Jak smażyć ryby? Wszystko, co warto wiedzieć
Ryby to bogate źródło cennych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin i minerałów. Dzięki temu mogą wspierać pracę układów krążenia i nerwowego, obniżając ciśnienie i poziom cholesterolu czy poprawiając pamięć i koncentrację. Powinno się jak najczęściej je spożywać, a przynajmniej dwa razy w tygodniu. Aby nie straciły swoich właściwości, najlepiej przygotowywać je na parze, piec w piekarniku lub ewentualnie grillować. Najczęściej jednak smażymy ryby na patelni, dzięki czemu mają pyszną, chrupiącą skórkę i delikatne, soczyste mięso. Czasem jednak podczas smażenia ryby rozpadają się, przywierają do patelni lub przypalają się. Jak tego uniknąć? Jak prawidłowo smażyć ryby, aby nie straciły swoich wartości odżywczych i nie zawierały dużo tłuszczu? Odpowiedź na te i inne pytania przedstawiamy poniżej.
Jak przygotować rybę do smażenia?
Przed smażeniem rybę należy najpierw odpowiednio przygotować. Jeśli używamy mrożonej ryby, trzeba ją wyjąć z zamrażalnika i rozmrozić. Najlepiej wyjąć ją dzień wcześniej i włożyć do lodówki na sitku lub durszlaku, aby spokojnie odtajała i odsączyła się z nadmiaru wody. Na następny dzień wystarczy opłukać w wodzie i osuszyć tuszkę lub filety, kładąc je na papierowym ręczniku. Dzięki temu mięso nie będzie się rozpadać, a tłuszcz nie będzie pryskać. Ryby nie powinno rozmrażać się w wodzie, gdyż traci wtedy wiele cennych wartości odżywczych. Surową rybę należy dokładnie umyć, oczyścić z łusek i wypatroszyć. Można podzielić ją na filety, używając do tego ostrego noża. Wystarczy wbić go tuż za głową ryby i naciąć aż do kręgosłupa. Następnie należy obrócić ostrze na płasko i przeciągnąć go wzdłuż kręgosłupa w stronę ogona.
Jak pozbyć się zapachu ryby?
Ryba często wydziela specyficzny, intensywny zapach, który nie każdemu odpowiada. Można jednak w prosty sposób się go pozbyć. Wystarczy przed panierowaniem i smażeniem skropić obficie rybę sokiem z cytryny, co nie tylko zniweluje zapach, ale też sprawi, że mięso będzie bardziej kruche. Można też skropić rybę octem lub moczyć ją w mleku przez kilka godzin. Warto też przygotować samodzielnie marynatę z oleju, soku z cytryny i ziół, np. z pietruszki, tymianku, kolendry, szałwii i rozmarynu. Ryba nabierze pięknego aromatu i smaku.
Jak panierować rybę?
Najpopularniejszym sposobem na przygotowanie ryby jest obtoczenie jej w panierce. Jak to zrobić, aby ryba była chrupiąca i smaczna, a mięso w środku aromatyczne i odpowiednio wilgotne oraz kruche? Po oczyszczeniu i osuszeniu ryby dobrze jest podzielić ja na mniejsze kawałki. Filety wystarczy przekroić na pół, a rybę w całości (np. karpia) można pokroić w dzwonka. Dzięki temu będzie lepiej je opanierować i usmażyć oraz skuteczniej pozbyć się ości. Rybę najpierw obtaczamy w mące, a następnie w jajku, które należy roztrzepać i dodać do niego sól, pieprz i aromatyczne przyprawy (np. mieloną paprykę, kurkumę). Na koniec obtaczamy rybę w bułkę tartej. Panierka nie powinna być zbyt gruba, gdyż wtedy mocno nasiąknie tłuszczem. Rybę można również usmażyć sauté, bez panierki – w takim przypadku wystarczy skropić ją sokiem z cytryny i delikatnie obtoczyć w mące, dzięki czemu utworzy się na niej chrupiąca skórka. Taka ryba zachowa wszelkie walory smakowe.
Na czym smażyć rybę?
Aby ryba się nie rozpadała i nie przywierała do powierzchni naczynia, należy wybrać odpowiednią patelnię i rodzaj tłuszczu. Patelnia nie powinna być powyginana, by ryba równomiernie się usmażyła. Najlepiej, jeśli będzie miała nieprzywierającą powłokę (np. teflonową), dzięki czemu ryba nie będzie się do niej przyklejać i rozpadać. Rybę można smażyć na maśle klarowanym lub oleju rzepakowym (lub innym o wysokiej temperaturze dymienia), gdyż ich smak nie zdominuje ryby. Kiedy patelnia i tłuszcz będą dobrze rozgrzane, kładziemy na nich rybę i skręcamy nieco ogień.
Jak smażyć rybę?
Filety smażymy nie dłużej nić przez 5 minut z każdej strony, tak by były przyrumienione. Jeśli przygotowujemy rybę ze skórką, można ją smażyć przez 7-8 minut po stronie skóry, a następnie przez 4 minuty z drugiej. Cienką, chudą rybę w całości można smażyć przez 8 minut i dosmażyć 4 minuty z drugiej. Natomiast grubszą należy smażyć od 15 do 35 minut. Jeśli przygotowujemy większą ilość ryb, nie układajmy ich zbyt ciasno na patelni, gdyż niedokładnie się usmażą. Ryb nie należy smażyć pod przykryciem, gdyż mogą stać się gumowe.
Jak podawać smażoną rybę?
Po usmażeniu ryby warto ułożyć ją na papierowych ręcznikach, by odsączyć z niej nadmiar tłuszczu. Smażona ryba jest smaczna i chrupiąca, ale z pewnością bardziej kaloryczna. Można podawać ją z frytkami, surówką z kapusty, różnego rodzaju sosami lub z masłem czosnkowym i pieczywem. Przed podaniem można skropić ją ćwiartką cytryny.