Co zrobić, żeby awokado nie ściemniało?

Kiedy awokado jest dojrzałe, przed kucharzami pojawia się wiele możliwości na wykorzystanie tego modnego owocu. W ostatnich latach stał się niezwykle popularny, a jego znalezienie w sklepach nie stanowi już problemu. Jest chętnie wykorzystywany do robienia apetycznych past i sałatek, a owocowe plastry układać można na grzankach. Brzmi pysznie, ale całą przyjemność z jedzenia może odebrać widok awokado o brązowo-szarej barwie. Jak temu przeciwdziałać? Co zrobić, żeby awokado nie ściemniało? Wystarczy znajomość kilku prostych trików.

Dojrzałe awokado pozwoli przyrządzić pyszne dania dla całej rodziny
Dojrzałe awokado pozwoli przyrządzić pyszne dania dla całej rodziny123RF/PICSEL

Dlaczego awokado ciemnieje?

W przypadku tego owocu, nazywanego także smaczliwką wdzięczną, po rozkrojeniu dochodzi do reakcji, z którą zapewne wielu z nas miało do czynienia podczas obierania jabłek czy ziemniaków. Owoc bardzo szybko zmienia swój kolor i choć nie ma to wpływu na walory smakowe, wygląda mało apetycznie. Jest to efekt utleniania, czyli kontaktu enzymu o nazwie oksydaza polifenolowa, zawartego w owocu, z tlenem.

Zmysłowe smaki: Jak obrać i jeść awokadoInteria.tv

Co zrobić, żeby awokado nie ściemniało?

Wiemy już, czemu awokado ciemnieje, czas więc zająć się przeciwdziałaniem temu zjawisku. Wbrew pozorom, naprawdę niewiele trzeba, by cieszyć się widokiem zachęcającego jasnego miąższu bez żadnych przebarwień.

Pestka dobra na wszystko

Nie wyrzucaj pestki z awokado! To ona pozwoli zachować świeżość owocu
Nie wyrzucaj pestki z awokado! To ona pozwoli zachować świeżość owocu123RF/PICSEL

Tak naprawdę do ochrony awokado nie potrzeba niczego poza owocową pestką. Jeśli zamierzamy zjeść tylko połowę, awokado przekrójmy i zostawmy pestkę w części, którą postanowiliśmy zostawić na później. Patent ten zadziała również wtedy, gdy z awokado przygotujemy pastę (w tym słynne guacamole) czy dip. Pestkę umieśćmy w naczyniu z potrawą. Nie tylko ochroni przed ciemnieniem, ale będzie też ciekawą dekoracją.

Sok z cytryny lub limonki

Patent ten stosujemy przy swojskich jabłkach, ale sprawdzi się też w przypadku bardziej egzotycznego awokado. Rozkrojony miąższ wystarczy skropić cytrusowym sokiem. To bardzo skuteczna ochrona przed ciemnieniem.

Ocet jabłkowy

Można użyć go w wersji podstawowej - bez żadnych dodatkowych czynności. Jeśli jednak obawiamy się, że ze względu na swój wyrazisty charakter mógłby wpłynąć na smak awokado, ocet rozcieńczmy z wodą i skropmy miąższ niewielką ilością. Możemy również użyć go do dressingu do sałatki, w której składzie obecne jest awokado.

Oliwa z oliwek lub olej roślinny

Posmarowanie rozkrojonego miąższu awokado niewielką ilością oleju lub oliwy stworzy barierę ochronną, spowalniającą proces utleniania. Dla lepszego efektu owoc można szczelnie owinąć folią spożywczą. Awokado przechowujmy w lodówce.

Co zrobić z awokado? Przepisy na każdą okazję

Awokado warto jeść na co dzień i od święta. Nie tylko doskonale współgra z innymi składnikami i sprawdza się w wielu daniach wytrawnych, ale jest też produktem, który powinien być uwzględniany w zdrowej diecie. Choć uznawane jest za jeden z najbardziej kalorycznych owoców, zawiera niewiele cukrów prostych. Stanowi za to skarbnicę jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są nieodzowne dla zachowania zdrowia i dbania o układ sercowo-naczyniowy. Ponadto owoc jest źródłem wielu witamin, potasu i luteiny. Takie dodatki do żywności lubimy! Zatem z czym jeść awokado?

Pomysły na dania z awokado
Pomysły na dania z awokado123RF/PICSEL

Guacamole: To meksykański sos idealny do chrupiących przekąsek. Smak awokado wzbogaca się w wersji podstawowej limonką oraz solą. Bardzo dobrze sprawdza się dodatek kolendry, czerwonej cebuli, świeżej papryki chili.

Jajka faszerowane: Pasty z awokado w najróżniejszych wariantach można wykorzystać do faszerowania jajek. To danie idealne nie tylko na wielkanocny stół. Ze smaczliwką przyrządzić można również pastę jajeczną.

Sałatki z guacamole: Nie muszą to być klasyczne sałatki owocowe na słodko. Awokado świetnie łączy się z wytrawnymi składnikami, np. batatami, rukolą, pomidorami, krewetkami, paluszkami krabowymi, kurczakiem czy tuńczykiem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas