wspólny weekendowy wypad za miasto czy jednodniowa wizyta w zoo będą dobrą okazją do poznania nowego otoczenia i wzmacniania rodzinnych więzi. Jeśli tylko pozwala na to sytuacja, zmieńcie środek lokomocji. Wycieczka pociągiem lub autobusem do upragnionego celu będzie jeszcze bardziej ekscytująca!
Majsterkowanie
Dzieci z ogromnym zainteresowaniem przyglądają się dorosłym, którzy składają łóżko, naprawiają samochód lub po prostu wkręcają do lampy nową żarówkę. Oczywiście ciężko tu mówić o angażowaniu maluchów w pomoc przy nieco bardziej skomplikowanych pracach. Jeśli jednak zapewnimy dzieciom bezpieczeństwo możesz przed nimi uchylić rąbka tajemnicy i poprosić np. o podanie odpowiedniego narzędzia. Najmłodszym członkom rodziny podaruj zestaw małego majsterkowicza. Zabawka pozwoli twoim maluchom bezpiecznie odkrywać uroki majsterkowania.
Razem łamcie zasady
Nie patrz na świat wyłącznie przez pryzmat zakazów i nakazów. Pozwól sobie i swoim dzieciom od czasu do czasu na małe grzechy. Lody zamiast obiadu, spacer po kałużach w deszczowy dzień, wspólne przesiadywanie na drzewie i wpatrywania się nocą w rozgwieżdżone niebo. Kiedyś takie spędzanie wolnego czasu było normą, dziś brzmi nieco egzotycznie. Nie bój się wyjść naprzeciw oczekiwaniom swojego dziecka. Pierwsze przygody powinno przeżywać właśnie z tobą!