Imiennik: Bonifacy
Pochodzenia łacińskiego, od słów bonum fatum (dobry los), pod względem znaczenia kojarzone z imieniem Bonawentury. Być może wywodzi się od łacińskiego benefacio (dobrze czynić, pomagać komuś), wówczas oznaczałoby dobroczyńcę. W Polsce używane od XIII wieku w formach Boniek, Bonifacjusz, Bonifacy, Bonik, Bońko. ZDROBNIENIA: Benio, Bończa, Bonek, Bonik, Beńko. OBCE FORMY: Boniface (ang., fr.), Bonifatius, Bonifaz (niem.), Bonifacio, Bonifazio, Fazio (hiszp., wł.), Vonifatios (gr.), Bonifacije (połud.-słow), Bonifacas, Bonifacijus (litew.), Bonifác, Bónis (węg.), Sulevi (fiń.). Forma żeńska: Bonifacja.
NAZWISKA:
Bonecki, Boniecki, Bonicki, Boniewicz, Bonifaciuk, Bonifaczuk, Bonifatiew, Bonifatiuk, Bonik, Bonikowski, Donifacy.
PATRON:
Św. Bonifacy, męczennik z Tarsu, „zimny ogrodnik”. Był sługą pewnej Rzymianki. Zginął w Tarsie za panowania cesarza Dioklecjana. Kult Bonifacego wiązał się jeszcze w XIX wieku z radosnymi majówkami i odpustem. Patron kasjerów. (Wspomnienie 14 maja).Św. Bonifacy (?–422), papież od 418. Rzymianin z pochodzenia, wybrany przez przeciwników poprzedniego papieża Zozyma, a którego zwolennicy wynieśli antypapieża Eulaliusza. Przeciwstawiał się próbom podporządkowania wikariatu Tesaloniki Konstantynopolowi. Zwalczał herezję pelagianizmu. (Wspomnienie 4 września).Św. Bonifacy IV (?–615), papież od 608; pochodził z rejonu Abruzzów; bliski współpracownik Grzegorza I Wielkiego, kontynuator jego polityki. Doprowadził do zamiany rzymskiego Panteonu na kościół. Zwołał synod poświęcony życiu monastycznemu.Św. Bonifacy Winfrid, apostoł Niemiec. Benedyktyn rodem z Anglii. W roku 718 otrzymał od papieża Grzegorza II misję ewangelizacji pogan. Szerzył chrześcijaństwo w krajach germ. (Fryzji, Turyngii, Hesji, Saksonii). W 722 roku konsekrowany w Rzymie na biskupa. Stworzył podwaliny organizacji kośc. w Niemczech. W 754 r., w dniu Zesłania Ducha Świętego, został zamordowany przez pogan, wraz z 52 towarzyszami. Ciało świętego spoczywa w Fuldzie, gdzie każdego roku zbiera się episkopat niemiecki. Patron krawców. (Wspomnienie 5 czerwca).Święty Bonifacy, biskup z Kirtona, w Anglii (VIII w.).
ZNANE POSTACIE:
Papież Bonifacy VIII, właśc. Benedetto Gaëtani, założyciel uniwer. w Rzymie (ok. 1235–11 X 1303).
PRZYSLOWIA:
Gdy w maju dobry Serwacy, dobry w czerwcu Bonifacy.Pankracy, Serwacy, Bonifacy – źli na ogrody chłopacy.Przed Pankracym nie ma lata, po Bonifacym mróz odlata.