Blog kulinarny: Internetowa książka kucharska

Odkąd w Internecie istnieją blogi wiele osób szuka pomysłu na swój własny. Ostatnio modny stał się nowy rodzaj- blog kulinarny. Pasjonaci gotowania prześcigają się w prowadzeniu swoich blogów. Jak powstają ich strony, co ich inspiruje i skąd biorą pomysły? Każdy z nich ma na to swój własny przepis.

Blogi kulinarne przeżywaja prawdziwy rozkwit
Blogi kulinarne przeżywaja prawdziwy rozkwitJak długo przetrwają? 123RF/PICSEL
Blogi kulinarne przeżywaja prawdziwy rozkwit
Blogi kulinarne przeżywaja prawdziwy rozkwitPicsel

Gotowanie jest obecnie na topie. Staramy się by nasze potrawy były nie tylko smaczne ale również ciekawe. Najlepsi kucharze stają się celebrytami. Magazyny kulinarne są traktowane tak jak modowe. Kuchnia zawładnęła także Internetem. Tu najlepiej wyrażają ją blogi kulinarne.

Przepis na sukces

Składniki: własny blog, duża garść apetycznych pomysłów i przepisów, aparat fotograficzny, odrobina zmysłu artystycznego, szczypta chęci i talentu do gotowania. Po wymieszaniu wszystkich składników otrzymujemy nasz blog kulinarny. Nie trzeba być wybitnym mistrzem sztuki kulinarnej - taki blog może prowadzić każdy. Może nie od razu zostaniemy królami blogosfery. Jeżeli jednak spędzamy w kuchni każdą wolną chwilę, a papilotki kojarzą nam się przede wszystkim z muffinkami a nie z papilotami do włosów, to już możemy dołączyć do społeczności kulinarnych bloggerów, która coraz bardziej się rozwija. Wystarczy odrobina wolnego czasu oraz zapału.

Początki blogomani kulinarnej

Kulinarna blogosfera jest jednym z obszarów, który zyskuje coraz więcej entuzjastów. Przygotowywanie potraw w domu staje się modne. Nie kojarzy się już tylko z  gospodyniami domowymi ze starych filmów, które ubrane w nieskazitelne fartuszki i zamknięte od rana do nocy w kuchni, przygotowywały dwudaniowy obiad dla całej rodziny. Teraz gotowanie jest przede wszystkich przyjemnością i relaksem, a potrawy, które przygotowujemy są lekkie, łatwe i szybkie. Dlatego też często szukamy pomysłów na nasze potrawy w Internecie, a gdy coś nam się uda, to chętnie dzielimy się w nim swoimi pomysłami. Stąd blogosfera kulinarna staje się miejscem wymiany przepisów, porad i myśli dotyczących nowoczesnego stylu gotowania i  jedzenia. Sam  pomysł prowadzenia internetowych książek  kucharskich przybył do nas z USA, gdzie pojawiły się pierwsze blogi o tematyce kulinarnej. Prekursorów tej dziedziny było kilku. Do końca nie można stwierdzić, kto rozpoczął ten trend, ale na uwagę zasługuje tu osoba Davida Lebovitz autora książek kucharskich, oraz szefa kuchni. Od 1999 r. poświęcił się pisaniu książek i  prowadzeniu bloga davidlebovitz.com, gdzie możemy znaleźć wiele ciekawych przepisów, porad, a także opowieści z kulinarnych wypraw autora.

Polskie blogi kulinarne

Blogomania kulinarna dotarła do nas około 6 lat temu. Wtedy właśnie zaczynały działać  w sieci blogi kulinarne. Jedną z pierwszych osób, która stworzyła własnego kulinarnego bloga jest Pani Dorota Świątkowska autorka bloga "Moje wypieki", który od lat króluje w polskiej blogosferze. Wielokrotnie otrzymywała za niego nagrody miedzy innymi w 2008 roku tytuł "Bloga Roku" w kategorii "Moje zainteresowania i pasje". Autorka pisze na swoim blogu o nim tak : "Miał być nowoczesną formą starego zeszytu z przepisami i karteczek z zapiskami, które zawsze się zapodziewały. Niekoniecznie ze zdjęciami." Teraz blog zawiera wiele przepisów, przede wszystkim na słodkości wraz ze zdjęciami, przy których niejeden zrobi się głodny. Autorka w prosty sposób opisuje każdy przepis a także odpowiada na pytania zadawane przez gości odwiedzających jej stronę. Dlatego ciasta, które opisuje, nie mogą się nie udać. Na blogu oprócz przepisów na ciekawe wypieki nie tylko polskie (autorka obecnie mieszka w Walii) możemy znaleźć różne porady dotyczące przygotowania ciast, sprzętu, a także przeliczniki produktów.  Blog pani Doroty z dnia na dzień zyskuje nowych fanów i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w sieci.

Najlepsze w Internecie

Wśród najlepszych blogów, które otrzymują nagrody w konkursie "Bloga Roku", zawsze można znaleźć przynajmniej kilka o tematyce kulinarnej. W roku 2011 w czołówce znalazły się "Anka w garnkach" oraz "Kuchnia piwowarki Agi". Co je łączy - pasja i miłość do gotowania. Co dzieli? Na blogu "Kuchnia piwowarki Agi" znajdziemy przepisy tylko na dania wegetariańskie, ale za to z dobranym do nich zawsze odpowiednim rodzajem piwa. Autorka, która jest koneserką tego napoju chce nam pokazać jak sama mówi, "że piwo jest napojem równie eleganckim jak wino" i, że można na nie spojrzeć z trochę innej niż zwykle perspektywy. Blog dostarcza wielu wrażeń smakowych oraz estetycznych i na pewno zachwyci nie jednego mężczyznę, z racji trunku serwowanego z potrawami. "Anka w garnkach" natomiast jest blogiem, na którym możemy znaleźć wiele przepisów na dania, ciasta i desery, które amatorscy kucharze mogą bez trudu wykonać sami. Strona ma prostą strukturę, więc łatwo możemy na niej znaleźć interesujące nas przepisy. Autorka pisze swój blog z humorem, często publikując posty w postaci rymowanek.

Gotować może każdy

W konkursie na "Bloga Roku" przyznawane są  również nagrody w  kategorii  Teen, w której znajdują się blogi nastolatków. W tej kategorii pierwsze miejsce zajął blog kulinarny. Mowa tu o "Natchniona" pisanym przez 15-letnią Weronikę cierpiącą na nietolerancję glutenu i pozostającą na diecie z powodu choroby. Dziewczyna we wspaniały sposób radzi sobie ze słabościami poprzez swoją pasję - gotowanie. Na blogu umieszcza wiele ciekawych przepisów z pięknymi zdjęciami oraz  porad dla ludzi cierpiących na tę chorobę, ale również i przepisy na dania dla wszystkich pasjonatów gotowania. Weronika pokazuje, że można z sukcesem realizować pasje i marzenia pomimo przeciwności jakie spotykamy. Dzięki niej widzimy, że nie ma na świecie nic przyjemniejszego niż gotowanie, nawet jeżeli  nie wszystko co przygotujemy możemy sami zjeść.

Pomocy szukam przepisu!

Blogów kulinarnych w sieci jest tak wiele, że nie sposób czasami odnaleźć przepis na to, co nas najbardziej interesuje. A przeglądanie ich po kolei zajmuje sporo czasu. Dlatego też powstają przydatne portale zrzeszające kulinarnych bloggerów takie jak, np.: durszlak.pl. Na tym portalu znajdziemy zawsze to, co nas interesuje. Możemy także śledzić najnowsze przepisy zarówno z Polski jak i z zagranicy. Na durszlak.pl może się zalogować każdy blogger kulinarny i zapisać tam swojego bloga, dzięki czemu jego przepisy będą pojawiać się na portalu. Dodatkowo użytkownicy mogą zakładać akcje, takie jak np. letni festiwal zupy, gdzie zgłaszane są przez autorów blogów przepisy na letnie zupy i chłodniki. Akcje organizowane są przez cały rok i bierze w nich udział wielu bloggerów. Publikują przepisy na naprawdę świetne potrawy. W tych przedsięwzięciach może uczestniczyć każdy blogger po spełnieniu warunków,jakimi każde z nich jest określone.

Jak długo przetrwają?

Moda na blogi kulinarne trwa. Czy przetrwa i w przyszłości będzie się jeszcze bardziej rozwijać, tego nie wiemy.  Pewne jest jednak, że dzięki takim właśnie internetowym książkom kucharskim, możemy w szybki sposób znaleźć przepis na danie, które właśnie mamy ochotę zjeść,  bez konieczności kupowania kilkunastu książek kucharskich. Realizujemy też  nasze pasje i nie chowamy ich już tylko za gankami w kuchni. Dzięki społeczności kulinarnych bloggerów możemy poczuć się jak w międzynarodowej kuchni, gdzie każdy może przyrządzić coś dobrego i nauczyć się wiele od innych.

Patrycja Bujas

Podczas pisania korzystałam z następujących źródeł:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas