10 zastosowań kalafiora
Kalafior jest warzywem które nadaje się jako dodatek niemal do każdego dania. Ponadto jest bogaty w substancje odżywcze i przeciwutleniacze, a te z kolei są pomocne w zapobieganiu powstawania raka. Liczne włókna i duża zawartość błonnika pomagają stracić na wadze i utrzymać układ pokarmowy w zdrowej kondycji. Kalafior nie musi być nudnym, białym warzywem ugotowanym na parze. Przedstawiamy listę 10 sposobów na wykorzystanie kalafiora.
Ryż z kalafiora
Propozycja idealna dla tych, którzy szukają sprawdzonych rozwiązań z niską zawartością węglowodanów. Ryż z kalafiora jest zdrową i pyszną alternatywą zwykłego ryżu, a do jest prosty w przygotowaniu.
Wystarczy, że liście i rdzeń warzywa usuniesz za pomocą ostrego noża. Poszczególne różyczki zetrzyj na grubej tarce. Usmaż gotowy produkt na patelni, mieszając co chwilę aby się nie przypalił.
Pizza z kalafiora
Jeżeli jesteś miłośnikiem pizzy i szukasz jej zdrowszej wersji, to mamy dla ciebie propozycję. Zrób pizzę z ciastem kalafiorowym. Jest zdrowsze od standardowej wersji, jednak równie smaczna
Potrzebne składniki:
jeden mały lub średniej wielkości kalafior, ¼ łyżeczki soli, ½ łyżeczki suszonej bazylii, ½ łyżeczki suszonego oregano, ½ łyżeczki mielonego czosnku, ¼ szklanki startego parmezanu, ¼ szklanki startej mozarelli, 1 jajko
Opcjonalnie możesz dodać kilka płatków chili i łyżkę zmielonych migdałów
Umyj i dokładnie osusz kalafiora. Odkrój poszczególne różyczki i umieść je w malakserze. Zmiel je na puszystą masę i 3 szklanki z niej przełóż do średniej wielkości miski. Gotuj w kuchence mikrofalowej przez 4 minuty.
Po tym czasie przełóż masę na czystą bawełnianą ściereczkę i pozostaw do wystygnięcia. Wyciśnij jak najwięcej wody z masy skręcając ścierkę coraz mocniej. Dzięki temu spód pizzy będzie kruchy, a nie rozmoczony i nieprzypominający ciasta.
Wszystkie składniki umieść w misce, zagnieć ciasto i wyłóż na pergamin posmarowany odrobiną oliwy z oliwek. Rozwałkuj spody na odpowiednią grubość i piecz przez około 7-10 minut, aż spód nabierze złocistego koloru.
Następnie wyjmij pizzę z piekarnika i dodaj resztę składników według własnego uznania. Piecz całość kolejne 3-5 minut i gotowe.
Pieczony kalafior
Pieczony kalafior jest propozycją szybką i prostą. Weź jednego średniej wielkości kalafiora, umyj go dokładnie i osusz. Następnie pozbądź się rdzenia warzywa i rozdziel różyczki. Skrop całość odrobiną oliwy i przełóż do naczynia żaroodpornego.
Posyp ulubionymi przyprawami (możesz dodać suszone zioła, czosnek paprykę czy cokolwiek tylko przyjdzie ci do głowy), dodaj odrobinę soli i pieprzu. Piecz całość około 30 minut w 180 stopniach. Możesz pod koniec pieczenia posypać kalafiora startym parmezanem. Podawaj sam lub jako dodatek do obiadu.
Zapiekanka z kalafiorem
Tradycyjny gotowany kalafior może zostać zastąpiony pyszną zapiekanką z kalafiorem, serem i dodatkiem pora. Możesz podawać ją jako samodzielne danie, lub jako dodatek do mięs.
Potrzebne składniki
1 średni kalafior, 55 g masła, 2 duże pory oczyszczone i pokrojone w plasterki, 55 g mąki, duża szczypta soli, 460 ml mleka, 55 g miękkiego sera (na przykład cheddar) startego na średniej grubości oczkach plus odrobina sera na posypanie po wierzchu zapiekanki, świeżo zmielony pieprz
Kalafiora podziel na różyczki i dokładnie umyj. Blanszuj warzywo przez kilka minut w gorącej wodzie z dodatkiem odrobiny soli. Kalafior powinien pozostać chrupiący.
Na patelni rozgrzej masło i dodaj pokrojone pory. Smaż aż całkowicie zmiękną i zrumienią się. Do porów dodaj mąkę i cały czas mieszając podsmaż całość przez około 4 minuty. Będzie to baza do sosu. Dolej mleko i ciągle mieszając gotuj jeszcze około 5 minut. W tym czasie sos powinien zgęstnieć.
Konsystencja powinna być dosyć gęsta, jednak zawsze możesz dodać odrobiny mleka, jeżeli uważasz, że jest zbyt gęsta. Na koniec dodaj starty ser i mieszaj do jego całkowitego rozpuszczenia się.
Różyczki kalafiora ułóż w naczyniu żaroodpornym nasmarowanym tłuszczem (masłem lub oliwą z oliwek), zalej sosem tak, aby całość była równo pokryta. Posyp zapiekankę żółtym serem, dopraw odrobiną pieprzu i piecz około 20 - 30 minut w 180 stopniach. Kiedy zapiekanka przybierze złocisty kolor to znak, że możesz ją wyjąć z piekarnika.
Pure z kalafiora
Gładkie pure z kalafiora jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnie podawanych ziemniaków. Ugotuj różyczki z jednego większego kalafiora na miękko. Dodaj odrobinę masła, soli i pieprzu i utłucz tłuczkiem do ziemniaków. Podawaj zamiast ziemniaków. Zaskoczy cię ciekawy smak i staniesz się fanem tego rozwiązania.
Pure z kalafiora i brokuła
Jeżeli smak samego kalafiora to dla ciebie za mało, połącz go z brokułem. Wykorzystując przepis zamieszczony wyżej, zrób zielone pure z mieszanki tych podobnych warzyw. Proporcje dobieraj według własnego uznania i upodobań.
Tortilla z kalafiora
Jeżeli lubisz eksperymenty w kuchni, spróbuj zrobić tortillę z kalafiora. Jest to prosty przepis, a dzięki zmianie przypraw przypadnie do gustu każdemu. Możesz użyć jako dodatku chili, kminu lub suszonych ziół. Gotowe placuszki podawaj z ulubionym nadzieniem.
Potrzebne składniki:
różyczki z jednego, większego kalafiora, 2 duże jajka, ½ łyżeczki suszonego oregano, ½ łyżeczki suszonej papryki,sól i świeżo zmielony pieprz.
Rozgrzej piekarnik do około 175 stopni. Kalafiora zblenduj na puszystą masę. Sparz masę przez około 5 minut w gorącej wodzie, a następnie przesyp na czystą bawełnianą ściereczkę i odciśnij jak najwięcej wody z ugotowanego warzywa. Im więcej wody usuniesz, tym lepszą konsystencję placków uzyskasz (im więcej wody pozostanie, tym bardziej rozmoknięte placki uzyskasz).
Masę umieść w misce, dodaj pozostałe składniki, dopraw do smaku i wymieszaj. Ciasto podziel na 6 części, z których formuj małe placki. Układaj je na blaszce i piecz około 7 - 10 minut. Po tym czasie przekręć na drugą stronę i piecz kolejne 5 minut.
Wrapy z kalafiora
Jeżeli jesteś miłośnikiem kuchni meksykańskiej i chcesz stworzyć zdrowszą wersję wrapów do stworzenia pysznych dań, wypróbuj wersji z kalafiorem. Jest to bardzo prosty przepis który może zaskoczyć się smakiem.
Potrzebujesz:
½ średniej wielkości kalafiora, 2 jajka, ½ łyżeczki curry, ¼ łyżeczki soli, mielony czosnek i zioła (bazylia, oregano, tymianek i estragon)
Rozgrzej piekarnik do 175 stopni. Różyczki z kalafiora zmiel i sparz z 3 szklankami wody przez około 5 - 8 minut. Po tym czasie odcedź wodę, a masę przełóż na bawełnianą ściereczkę i odciśnij nadmiar wody. Dzięki temu ciasto nie będzie miało rozmoczonej konsystencji.
W misce połącz kalafiora z pozostałymi składnikami. Ciasto podziel na dwie części i rozłóż na pergamin tworząc dwa cienkie placki. Uważaj aby ciasto nie było zbyt cienkie i nie powstały żadne dziury. Piecz przez około 17 minut, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Gotowe wrapy wystudź na kratce do piekarnika, żeby nie rozmokły od pary.
Kalafiorowy Hummus
Humus to pyszna zdrowa przekąska. Może być jeszcze zdrowsza i jeszcze pyszniejsza jeżeli do jej przygotowania użyjesz kalafiora.
Za pomocą robota kuchennego, rozgnieć 4 szklanki kalafiora ugotowanego na parze, dodaj 2 łyżki pasty Tahini, 5 łyżek soku z cytryny i szczyptę kminku. Dodaj więcej oliwy z oliwek lub kminku w razie potrzeby jeżeli chcesz zmienić smak. Dopraw solą i pieprzem i gotowe.
Deser z kalafiora
Kto powiedział, że z kalafiora można przygotować tylko pikantne i słone potrawy. Ten przepis na shakea czekoladowego z kalafiorem jest zdrową alternatywą dla deserów. Możesz go podawać dzieciom i dorosłym, posmakuje wszystkim.
Potrzebujesz:
1 szklankę zamrożonego, ugotowanego na parze kalafiora, 2 łyżki puree z awokado, 6 do 8 kostek gorzkiej czekolady, 2 łyżki kakao, 1 szklanka mleka migdałowego, ½ łyżeczki ekstraktu z wanilii, brązowy cukier lub słodzik do smaku ( może być również stewia)
Wszystkie składniki umieść w kubku do blendowania i miksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Koktajl podawaj schłodzony.