Reklama

Książę Harry wygłosi przemówienie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ

Wnuk królowej Elżbiety II i jego żona Meghan Markle wkrótce odwiedzą Nowy Jork. Ich wizyta jest związana ze zbliżającymi się obchodami Międzynarodowego Dnia Nelsona Mandeli, który przypada na 18 lipca. Podczas nadchodzącej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ swoje przemówienie wygłosi książę Harry. Poruszy on w nim takie tematy, jak skutki kryzysu klimatycznego czy problem głodu na świecie.

Ważna rola księcia Harry'ego! To wyjątkowe wydarzenie

W 2009 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ postanowiło w wyjątkowy sposób uhonorować Nelsona Mandelę. W dniu jego przypadających na 18 lipca urodzin ustanowiono coroczne święto będące wyrazem uznania dla niezwykłych zasług tego przywódcy ruchu przeciw apartheidowi, działacza na rzecz praw człowieka i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. 

 "Międzynarodowy Dzień Nelsona Mandeli jest okazją do zastanowienia się nad życiem i dziedzictwem legendarnego orędownika godności, równości, sprawiedliwości i przestrzegania praw człowieka" - pisał w opublikowanym w lipcu zeszłego roku przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

Reklama

Z tej okazji podczas zbliżającej się sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych swoje przemówienie wygłosi książę Harry, co potwierdził w oświadczeniu udostępnionym "Daily Mail" rzecznik ONZ. 

W swojej przemowie wnuk brytyjskiej monarchini poruszy kwestie skutków kryzysu klimatycznego czy problem głodu na świecie - jednej z największych klęsk humanitarnych i moralnych współczesnego świata. Dla Harry’ego i Meghan Markle będzie to pierwsze publiczne wystąpienie od czasu ich dyskretnego udziału w obchodach platynowego jubileuszu panowania królowej Elżbiety II.

Książęca para, która po rezygnacji z pełnienia obowiązków starszych rangą członków rodziny królewskiej osiedliła się w Kalifornii, ostatni raz udała się z wizytą do Nowego Jorku we wrześniu zeszłego roku, by wziąć udział w festiwalu Global Citizen Live w Central Parku. Harry i Meghan przemawiali wówczas na temat sprawiedliwej dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19. 

"Choć w tym kraju, tak jak w wielu innych krajach, każdy obywatel może się zaszczepić, miliardy ludzi na świecie nie mogą tego zrobić. Szacuje się, że w tym roku wyprodukowana zostanie wystarczająca ilość dawek, aby osiągnąć cel, jakim jest zaszczepienie 70 proc. ludzi w każdym kraju. Ale znaczna część dostaw do tej pory trafiła jedynie do 10 bogatych krajów. To po prostu nie jest w porządku" - mówiła wtedy ze sceny Markle.

***

Zobacz też: 

Meghan Markle i książę Harry przyłapani na paradzie. Wyciekło zdjęcie Archiego

Samantha Markle pozywa Meghan do sądu. Kuriozalny powód!PAP life
Dowiedz się więcej na temat: książę Harry | Meghan Markle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy