Jak skarmelizować cukier?
Wiele osób zastanawia się, jak skarmelizować cukier. Nie jest to trudne, ale trzeba trzymać się kilku zasad, aby proces był udany. Niestety, podczas kermelizowania cukru, trzeba być ostrożnym. Zbyt długi proces powoduje, że cukier się przypali i nie będzie nadawał się do użycia. Zatem, jak karmelizować cukier? Jak przygotować z niego wyśmienite desery?
Karmelizowanie cukru
Karmelizowanie cukru nie jest trudne. Wystarczy jedynie podgrzać białe kryształki tak, aby zmieniły konsystencję. Skarmelizowany cukier może posłużyć nam jako dekoracja deserów, dodatek do przekąsek lub stworzenie z niego polewy. Aby przygotować skarmelizowany cukier, potrzebny będzie oczywiście zwykły cukier biały, odrobina wody, a do tego patelnia z grubym dnem i drewniana łyżka.
Krok po kroku
Szklankę cukru wysyp równomiernie na patelnię i włącz palnik na najmniejszą moc. Dodaj odrobinę wody (ok. czterech łyżek) i czekaj. W czasie podgrzewania cukru powstaną grudki, ale początkowo nie wolno ich mieszać, póki całkowicie się nie rozpuszczą. Całość podgrzewaj do momentu, aż cukier zmieni konsystencję i przybierze kolor bursztynowy. Na koniec zamieszaj skarmelizowany cukier tak, aby całość miała jednolity kolor. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przypalenia cukru - wtedy całość będzie miała bardzo nieprzyjemny zapach.
Łatwa przekąska
Jeśli chcesz przygotować szybką przekąskę, możesz skarmelizować np. orzechy laskowe! Wysyp ich garść na suchą patelnię i delikatnie podpraż. Następnie dodaj cukier szklankę cukry i ćwierć szklanki wody. Poczekaj, aż cukier się rozpuści i zmieni kolor. Orzechy będą gotowe w momencie, gdy cukier będzie bursztynowy, a nadmiar wody odparuje.
Solony karmel
Skarmelizowany cukier może być również idealną polewą do ciast i innych deserów. Jego przygotowanie jest banalne. Oprócz cukru (jednej szklanki) potrzebne będzie jeszcze 100 gramów masła i 150 ml śmietanki kremówki, a także pół łyżeczki soli (np. himalajskiej). Na patelnię wysyp cukier i podgrzewaj. W tam wypadku całość można mieszać tak, aby dokładnie rozpuścić białe kryształki i nie powstały grudki. Kiedy cukier będzie miał bursztynowy kolor, wystarczy dodać masło. Uwaga: całość będzie się przez chwilę pienić i przez chwilę składniki się nie będą chciały połączyć. Kiedy skarmelizowany cukier uzyska jednolitą konsystencję, wystarczy dodać śmietanę i chwilę jeszcze pogotować. Na koniec całość wystarczy przyprawić solą i chwilę ostudzić. Solony karmel będzie miał delikatnie płynną konsystencję, co pozwoli zdobić nim różne desery, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby jeść go samodzielnie, jak gęsty sos!