Prawda i mity o ruchach dziecka
Najpierw będziesz czekać, kiedy wreszcie się pojawią. Za to pod koniec ciąży mogą nieźle dać ci się we znaki. Przyszłe mamy uwielbiają o nich dyskutować, ale czy wszystkie opinie na ich temat są prawdziwe?Teraz możesz to sprawdzić!
Wiesz, że będziesz mamą i cieszysz się z tego, a jednak nie bardzo to do ciebie dociera? Podobne odczucia są udziałem wielu kobiet. Wszystko zmieni się z chwilą, gdy poczujesz pierwsze ruchy maluszka.
- To było coś niesamowitego. Pamiętam, że akurat oglądałam jakiś serial, gdy poczułam, jak mój synek się poruszył. Tak jakby dał mi sygnał: "Hej, jestem tutaj i rosnę!". Dopiero wtedy dotarło do mnie, że będę mamą. Od tej pory czekałam na kopnięcia mojego maleństwa, czułam, że w ten sposób "rozmawia" ze mną - wspomina Joanna, mama 7-miesięcznego Leona.
Rzeczywiście, ruchy dziecka to jego sposób na komunikowanie się z tobą. Dzięki nim dowiesz się m.in.: czy maleństwo dobrze się rozwija i czy odpowiada mu tryb życia, jaki prowadzisz. Ale częstotliwość ruchów dziecka to także wyznacznik jego zdrowia oraz ważna informacja dla lekarza. Przyszłe mamy często rozmawiają ze sobą o kopniaczkach swoich maluszków i wymieniają się rozmaitymi nowymi doniesieniami. Sprawdź, które z nich są prawdziwe, a w jakie nie warto wierzyć.
Rzeczywiście, malec już na początku drugiego miesiąca ciąży pozwala sobie na pierwsze wygibasy. Nie licz jednak na to, że je poczujesz. Dziecko jest na razie zbyt małe, byś mogła odczuwać to, że się porusza (ma zaledwie 1 cm). Bulgotanie w brzuchu, jakie czasem możesz odczuwać czy też usłyszeć, to najpewniej... odgłos twych jelit.
Niektóre mamy poczują pierwsze ruchy dziecka w 20. tygodniu, inne dopiero 22., a jeszcze inne już w 18. Ciężarne, które spodziewają się swego pierwszego dziecka, zazwyczaj wyczuwają pierwsze ruchy w "książkowym" momencie, czyli właśnie ok. 20. tygodnia ciąży. Jednak tzw. wieloródki mogą je poczuć wcześniej.
Specjaliści twierdzą, że bardziej wrażliwe na ruchy dziecka są kobiety o szczupłej sylwetce. Jednak bez względu na to, czy poczujesz ruchy maluszka wcześniej czy później, jeśli nie pojawiłyby się po 22. tygodniu ciąży, powinnaś powiedzieć o tym lekarzowi i zrobić USG.
Jeśli kopnięcia maluszka stają się nagłe i bolesne, może to świadczyć o tym, że dziecko odczuwa dyskomfort, bo np. w pęcherzu owodniowym jest za mało wód płodowych albo smyk owinął się pępowiną. Fakt, że maluch gwałtownie kopie może również wskazywać na pojawienie się problemów zdrowotnych u jego mamy. Tak dzieje się np. w przypadku kobiet mających nadciśnienie czy cierpiących na cukrzycę ciążową.
Wręcz przeciwnie! Dziecko odbiera bodźce ze świata zewnętrznego. Najwcześniej rozwijającym się u niego zmysłem jest zmysł dotyku (od 6. tygodnia ciąży). W 22. tygodniu maluszek czuje już całym swoim ciałem. Dlatego, kiedy głaszczesz lub masujesz brzuch, jest wniebowzięty! W życiu płodowym smyka rozwija się także jego zmysł smaku (ok. 21. tygodnia ciąży).
Brzdąc może ci zatem dać do zrozumienia, czy twoja dieta mu odpowiada. Będzie szczęśliwy, gdy zjesz czekoladę (uwielbia słodki smak!) i może zareagować gwałtownymi kopnięciami, jeśli pozwolisz sobie na ostrą przekąskę. Od 5. miesiąca maluch zaczyna słyszeć dźwięki dochodzące ze świata zewnętrznego.
Rozpoznaje głosy rodziców (dlatego warto "rozmawiać" z brzuszkiem!), będzie też pozytywnie reagować na muzykę, której słuchasz. Brzdąc również odbiera twoje emocje. Jeśli nagle się zdenerwujesz albo przestraszysz, malec może zacząć gwałtownie kopać, jakby chciał spytać: "Mamo, co się dzieje?".
Częstotliwość ruchów dziecka traktuje się jak swoisty "barometr" informujący o aktualnej kondycji maluszka. Warto jednak pamiętać, że każdy maluch ma swój rytm. Jedne są mniej, inne bardziej aktywne. Przyjmuje się, że zdrowy brzdąc powinien wykonać ok. 10 ruchów w ciągu 1-1,5 godziny. Aby upewnić się, że z dzieckiem wszystko jest w porządku, licz jego ruchy codziennie o tej samej porze.
Pamiętaj, by wybrać moment, kiedy malec jest aktywny, a samej przyjąć wygodną pozycję (np. położyć się na lewym boku). Każda zmiana w ruchach dziecka (ich nagłe osłabienie, nasilenie lub fakt, że nie czułaś ich od 12 godzin) to powód, by iść do lekarza.
Na początku będziesz odbierać ruchy malca jako delikatne pulsowanie wewnątrz brzucha. Z czasem poczujesz, jak smyk kopie, obraca się, a nawet... fika koziołki!
Warto wiedzieć
200- mniej więcej tyle ruchów w ciągu dnia wykonuje smyk w 20. tygodniu ciąży. Ciesz się jego aktywnością, bo to znaczy, że prawidłowo się rozwija!
20 tydzień - średnio w tym czasie odczuwa się pierwsze ruchy dziecka. Przy drugim potomku możesz je poczuć wcześniej, już w 18. tygodniu ciąży.
25 tydzień - w tym czasie tata, kładąc rękę na brzuchu mamy, może poczuć ruchy maluszka. Zachęcaj więc partnera do głaskania twego brzucha.
35 tydzień - ruchy dziecka zaczynają być rzadsze, bo ma ono mniej przestrzeni. Możesz je jednak boleśniej odczuwać. Pomoże ci wtedy zmiana pozycji ciała.
Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Tekst: Blanka Wolniewicz