Ciekawostki, fakty i mity o makaronie

Istnieje wiele rodzajów makaronu, w samej Europie możemy mówić o prawie 300.

Oliwy nie należy dodawać na żadnym etapie gotowania makaronu
Oliwy nie należy dodawać na żadnym etapie gotowania makaronu123/RF PICSEL123RF/PICSEL

1. Jeśli chcesz mieć pewność, że makaron jest al dente, skorzystaj ze sprawdzonej metody: przełam ugotowany kawałek makaronu - jeśli zniknęła "linia życia", która jest widoczna jako mały biały punkt w przekroju makaronu. Oznacza to, że makaron osiągnął już swoją idealną twardość.

2. Oliwy nie należy dodawać na żadnym etapie gotowania makaronu - osadza się ona na jego powierzchni i w efekcie może utrudnić wchłanianie się sosów. Przelewanie go wodą po ugotowaniu, co powszechnie nazywamy hartowaniem, również jest zbędne - spłukuje to skrobię.

3. Najstarszy odnaleziony makaron miał 4000 lat, natrafiono na niego w niewielkiej chińskiej wiosce z okresu neolitu położonej nad brzegami Rzeki Żółtej. Co ciekawe, jego długość wynosiła ok. 50 cm.

4. Makaron jest obecny nie tylko w kuchni, ale i popkulturze oraz potocznej mowie. - Tak mi źle, tak mi źle, tak mi szaro. Każdy dzień ciągnie się jak makaron - to fragment słynnej już piosenki z serialu "Wojna Domowa". W potocznym języku z kolei funkcjonuje wyrażenie "Nawijać makaron na uszy", które jest synonimem umiejętnego omijania prawdy w rozmowie.

5. W trakcie zapiekania lasagne lub cannelloni warto wstawić na dolną półkę piekarnika naczynie wypełnione wodą. Parująca woda sprawi, że danie zachowa odpowiednią wilgotność.

6. W 1557 roku została wydana "Regulacja Sztuki Mistrzów Makaronowych". Zawierała ona opis tradycyjnych metod wyrobu ciasta makaronowego. Od tego momentu znacznie zaczęła się także rozwijać technika obróbki ciasta oraz technologie narzędzi do tego potrzebnych.

7. W połowie osiemnastego wieku koszt maszyny do produkcji makaronu odpowiadał cenie dużego domu. Makaron produkowany w manufakturach był zatem bardzo drogi. Dzisiaj na szczęście jest on już powszechnie dostępny i każdy może się cieszyć jego smakiem.

8. Istnieje wiele rodzajów makaronu, w samej Europie możemy mówić o prawie 300, a do tej liczby warto dodać jeszcze te azjatyckie, jak ryżowy czy sojowy. Choć z pewnością ta liczba wzrosłaby, gdyby dodać do niej jeszcze inne rodzaje makaronu z różnych zakątków świata.

Zmysłowe smaki: Tarta gruszkowo-migdałowaInteria.tv
materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas