Egzotyczny owoc: Tamarillo
To owoc o jednym z najbardziej oryginalnych smaków. Przypomina połączenie pomidora z mango i śliwką, doprawione odrobiną pieprzu.
Tamarillo (inaczej pomidor drzewiasty lub zgrabka burakowa) to owoc krzewu zwanego cyfomandrą grubolistną. Uprawiany jest w Ameryce Południowej (skąd pochodzi), w Nowej Zelandii, Kenii i USA. Ma kwaskowo-słodki smak. W Polsce można go kupić w sezonie zimowym w dużych sklepach spożywczych (ok. 8 zł/szt.).
Jak kupować i przechowywać
Tamarillo ma wiele odmian, które różnią się kolorem (od ciemnoczerwonej przez pomarańczową do żółtej). W Polsce kupimy odmianę czerwoną. Owoc jest wielkości dużego kurzego jajka.
Powinien mieć miękką skórkę - w dotyku jak dojrzały pomidor lub śliwka. Twardy owoc to znak, że tamarillo jest niedojrzałe, a zbyt miękki - że przejrzałe. Dojrzały owoc poznamy po tym, że gładka skórka jest delikatnie pomarszczona.
Przechowuj 3 dni w temp. pokojowej lub tydzień w lodówce.
Jak jeść
Skórka jest bardzo gorzka i niesmaczna. Je się sam miąższ. Jest on zwarty, a wokół ogryzka galaretowaty z drobnymi ciemnymi pestkami (są jadalne, ale również lekko gorzkawe). Najsłodszy jest środek, a im bliżej skórki - tym miąższ nabiera większej goryczy. Najlepiej przekroić owoc na pół i wybrać miąższ łyżeczką.
Ponieważ tamarillo łączy smak kwaśnego owocu i pieprznego warzywa, dobrze smakuje i na słodko z owocami w deserach, i w wytrawnych daniach z warzywami, mięsem, makaronami czy kaszami. Można je jeść na surowo, gotować, smażyć lub piec.
Jeśli chcesz pokroić owoc w plasterki, by dodać np. do sałatki lub na kanapkę do szynki i sera, łatwo zdejmiesz skórkę, jeśli je sparzysz (tak jak zwykłego pomidora).
Tamarillo pasuje do tych samych potraw, do których dodajemy pomidor, cytrynę lub mango. Dodanie do konfitury sprawi, że będzie ona bardziej pikantna, a ostrym lub mięsnym sosom nada nutkę kwaskowatej słodyczy.
Właściwości zdrowotne
Zawiera dużo elektrolitów, w tym potasu, i antocyjany, które wpływają pozytywnie na serce i układ krążenia. Zawiera wit. A, więc dobrze wpływa na wzrok i stan skóry. Ma dużo wody (85 proc.), dzięki czemu doskonale nawadnia.
Jak uprawiać tamarillo
Nasiona ze świeżego owocu mocz 4 godziny w wodzie. Osusz i włóż do zamrażalnika. Wiosną w doniczce z lekką ziemią z dodatkiem torfu zrób dołki o głębokości 1 cm i wsyp kilka rozmrożonych nasion. Przykryj ziemią. Regularnie podlewaj i nawoź odżywką bogatą w azot (np. do pomidorów). Po tygodniu zacznie kiełkować.
Drzewko nie lubi przeciągów. Rośnie w temp. ponad 20 st. i potrzebuje słońca (gdy zrobi się ciepło, można wystawić je na balkon). Trzeba je często przesadzać. Może owocować po ok. 3 latach, ale nawet jeśli nie doczekasz się owoców, dzięki wielkim, błyszczącym liściom drzewko tamarillo będzie oryginalną ozdobą twojego domu. Sadzonki (od 10 zł/szt.) i nasiona (5 zł/op.) kupisz w dobrych sklepach ogrodniczych.
Łatwe do przygotowania, oryginalne w smaku
Pikantny dip ekwadorski
Tamarillo gotuj 5 minut. Zdejmij skórkę, odetnij ogonek i pokrój na małe kawałki. Papryczkę umyj, usuń gniazdo nasienne i pokrój. Zmiksuj tamarillo, papryczkę z pieprzem i wodą. Zagotuj na małym ogniu z posiekanymi kolendrą i cebulą. Odstaw na minimum 2 godziny. Podawaj na ciepło do mięsa, ryb, dań z fasoli lub na zimno do wędlin.
Sałatka warzywna
Pomidorki, ogórek, sałatę umyj i osusz. Sałatę porwij na kawałki, pomidorki pokrój na pół, ogórek w plasterki. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Oliwki osącz z zalewy i pokrój na pół. Czosnek zmiażdż. Tamarillo sparz, obierz ze skórki i pokrój na talarki. Wszystkie składniki wymieszaj. Dopraw do smaku solą