Jak walczyć z uciążliwym katarem? Domowe sposoby

Katar jesienią nie powinien nikogo dziwić. Naszemu organizmowi brakuje wtedy składników odżywczych, zatem mamy słabszą odporność. Łatwo więc o przeziębienie i złapanie różnego rodzaju infekcji. Ponoć leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. W tym powiedzeniu jest sporo prawdy, dlatego katar bywa bardzo uciążliwy, do tego stopnia, że potrafi utrudniać normalne funkcjonowanie. Nie oznacza to jednak, że musimy przechodzić męczarnie przez całe siedem dni! Są sposoby, które przyniosą ulgę. Oto one.

article cover
©123RF/PICSEL

Po pierwsze: dużo pić

©123RF/PICSEL

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli regularnego picia wody. Podczas przeziębienia należy pić jej znacznie więcej niż normalnie. Woda nawadnia organizm i usprawnia jego funkcjonowanie. Ponadto, płyny rozrzedzają wydzielinę, która może gromadzić się w zatokach lub drogach oddechowych, w efekcie łatwiej i szybciej ją wydalamy. Jaki z tego morał? Podczas kataru należy pić dużo wody i napojów. Pamiętajmy jednak, by nie były ani gorące, ani zimne, gdyż mogą one nasilić dokuczliwe objawy.

Inhalacje

©123RF/PICSEL

Domową kuracją, która przyniesie ulgę podczas kataru, są również inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, a także z naparu rumiankowego. Pomogą udrożnić one zatoki, przyspieszą wydalanie kataru oraz poprawią oddychanie. Do pierwszej kuracji polecamy zastosować olejek z eukaliptusa, a także z mięty. Przygotowanie inhalacji jest bardzo proste. Gotujemy w garnku wodę i doprowadzamy do wrzenia. Następnie garnek stawiamy na stole na podkładce wykonanej z solidnego materiału, dodajemy kilka kropel olejku, nachylamy się nad garnkiem i zakrywamy ręcznikiem tworząc sobie minisaunę. Następnie głęboko wdychamy opary przez około 10 minut. Na koniec dokładnie wydmuchujemy katar. Olejki eteryczne warto dodać również do kąpieli.

A jak wykonać inhalację rumiankową? W kubku zaparzamy dwie torebki suszonego rumianku i czekamy aż napar będzie naprawdę mocny. W międzyczasie gotujemy około jeden litr wody. Po jej zagotowaniu dolewamy do garnka napar i gotowe. Następnie nachylamy się nad garnkiem, nakrywamy ręcznikiem i wdychamy opary przez pięć minut. Na koniec dokładnie wydmuchujemy katar.

Solidna dawka witaminy C

Warto wiedzieć, że w walce z katarem stosuje się zwiększone dawki witaminy C, dlatego należy o tym pamiętać już od pierwszego dnia kataru. Najlepszym rozwiązaniem będzie skonsultowanie dawki z lekarzem. Zapewne będzie konieczne kupienie suplementów diety z witaminą C, a także włączenie do diety produktów bogatych w ten składnik odżywczy. Spore ilości witaminy C znajdziemy w czerwonej i żółtej papryce, czarnych porzeczkach, brokule, a także brukselce.

Woda morska

©123RF/PICSEL

Przy katarze pomóc może również woda morska, a konkretnie jej aplikacja do nosa. Warto zaopatrzyć się zatem w spray z wodą morską i regularnie stosować ten specyfik. Woda morska świetnie nawilża błonę śluzową, rozrzedza wydzielinę, a także usprawnia pracę rząsek i zmniejsza obrzęk.

Nawilżanie powietrza

Dolegliwości towarzyszące katarowi może potęgować suche powietrze, które podrażnia przekrwioną śluzówkę nosa, dlatego warto nawilżać regularnie powietrze w pomieszczeniach, w jakich przebywamy. Polecamy zastosować nawilżacz powietrza lub rozpylać regularnie wodę z dodatkiem eterycznych olejków. Nasz nos będzie nam wdzięczny!

Niezbędny krem do smarowania nosa

Podczas kataru dokuczliwy może być również obtarty nos. Trudno się dziwić, jeśli co chwilę sięgamy po chusteczkę, by go wydmuchać. Polecamy zaopatrzyć się w krem o działaniu regenerującym i łagodzącym podrażnienia. Należy regularnie aplikować go na skrzydełka nosa.

Oprócz powyższych sposobów warto zaopatrzyć się w preparaty udrażniające zatoki i odtykające nos, by lepiej oddychać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas