Co można zrobić z żółtek po bezie?
Co zrobić z żółtek – to pytanie zadaje sobie każdy kucharz, który właśnie przygotował efektowną bezę i nie wie, co począć z nadmiarem wartościowego produktu. Pod żadnym pozorem żółtek nie należy wyrzucać! Przydadzą się do wyczarowania wielu smakowitych potraw wytrawnych i deserów. Marnowanie żywności nie wchodzi w grę!
Zabawa jedzeniem
Gdy byliśmy dziećmi, często słyszeliśmy przy stole podczas posiłku, że jedzeniem nie należy się bawić. W dorosłym życiu możemy jednak pozwolić sobie na pewną swobodę w kuchni - niech gotowanie będzie frajdą i poszukiwaniem nowych pysznych receptur, a nie tylko przykrym codziennym obowiązkiem. Zacząć warto od spożytkowania żółtek, które zostały po przygotowaniu bezy lub innych specjałów, do których zrobienia potrzebne były wyłącznie białka.
Co można zrobić z żółtek? Kruche ciasto!
To podstawa wielu apetycznych wypieków. Może posłużyć do zrobienia spodu do popularnej szarlotki. Koniecznie dodajmy kruszonkę i podawajmy ją z lodami waniliowymi! Kruche ciasto z żółtek to produkt niezwykle uniwersalny, ponieważ wykorzystać je można jako bazę do tarty wytrawnej i słodkiej. Co ważne, surowe ciasto nadaje się do mrożenia, więc jeśli akurat nie mamy ochoty na robienie większej ilości wypieków, możemy wstawić je do zamrażarki, by mieć zawsze pod ręką i szybko przygotować posiłek albo deser.
Kogel-mogel, czyli prościej być nie może
Dla wielu smakoszy specjał ten kojarzy się z czasami beztroskiego dzieciństwa. Kogel-mogel to nic innego jak żółtka ubite energicznie z cukrem. Doskonale smakuje z odrobiną cynamonu, kakao, wanilią i sokiem z cytryny. Cukier można zastąpić ksylitolem albo erytrytolem. Jeśli nie przekonuje nas spożywanie surowych żółtek, możemy ubijać je nad parą wodną. Jajka przed rozbiciem warto także potraktować wrzątkiem.
Tradycyjne wypieki
Pączki i faworki królują podczas karnawału, ale po co czekać cały rok, skoro nie tylko smakują wyśmienicie, ale są też jedną z najlepszych odpowiedzi na pytanie: do czego wykorzystać żółtka? Wartościowa część jajka świetnie sprawdzi się również w sytuacji, gdy postanowimy samodzielne przygotować chałkę. Aromat unoszący się w domu podczas takich manewrów jest niezrównany!
Żółtka dla miłośników mięsnych dań
Macie już dość słodkości? Doskonale się składa, ponieważ nadmiar żółtek zużyć można do różnorodnych dań wytrawnych. Jednym z najbardziej efektownych i tradycyjnych specjałów będzie tatar z polędwicy wołowej. Pamiętajmy jednak, by w mięso zaopatrywać się tylko u sprawdzonych dostawców. Do tej potrawy, podawanej na surowo, musi być ono najwyższej jakości.
Mamy już na liście klasyczne danie z polskich kulinariów, czas zainspirować się poczynaniami włoskich kucharzy. Jedną z legendarnych past z Półwyspu Apenińskiego jest spaghetti carbonara. W przepisie musi znaleźć się miejsce dla aromatycznego boczku i wyrazistego parmezanu, a zwieńczeniem potrawy jest żółtko, które spaja wszystkie składniki w harmonijną całość.
Żółtko po holendersku
By stworzyć uniwersalny, a zarazem wykwintny dodatek do warzyw serwowanych na gorąco, sałatek i dań jajecznych, warto zwrócić uwagę na sos holenderski. Żółtko stanowi jeden z jego podstawowych składników. Oprócz niego w recepturze należy uwzględnić masło, ocet winny, sól i pieprz. Taka kombinacja idealnie podkreśla smak zielonych i białych szparagów. Tyle wystarczy, by stworzyć szykowną przystawkę, którą nasi goście będą długo wspominać.