Ciecierzyca na zdrowie

Dlaczego warto wprowadzić ciecierzycę do naszej diety? Powodów jest naprawdę wiele.

Ciecierzyca jedzona regularnie skutecznie zapobiega anemii, zawiera bowiem żelazo
Ciecierzyca jedzona regularnie skutecznie zapobiega anemii, zawiera bowiem żelazo123RF/PICSEL

Ze 100 gramów ugotowanej ciecierzycy uzyskamy 8,87 gramów białka o wysokiej wartości odżywczej. Białko cieciorki dostarczy nam aminokwasów, których inne rośliny nie zawierają. Wielbiona przez wegetarian i zupełnie lekceważona w diecie osób jedzących mięso. Czy słusznie? Warto poszukać cieciorki na sklepowej półce i znaleźć najsmaczniejszy sposób na jej przyrządzenie. 

Argumentów zachęcających do takiej decyzji jest bez liku. Ciecierzyca nie zawiera glutenu, stąd jej smakiem i walorami zdrowotnymi cieszyć się mogą również osoby chorujące na celiakię. Oferuje nam witaminy z grupy B, a tym samym dba o dobrą kondycję naszego systemu nerwowego. Jedzona regularnie będzie skutecznie zapobiegała anemii, zawiera bowiem żelazo. Kobiety powinny o niej pamiętać zwłaszcza w trakcie menstruacji.

Dobrze, by była stałym punktem w jadłospisie osób z niedokrwistością. Z jednej strony dba o prawidłową perystaltykę jelit, a z drugiej, niewłaściwie gotowana, może powodować dyskomfort jelitowy. Jest cennym źródłem błonnika, ze 100 gramów cieciorki dostaniemy go aż 7,5 grama. Daje uczucie sytości i pomaga w walce z zaparciami.

Jak ją gotować?

Z uwagi na zawartość oligosacharydów gazotwórczych może jednak powodować wzdęcia i gazy. Istnieją proste metody niwelowania takich niepożądanych efektów. Przed gotowaniem cieciorkę warto namoczyć, długo, bo aż 12 godzin w zwykłej wodzie z kranu. Polecam by gotować ją na małym ogniu i dwukrotnie wymienić wodę (czyli aż trzy razy doprowadzamy ją do wrzenia). Zabieg ten pozwoli ominąć wszelkie nieprzyjemne konsekwencje i cieszyć się wartościami odżywczymi ciecierzycy.

Osoby borykające się z dolegliwościami jelita drażliwego mają lęk przed sięganiem po rośliny strączkowe. Warto nauczyć się dobrze je przyrządzać i jeść ze smakiem - dla zdrowia. Ciecierzyca działa pobudzająco, stąd od zawsze traktowana była jako silny afrodyzjak. Naukowcy twierdzą, że jedzona regularnie ma zdolność normowania poziomu cholesterolu, obniżania ciśnienia tętniczego krwi, zapobiegania miażdżycy, a także pozytywnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia.

Kto jest tym zainteresowany? Chyba wszyscy. Ciecierzyca ma niski indeks glikemiczny (IG =30) - diabetycy mogą ją ze spokojem włączyć do menu. Dzięki dużej zawartości błonnika ma przecież możliwość obniżenia wchłaniania węglowodanów.

Jak ją serwować?

Najszybciej przychodzi nam do głowy hummus - pyszna, pożywna pasta do smarowania pieczywa. Cieciorka sprawdza się też jako zupa krem, kotlety, pasztet czy farsz do pierogów. Poszukajmy swojego ulubionego sposobu na cieciorkę i jedzmy ją ze smakiem.  

Ewa Koza, dietetyk, autorka bloga mamsmak.com. MAM s,MAK na życie  

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas