Imiona na literę "A"

Aaron
Imię biblijne, wywodzi się prawdopodobnie z hebrajskiego aharón, od słów ahr (szczyt) i ón (rdzeń drzewa, drzewo dębowe); oznacza również: proroczy, natchniony. Pochodzi od biblijnego Aarona, brata Mojżesza. INNE FORMY: Aron. OBCE FORMY: Aaron, Aron (ogólnie przyj. forma), Áron (czes.), Aronne (wł.). FORMA ¯EÑSKA: Arondina.
NAZWISKA:
Aaron, Aronowicz, Aronowski, Aroński, Aromowicz, Charon, Harom, Haromszewski, Harum, Haron, Haronik, Haroń, Haroński, Harun, Harunowicz, Haruń, Jaron.
PATRON:
Św. Aaron, męczennik angielski z końca III wieku. (Wspomnienie 1 lipca).
ZNANE POSTACIE:
Aaron, żył ok. XIII w. p.n.e., brat Mojżesza i Miriam. Aaron, biskup krakowski (XI w.). Aaron Aleksander Olizarowski, prawnik wileński (1618). Aaron Burr, polityk amer. (6 II 1756–14 X 1836). Aaron Copland, właśc. Aaron Caplan, kompozytor amer. (14 XI 1900–2 XII 1992). Walker T-Bone (Aaron Thibeaux), amer. gitarzysta i śpiewak bluesowy. Aron Elvis Presley, amer. piosenkarz i gitarzysta (8 I 1935–16 VIII 1977).
BOHATEROWIE SZTUKI:
Aron z powieści Na wschód od Edenu J. Steinbecka (1952). Aron Wassertrum z powieści G. Meyrinka Golem (1915).
NA EKRANIE:
Ekranizacja pow. Golem w reż. P. Szulkina (1979).
PRZYSLOWIA:
Być za Aarona.Będą im za Aarony do faraonów.(być w zastępstwie w obronie ludu)
W POEZJI:
Już się nie dziś czyszczeniem trudnią pola tegoCi, co im dwóch owczarni rząd jest poruczony;Jednego krzyż zaszczyca, pastorał drugiego,W strzeżeniu tablic boskich nasze Aarony.Jan Gorczyczewski, „List do Księdza Chrzanowskiego”
Abigail
Pochodzenia hebrajskiego. Oznacza: radość ojca. INNE FORMY: Abigaila, Abigaj, Abigajl, Abigalia. OBCE FORMY: Abigail (łac.), Abigail, Abbei, Gail (ang.), Abigail (czes., fr., hiszp., niem.), Abigail, Abigaille (wł.), Avigail, Avijel (gr.).
PATRONKA:
Abigail, biblijna żona króla Dawida.
ZNANE POSTACIE:
Abigail Adams (22 XI 1744–28 X 1818), żona drugiego (Johna Adamsa) i matka siódmego (Johna Quincy’ego Adamsa) prezydenta USA.
BOHATEROWIE SZTUKI:
Abigal Williams ze sztuki A. Millera Czarownice z Salem (1953).
LISTY:
„Och, moja droga dziewczyno, dziękuję niebiosom, że już za dwa tygodnie nareszcie będę cię miał przy sobie. Nasza długa rozłąka wprowadziła w stan zamętu moje ciało i duszę i jeszcze miesiąc, dwa, a zamieniłbym się w najbardziej nieznośnego cynika na świecie... Ale ty, która zawsze potrafiłaś ogrzać i zmiękczyć moje serce, pozwolisz mi odzyskać moje dobre JA i przywrócisz zdrowie i spokój memu umysłowi. Wysubtelnisz moje uczucia i maniery i wykorzenisz ze mnie odludka oraz wszystkie niedobre cząstki mego jestestwa.”List Johna Adamsa do Abigail Smith (1764).„Ukochany Przyjacielu, nie mam odwagi wyznać ci z odległości sześciuset kilometrów, jakie nas dzielą od siebie, jak gorąco pragnę twego powrotu... To pragnienie bezustannie pulsuje w moim sercu, odbiera pewność ręce, która kreśli te słowa, budzi wszystkie te czułe uczucia, jakie latami rozwijały się i dojrzewały.” List Abigail Smith do Johna Adamsa (1764) (tłum. Anna Kruczkowska).
Abraham
Pochodzenia akadyjskiego, od słowa Aba-am-ra-am (kochaj ojca). Wg Biblii oznacza: ojciec mój jest wzniosły (Abram) lub ojciec narodu (Abraham). W Polsce notowane od XIII w. w formach Abram, Abraam, Abraham, Habraam, Habraham, Habram, Habream, Jabram. INNE FORMY: Abram. OBCE FORMY: Abrahamus (łac.), Abraham (ang., czes., fr., niem.), Abraham, Abrahan (hiszp.), Avraam, Avraamij, Avram (ros.), Abram, Avram, Abraham (połud.-słow.), Abraham, Abramo (wł.). Forma żeńska: Abra, Abrahama.
NAZWISKA:
Abraam, Abraham, Abram, Abramek, Abramiec, Abramkowicz, Abramow, Abramowski, Awramow, Awramowicz, Habraam, Habraham, Habram, Habrahamowicz, Habream, Jabram.
PATRON:
Abraham, ojciec wierzących, największy z patriarchów Starego Testamentu, protoplasta narodu izraelskiego. We wcześniejszym okresie życia nazywał się Abram. Bóg obiecał mu potomstwo i ziemię dla jego narodu, zmienił mu imię na Abraham (ojciec narodu) i polecił złożenie w ofierze syna Izaaka. Obietnica Boga spełniła się, gdy potomkowie jego wnuka Jakuba zostali wyprowadzeni z Egiptu przez Mojżesza. Abraham jest czczony przez wyznawców 3 religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, które uznają go za pierwszego wyznawcę monoteizmu. W sztuce chrześc. przedstawiany gł. w scenach składania ofiary z Izaaka, spotkania z Bogiem w Mamre oraz wspólnie z kapłanem Melchizedekiem.Św. Abraham, pustelnik (IV w.), przyjaciel św. Efrema. (Wspomnienie 16 marca).Św. Abraham, pustelnik żyjący pod Clermont (Francja), następnie opat w klasztorze św. Cyriaka. (Wspomnienie 15 czerwca).
ZNANE POSTACIE:
Abraham Bloemaert, hol. malarz i rysownik (24 XII 1564–13 I 1651). Abraham Cowley, poeta ang. (1618–28 VII 1667). Abraham de Moivre, matematyk fr. (26 V 1667–27 XI 1754). Abraham Lincoln, prezydent USA (12 II 1809–15 IV 1865). Bram (Abraham) Stoker, irl. pisarz i aktor (8 XII 1847–20 IV 1912). Adolf Abraham Halewi Fraenkel, matematyk izrael. (1891). Noam (Avram) Chomsky, naukowiec amer. (ur. 7 XII 1928).
BOHATEROWIE SZTUKI:
Dzieje przygód Józefa Andrewsa i jego przyjaciela pana Abrahama Adamsa H. Fieldinga (1742). Abrahamek z powieści E. Orzeszkowej Eli Makower (1875).
W POEZJI:
Z krwi Izaaka, Abrahama,Judy, Jakuba i Arama,Zary, Tamary i Rachaby,Z Booza, króla Salomona,Achima, Azy i Amona,
Z krwi Ezechiasza i Matana(Jakże wymienić mężów trzystu,A nie pominąć krwi niczyjej?)Zrodził się Józef, mąż Maryi,Z której się zrodził Jezus Chrystus.Antoni Słonimski, „Rodowód”
PRZYSLOWIA:
Powędrował na kwaśnie piwko do Abramka.Jak nie bandziem prosić Abrahama,to nam ziemia nie zrodzi sama.Poszedł przed Abrahama. (Umarł)„Panno Todd, chciałbym panią prosić do tańca, ale uprzedzam, że tancerz ze mnie nienajlepszy.”Abraham Lincoln do Mary Todd, przyszłej małżonki, w dniu poznania się.„Moja żona jest nadal równie piękna jak wtedy, kiedy była młodą dziewczyną, a ja ubogim, nic nie znaczącym facetem, który się w niej zakochał i na dodatek nigdy się już nie odkochał.”Abraham Lincoln o swojej żonie Mary Todd w przededniu tragicznej śmierci w kwietniu 1865 r.

Horoskopy alternatywne oraz symbolika