Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku?

Przygotowanie domowych przetworów bywa skomplikowane i czasochłonne. Wysiłek jednak się opłaca - chrupiące i jędrne ogórki kiszone lub kwaszone to specjał uwielbiany przez smakoszów w każdym wieku. Niestety, efekt nie zawsze okazuje się zgodny z oczekiwaniami. Bardzo bolesnym doświadczeniem jest otwarcie słoika z upragnionymi kiszonkami i zauważenie, że nie smakują tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dlaczego ogórki kiszone robią się puste w środku? Jak temu przeciwdziałać? Wystarczy znajomość kilku prostych zasad, by uniknąć najpopularniejszych kulinarnych błędów. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby ogórki nie były puste: od etapu zakupów, aż do momentu zamknięcia wieczka słoika.

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste i miękkie?
Co zrobić, żeby ogórki nie były puste i miękkie?123RF/PICSEL

Dobre ogórki do kiszenia to podstawa!

Wydawać by się mogło, że o ogórkach gruntowych zostało powiedziane już wszystko. Są przecież jednym z najpopularniejszych warzyw na polskich stołach. Warto pamiętać jednak, że kucharz uczy się całe życie. Zazwyczaj odpowiedzią na pytanie, dlaczego ogórki są puste w środku, jest niewłaściwy wybór warzyw.

Wybieraj małe, podłużne ogórki
Wybieraj małe, podłużne ogórki123RF/PICSEL

Do kiszenia najlepiej nadają się młode, niewielkie ogórki o jasnej skórce i podłużnym kształcie, cechujące się małą ilością komór nasiennych. Zbyt ciemny kolor może świadczyć o tym, że do uprawy warzyw została użyta zbyt duża ilość nawozu. Z tego względu warto robić zakupy na targach, na których pojawiają się lokalni dostawcy. Dla sprawdzenia jakości ich produktów polecamy na początek kupić tylko kilka sztuk, zrobić z nich ogórki małosolne i dzięki temu upewnić się, że produkt spełnia nasze oczekiwania.

Jak jeszcze ułatwić sobie zakupy? Zwracajmy uwagę na odmianę. Ogórki Śremskie zasłynęły jako najlepsza odmiana do kiszenia. Sprawdzają się także Andrus, Borus i Julian.

Kiedy kupić ogórki do kiszenia?

Koper, czosnek i chrzan odpowiadają za wyśmienity smak ogórków
Koper, czosnek i chrzan odpowiadają za wyśmienity smak ogórków123RF/PICSEL

Jeśli chcemy, by ogórki w słoiku były chrupiące i jędrne, nie zaczynajmy kiszenia na samym starcie sezonu. Ogórki kupowane w drugiej połowie lipca i na początku sierpnia charakteryzują się nieco twardszym miąższem oraz skórką, przez co lepiej znoszą długotrwałe kiszenie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z nich ogórki małosolne.

Z robieniem przetworów nie należy zwlekać, gdy już zaopatrzyliśmy się w ogórki. Najlepiej zachowują się ogórki ukiszone tuż po zbiorach. Jeśli weźmie się poprawkę na to, że w sklepie czy na straganie warzywa również spędziły już trochę czasu, lepiej nie przechowywać ich zbyt długo w domu. Im dłużej od zerwania, tym bardziej zaawansowane stają się procesy namnażania bakterii gnilnych. Z upływem czasu maleje też ilość cukrów, co zwiększa ryzyko, że ogórki w słoiku staną się miękkie i nieapetyczne.

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste?

Namaczanie ogórków w zimnej wodzie pomoże zachować ich jędrność
Namaczanie ogórków w zimnej wodzie pomoże zachować ich jędrność123RF/PICSEL

Kluczowym etapem podczas robienia przetworów jest dokładnie wyczyszczenie skórki ogórków oraz kilkugodzinne namaczanie w zimnej wodzie. Jak układać ogórki do kiszenia? Polecamy ciasno upychać je w słoikach. Nie tylko będą jędrne, ale też każdy słoik będzie zawierać solidną porcję ulubionego przysmaku. Ważne są również odpowiednie warunki przechowywania słoików. Należy znaleźć dla nich chłodne i zacienione miejsce.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas