Reklama

To chroni przed zamianą lub kradzieżą niemowląt

Hiszpańscy naukowcy opracowali system identyfikacji dzieci w szpitalach położniczych. Jego celem jest przeciwdziałanie zamianom lub kradzieżom niemowląt.

Zdaniem Carlosa Herrery, szefa zespołu konstrukcyjnego w firmie ICN Technologies, nowy system jest efektywniejszy od elektronicznych bransolet.

"Udało nam się opracować unikalne na świecie urządzenie do zbierania odcisków palców matek oraz ich nowonarodzonych dzieci, pozwalając uniknąć błędów w rozpoznawaniu niemowląt. Niestety, zjawisko zamiany, bądź kradzieży dzieci występuje nawet w krajach wysokorozwiniętych", stwierdził hiszpański inżynier.

Prototyp urządzenia opiera się na skanerze pobierającym i analizującym odciski palców matki, a także na systemie radiolokacji informującym, w której części szpitala znajduje się matka, dziecko oraz odpowiedzialny za nich lekarz.

Reklama

"Do skutecznego działania naszej nowości konieczne jest jak najszybsze pobranie skanów odcisków palców matki i dziecka. Powinno ono nastąpić jeszcze na sali porodowej. Później kluczowe dane zbierane są przez system radiowy. W przypadku, gdy niemowlę przenoszone jest przez niewłaściwą osobę, uruchamiany jest alarm. Pojawienie się sygnału powoduje automatyczne zablokawanie drzwi oddziału medycznego, a nawet szpitalnej windy", dodał Herrera.

Opracowany przez Hiszpanów system spotkał się już z zainteresowaniem szpitali położniczych w Arabii Saudyjskiej oraz krajach Ameryki Południowej, m.in. w Brazylii, Argentynie i Chile.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy