Dlaczego warto jeść pomidory?

Trudno wyobrazić sobie codzienną dietę bez pomidorów. Ich plasterki świetnie nadają się do przygotowywania kanapek czy sałatek, ale niejedna osoba zjada je w całości na surowo. Równie popularne są pomidory przetworzone: bez nich nie powstaną sztandarowe dania kuchni włoskiej i polskiej. Niezależnie, w jakiej postaci są one spożywane, są źródłem cennych substancji, które korzystnie wpływają na zdrowie. Pomagają usprawnić pracę serca, działają korzystnie na układ pokarmowy, mogą chronić przed groźnymi chorobami cywilizacyjnymi oraz wspomagać walkę o szczupłą sylwetkę. Aby czerpać z tych korzyści jak najwięcej, warto znać kilka cennych faktów o pomidorach. Co trzeba wiedzieć o tych warzywach? Jak je spożywać? Z jakimi produktami nie wolno ich łączyć?

Pomidory
Pomidory ©123RF/PICSEL

Kilka słów o pomidorach

Krojone pomidory
©123RF/PICSEL

Pomidor zwyczajny jest rośliną z rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej, a na europejskich stołach pojawił się za sprawą wielkich odkryć geograficznych i szybko trafił w kulinarne gusta mieszkańców starego kontynentu. Choć w naturalnych warunkach może rosnąć przez wiele lat, nie jest odporny na ujemne temperatury. Dlatego jeśli uprawiamy go w przydomowych ogródkach i działkach, trzeba go sadzić co roku. Obecnie istnieje wiele gatunków pomidorów, które różnią się zarówno smakiem, jak i wielkością. Od małych, które są niewiele większe od czereśni, aż po duże i okazałe, które są niezwykle soczyste.

Co można znaleźć w pomidorach?

Pomidory powinny znaleźć się w codziennej diecie, ponieważ dostarczają substancje niezbędne do prawidłowego działania organizmu. Znajdują się w nich cenne pierwiastki, m.in. potas, magnez, sód, wapń, żelazo, cynk i fosfor. Poza tym pomidory są ogromną skarbnicą witamin, gdyż zawierają te z grupy B, a także witaminę K oraz C. Trzeba wiedzieć, że warzywa te zawierają kwasy, np. foliowy, pantotenowy oraz szczawiowy. Co ciekawe, pomidory są bogatym źródłem likopenu – silnego przeciwutleniacza, który nie traci właściwości podczas obróbki termicznej.

Dlaczego warto jeść pomidory

Pomidory sprzyjają odchudzaniu
©123RF/PICSEL

Lista korzyści wynikających ze spożywania pomidorów jest bardzo długa. Przede wszystkim obecność potasu korzystnie wpływa na działanie mięśni, w tym również serca. Poza tym pierwiastek ten pomaga utrzymać prawidłowy poziom ciśnienia tętniczego. Obecnie pomidory są dostępne w sklepach przez cały rok, dlatego można je spożywać nawet jesienią i zimą. Zawarta w nich witamina C naturalnie poprawia odporność organizmu. Warto wiedzieć, że ta substancja jest naturalnym antyoksydantem: ułatwia usunięcie toksyn z organizmu, może opóźnić przedwczesne starzenie się organizmu oraz zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia groźnych chorób cywilizacyjnych.

Pomidory a układ pokarmowy

Pomidory korzystnie działają na prawidłowe działanie układu pokarmowego. To zasługa obecności w nich dobrze przyswajalnego błonnika, który reguluje działanie żołądka i jelit, przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii, a także zapewnia na dłużej uczucie sytości. Co więcej, poprawia metabolizm organizmu, przez co łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy. Pomidory można jeść bez obaw o utratę smukłej i szczupłej sylwetki, bowiem w 100g znajduje się jedynie 18 kcal. Zjadanie pomidorów jest szczególnie polecane podczas upałów: zawierają bardzo dużo wody, dlatego zapobiegają odwodnieniu organizmu, a także doskonale gaszą pragnienie.

Jak podawać pomidory?

Pomidorki koktajlowe
©123RF/PICSEL

Jak wiadomo, obróbka termiczna niekorzystnie działa na właściwości witamin. Przez co poddawanie ich wysokiej temperaturze neutralizuje je lub osłabia ich działanie. Okazuje się, że niekorzystne jest również łączenie ich z pewnymi produktami. Podstawowym błędem jest podawanie surowych pomidorów z ogórkami. Wszystko przez enzym – askorbinazę, która utlenia, a tym samym neutralizuje działanie witaminy C. Co więcej, askorbinaza znajduje się w innych warzywach z rodziny dyniowatych, np. w cukinii i patisonie. Oczywiście, substancja ta ginie w środowisku kwaśnym, dlatego nie chcąc stracić cennej substancji odżywczej, można np. sałatkę z pomidorami i ogórkami skropić sokiem z cytryny.

Dojrzewanie pomidorów

Pomidory najlepiej smakują wtedy, gdy uprawia się je samodzielnie. Mają intensywny smak i przyjemny zapach. Zbiory warto przeprowadzać wtedy, gdy warzywa są w pełni dojrzałe. Niestety, nie są one trwałe, ponieważ szybko tracą jędrność i mogą się zepsuć. Jeśli nie ma pewności, że wszystkie da się szybko zjeść albo przetworzyć, można zbierać nie do końca dojrzałe pomidory. Wystarczy ułożyć je na słonecznym parapecie, by po kilku dniach nabrały soczystego, czerwonego koloru. Warto pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie zjadać niedojrzałych, surowych pomidorów. Zawierają one szkodliwe substancje: solaninę i tomatynę. W nadmiarze mogą być przyczyną zatruć pokarmowych i zaburzeń działania układu pokarmowego .

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas