Cynamon
Jako przyprawa cynamon znany był od dawna - jego stosowanie dokumentuje księga o roślinach jednego z cesarzy Chin pochodząca aż z 2800 roku p.n.e.
Obecnie uprawa cynamonu rozprzestrzeniła się na cały tropikalny obszar Azji, wyspy Indonezji, uprawia go też Brazylia. Cynamon przyspiesza trawienie, poprawia i wzmaga apetyt, a ponadto wzmacnia żołądek. Ma silny aromatyczny zapach i gorzkawy, korzenny smak, ni to ostry, ni to słodkawy. Dobrze "współbrzmi" z innymi przyprawami. Jest ulubioną przyprawą do pierników, korzennych ciasteczek, słodkich potraw z ryżu. Konfitury i kompoty z gruszek, jabłek czy śliwek nie mają tej charakterystycznej "nuty" bez kawałka cynamonu. Amatorzy gorących napojów z wina (grog, poncz, grzane wino) również nie zapominają o cynamonie. Natomiast kuchnia chińska do większości potraw z mięsa poleca tę przyprawę. Dodaje się ją do baraniny, wołowiny, pieczonej gęsi, cielęciny, drobiu i ryb. W naszej kuchni trudno sobie wyobrazić szarlotkę czy strudel bez cynamonu. Również bywają amatorzy kawy prawdziwej z tą przyprawą.
Przepisy
Zupa piwna z cynamonem
Składniki:
0,5 l jasnego piwa,
0,1 l mleka,
łyżka mąki ziemniaczanej,
jajko,
2 dag cukru pudru,
cynamom.
Mleko zagotować z cukrem i cynamonem. Wlać rozmieszaną z odrobiną zimnej wody lub mleka mąkę ziemniaczaną. Gotować, aż płyn zgęstnieje (ok. 3-5 minut). Dodać piwo, ale już nie gotować. Podprawić żółtkiem. Z białka i cukru pudru ubić pianę i małą łyżeczką kłaść na gorącą zupę. Przykryć, by kluseczki "ścięły się". Jeśli zupa będzie podawana na zimno, kluseczki najlepiej ugotować oddzielnie na gotującej się wodzie i wyjmować łyżką cedzakową.
Krokiety ryżowe
Składniki:
szklanka ryżu,
3-4 łyżki cukru,
2 szklanki mleka,
2 jajka,
pół laski wanilii,
skórka cytrynowa,
tarta bułka,
olej lub oliwa,
łyżeczka cynamonu,
konfitury lub sok owocowy.
Mleko zagotować z cukrem, wanilią, cynamonem i skórką z cytryny. Do gotującego się mleka wsypać umyty wcześniej ryż i ugotować na sypko. Po przestudzeniu wymieszać z jajkami i formować krokiety. Otoczyć w tartej bułce i zrumienić z obu stron na rozgrzanym tłuszczu. Podawać na gorąco z konfiturami lub sokiem owocowym.
Baranina z cynamonem
Składniki:
udziec barani bez kości,
olej lub oliwa,
cytryna,
łyżeczka cynamonu,
sól,
pieprz,
ewentualnie szczypta szafranu.
Umyte mięso (ok. 70-80 dag) włożyć na rozgrzany tłuszcz i obrumienić ze wszystkich stron. Podlać wodą, posypać cynamonem, oprószyć solą i pieprzem (kto ma - szafranem). Cytrynę obrać ze skórki, pokroić w plastry i obłożyć nimi mięso. Dusić pod przykryciem do miękkości. Podawać na gorąco pokrojone w plastry z ryżem ugotowanym na sypko. Wytworzony sos można rozprowadzić odrobiną mąki ziemniaczanej i polać nim plastry baraniny.
Dżem z dyni z cynamonem
Składniki
dynia,
cukier,
sok z cytryny,
5-7 dag migdałów,
łyżeczka cynamonu.
Dynię obrać, wydrążyć nasiona i włókna. Zetrzeć na tarce o dużych otworach lub drobno pokroić. Zważyć i przygotować taką samą ilość cukru. Cukier wsypać do płaskiego rondla, wlać wodę (ok. połowę objętości cukru) i przygotować syrop. Do gęstego syropu wsypać dynię, skropić sokiem z cytryny i gotować, aż dynia będzie przeźroczysta. Migdały po sparzeniu obrać ze skórki i posiekać w piórka. Dynię posypać cynamonem, gotować około 3 minuty, posypać migdałami, gotować do 1 minuty i na gorąco przekładać do małych, wyprażonych słoiczków.