Używki - twoje dziecko może im się oprzeć
Na kontakt z nimi narażony jest każdy nastolatek. Zrób wszystko, aby kusiły jak najmniej...
Atrakcyjne dla nastolatka są dziś nie tylko papierosy czy alkohol. Młodzież sięga też po narkotyki i dopalacze. Gdy dowiesz się, dlaczego to robi, łatwiej ci będzie temu przeciwdziałać.
Poszukiwanie nowych wrażeń
Nastolatki czują się coraz bardziej dorosłe. Chcą sprawdzić się w różnych sytuacjach, sięgnąć po to co starsi.
Chęć pokonania stresu
Używki, przynajmniej na chwilę, mogą przynieść rozluźnienie, euforię, spokój. Inne dodają pewności siebie, siły, pomagają zwalczyć zmęczenie.
Uleganie presji kolegów
Wiele dzieci obawia się, że odmowa np. zapalenia papierosa przekreśli ich jako "fajnych kumpli". Aby nie chciało po nie sięgnąć
Przed używkami zacznij chronić jak najwcześniej. Kiedy jeszcze twoje dziecko nie ma szans zetknąć się z nimi. Przeczytaj co sprawi, że papierosy, alkohol czy narkotyki nie wydadzą się latorośli atrakcyjną pokusą.
Pomagaj pokonywać problemy
Rozmawiajcie w domu nie tylko o radościach, ale również i kłopotach - w pracy, rodzinie, w szkole. Dyskutujcie o trudnych sprawach, skupiając się na rozwiązaniach, a nie wzajemnym obwinianiu. W ten sposób dziecko nauczy się, że to rodzina, a nie używki, pomagają stawić czoła kłopotom.
Rozwijaj pasje dziecka
Ekscytujące przeżycia, dobre emocje, ciekawe spędzanie czasu może zapewnić sport, taniec czy granie na instrumencie, itp. Pokazuj dziecku te drogi.
Wzmacniaj poczucie wartości pociechy
Osoba niepewna siebie, zalękniona łatwiej poddaje się presji grupy. Ustrzeżesz przed tym dziecko m.in. dając mu prawo do wyrażania własnego zdania oraz odmawiania. Taki domowy trening asertywności sprawi, że pociecha nie będzie bała się sprzeciwić kolegom.
Mów, co sądzisz o używkach
Twoje stanowisko powinno być jasne. Używki są złe. Niszczą zdrowie, psychikę, dobre relacje między ludźmi. Podkreślaj, co o nich myślisz w luźnych rozmowach z dzieckiem, np. przy okazji artykułu w prasie czy filmu.
Jak zareagować, gdy coś podejrzewasz...
Czeka cię trudna, ale konieczna rozmowa. Oto, jak ją przeprowadzić, by kontakt z używkami stał się w życiu dziecka tylko incydentem.
Opanuj emocje
Nie będzie to łatwe, ale spróbuj. Nie podnoś głosu, nie używaj wyzwisk, nie strasz karami.
Powiedz, co czujesz
Podkreśl, że martwisz się o dziecko. Boisz się, że stanie mu się coś złego. Mówiąc o swoich emocjach, wzbudzisz większe zaufanie i sprawisz, że pociecha się otworzy.
Zapewnij o chęci pomocy
Nastolatek musi poczuć, że nie szykuje się kolejna domowa awantura. Jak najczęściej zapewniaj dziecko o swoim uczuciu do niego słowami tj: "Jesteś dla mnie najważniejszy", "Zrobię wszystko, żeby ci pomóc".
Zapytaj o doznania
Nie bój się spytać jak dziecko się czuje, np. po zapaleniu trawki czy papierosa. Potem powiedz jakie spustoszenia w organizmie wywołują używki (stany lękowe, zmiany w mózgu, wątrobie). Dzieci nie zawsze zdają sobie z tego sprawę.
Szukaj przyczyn
Sięganie po używki to znak, że czegoś dziecku brakuje, z czymś sobie nie radzi, czuje się źle, np. w szkole, w rodzinie. Spróbuj tego dociec, a potem nadrobić te braki.
Zawrzyjcie umowę
Dziecko postara się oprzeć pokusom, a ty pomożesz mu uporać się z problemami - takie powinno być podsumowanie waszej rozmowy.