Domowy keczup
Samodzielnie przygotowany keczup nie ma sobie równych! Przede wszystkim ze względu na rewelacyjny smak, ale także dlatego, że jest znacznie zdrowszy niż ten ze sklepu – nie zawiera bowiem konserwantów i sztucznych barwników.
Do jego przyrządzenia wybieraj tylko bardzo dojrzałe, miękkie pomidory.
Jakie składniki
Idealne proporcje to: 1 kg pomidorów, 1 cebula, 10 dag cukru i 50 ml octu. Pokrojone pomidory ugotuj z posiekaną cebulą (aż zaczną się rozpadać). Zmiksuj blenderem i przetrzyj przez sitko. Dodaj cukier oraz ocet. Gotuj, aż keczup zgęstnieje.
Przyprawiamy
Do porcji z dwóch kilogramów pomidorów dodaj: 1 łyżeczkę soli, 1 łyżeczkę papryki mielonej (słodkiej lub ostrej, zależnie od upodobań), 2 łyżki musztardy stołowej, 5 ziarenek ziela angielskiego, 5 liści laurowych i pieprz. Ilość pieprzu zależy od tego, jaki chcesz przyrządzić keczup: łagodny czy pikantny.
Więcej warzyw
Swój keczup możesz dowolnie urozmaicać. Polecam wersję jarzynową! Ugotuj obraną marchew, pietruszkę, kawałek selera. Pod koniec gotowania wrzuć garść miąższu dyni. Warzywa odcedź. Dodaj do miksowanych pomidorów.
Owocowo
Znakomicie smakuje też keczup z dodatkiem śliwek! Miękkie, słodkie węgierki (użyj połowę mniej niż po midorów) umyj, wypestkuj, pokrój na cząstki. Gotuj razem z pomidorami i cebulą.
Zamykamy
Gotowy keczup przecedź, by nie było w nim ziela angielskiego i listków laurowych. Mocno go podgrzej i gorącym napełnij wysterylizowane małe słoiczki. Szczelnie je zakręć i postaw do góry dnem do czasu, aż ostygną. Nie pasteryzuj ich już.
Przed gotowaniem pomidory sparz i zdejmij z nich skórkę. Aby keczup był delikatniejszy, dodaj do niego trochę więcej cukru. Smak keczupu świetnie podkreślają zioła. Przypraw go np. suszoną natką pietruszki albo lubczykiem.
Hanna Szymanderska znana autorka wielu książek kulinarnych