Jak pasteryzować słoiki?

Pasteryzowanie słoików to bardzo ważna czynność, o której nie można zapominać. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób można w łatwy sposób zabezpieczyć domowe przetwory przed ich zepsuciem. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że pasteryzujemy słoiki w dużym garnku i gotujemy jej przez dłuższy czas. Nie jest to najgorsze rozwiązanie, ale istnieje prawdopodobieństwo, że mogą pęknąć. W takim razie, jak pasteryzować słoiki? Przekonajmy się.

Pasteryzacja pozwala zachować smak i właściwości przetworów
Pasteryzacja pozwala zachować smak i właściwości przetworów123RF/PICSEL

Pasteryzacja w piekarniku

Jeśli nie mamy możliwości pasteryzacji słoików z przetworami w garnku, można do tego celu wykorzystać piekarnik. Niestety, nie wszystkie zakrętki się do tego nadają: aby pasteryzacja się powiodła, słoiki muszą mieć zamknięcia typu twist, czyli być po prostu zakręcane. Słoiki, które posiadają gumowe uszczelki mogą się spalić.

Jak pasteryzować w piekarniku? Gotowe przetwory umieszczamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, a w międzyczasie nagrzewamy piekarnik do 160 stopni. Kiedy osiągnie odpowiednią moc, zmniejszamy temperaturę do 120 stopni i umieszczamy w urządzeniu słoiki. Co ważne, ułożone na blasze przetwory nie mogą się stykać ze sobą. Słoiki należy pasteryzować przez 40 minut, a następnie umieścić na blacie kuchennym i odstawić na dobę.

Pasteryzacja w zmywarce

Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w zmywarce można również pasteryzować słoiki z przetworami! Ta metoda nie jest skomplikowana, wystarczy umieścić w urządzeniu przetwory (zakrętkami do góry), a następnie ustawić program myjący o wysokiej temperaturze: nie może być mniejsza niż 60 stopni, ale też nie większa niż 100.

Należy pamiętać, aby nie dodawać do zmywarki żadnych detergentów, a po zakończeniu pracy urządzenia, pozostawić słoiki w urządzeniu do momentu aż całkowicie ostygną.

Tradycyjna pasteryzacja

Przetwory można również pasteryzować w zmywarce!
Przetwory można również pasteryzować w zmywarce!123RF/PICSEL

Tradycyjne pasteryzowanie słoików odbywa się w garnku wypełnionym wrzącą wodą. Zanim umieścimy w nim przetwory, dno warto ułożyć ściereczką lub ręczniczkiem, aby szkło nie obijało się zbytnio. Naczynie - po włożeniu słoików - zalewa się wodą, ale nie może być jej więcej niż do ¾ wysokości. Jak długo trzeba pasteryzować słoiki? Wszystko zależy od wielkości przetworów, a także rozmiaru znajdujących się w nich owoców czy warzyw.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas