Czy można jeść ziemniaki z pędami? Oto odpowiedź

Aktualizacja

Pewnie nie raz, nie dwa zdarzyło się, że przechowywane w domowej spiżarni ziemniaki wypuściły pędy. Jeśli takie na bulwach się wytworzyły, to dla większości znak, że nie nadają się do spożycia. Większość z nas je wyrzuca, co jest niewyobrażalnym błędem! To tylko niepotrzebne marnowanie żywności. Takie ziemniaki są jadalne, ale pod pewnymi warunkami! Zatem, co trzeba zrobić, aby zjeść ziemniaka z pędami?

Czy można zjeść kiełkującego ziemniaka? Tak, ale pod pewnym warunkiem!
Czy można zjeść kiełkującego ziemniaka? Tak, ale pod pewnym warunkiem!123RF/PICSEL

Dlaczego ziemniaki kiełkują?

Ziemniaki zaczynają kiełkować z prostego powodu: kiedy są nieodpowiednie przechowywane. Pod wpływem ciepła oraz promieni słonecznych na powierzchni bulwy pojawiają się pędy. Te części są niejadalne i mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia! Wszystko ze względu na fakt, że zawierają solaninę - zaliczaną do glikoalkaloidów - która jest naturalną toksyną. Ona może powodować bardzo nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe. Ale czy taki ziemniak nadaje się do spożycia?

Co zrobić z pędami ziemniaka?

Ziemniak z pędami - jak już wiadomo - nadaje się do spożycia. Wystarczy odkroić kiełki oraz niewielki fragment bulwy, który znajduje się tuż obok nich. Ziemniak, który ma żółty kolor, nadaje się do spożycia i pod wpływem obróbki cieplnej nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Bulwy pozbawione przed gotowaniem pędów mają takie same właściwości jak te warzywa, które dopiero co kupiliśmy w markecie albo targowisku.

Jakich ziemniaków jeść nie można?

Choć ziemniaki pozbawione pędów są całkowicie jadalne, to warto przyjrzeć się ich skórce oraz miąższowi. Kategorycznie - nawet jeśli odkroiliśmy kiełki - nie wolno jeść zielonych części warzywa. Dlaczego? Z tego samego powodu, co w przypadku kiełków. To właśnie te niedojrzałe, zielone części zawierają solaninę, która może powodować problemy trawienne. W przypadku ich obecności wystarczy je po prostu odkroić. 

Co jeszcze dyskwalifikuje ziemniaki do spożycia? Warto przyjrzeć się ich strukturze! Te, które są miękkie, mogą zacząć już gnić. W takim przypadku najlepiej pozbyć się takiej bulwy i zakupić świeżą partię ziemniaków.

Jak przechowywać ziemniaki?

Ziemniaki trzeba przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu
Ziemniaki trzeba przechowywać w chłodnym i zacienionym miejscu

Aby zminimalizować proces kiełkowania ziemniaków, warto dobrze je przechowywać. Jeśli kupiliśmy nadprogramową ich ilość i całości nie zużyliśmy do przygotowania obiadu, warto przenieść je do ciemnego i nieco chłodnego miejsca. Najlepiej, aby trzymać je w koszu lub papierowej torbie, a nie w plastikowych workach, gdzie nie zapewni się odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Choć ziemniaki preferują chłodniejsze miejsca, nie wolno trzymać ich w lodówce. Niskie temperatury sprawią, że skrobia będzie bardziej wyczuwalna, co wpłynie na smak przepysznych bulw. 

A co można przygotować z ziemniaków? Na przykład placki ziemniaczane bez tarcia! Jeśli lubisz kluski śląskie, dowiedz się też, dlaczego na ich powierzchni musi być wgłębienie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas