Jak wykorzystać liście czarnej porzeczki?
Owoce czarnej porzeczki, nazywanej także smrodynią, mają szerokie zastosowanie kulinarne. Ich słodko-kwaśny smak wzbogaca nalewki, soki, dżemy i sosy do wytrawnych mięs. Na uwagę zasługują liście czarnej porzeczki, które świetnie sprawdzają się nie tylko w kuchni, ale od lat zajmują też ważne miejsce na liście składników o leczniczych właściwościach, chętnie wykorzystywanych w medycynie naturalnej. Wybornie smakują jako dodatek do kiszonych ogórków, pomagają także radzić sobie z dotkliwymi ukąszeniami owadów. Jakie jeszcze jest zastosowanie liści czarnej porzeczki? Można być zaskoczonym ich wszechstronnością!
Liście czarnej porzeczki - właściwości
Niepozorne liście są skarbnicą fitoncydów, czyli substancji organicznych, które hamują rozwój drobnoustrojów oraz grzybów. Z tego względu znajdują zastosowanie w lecznictwie, ale zdarza się, że są wykorzystywane w przemyśle spożywczym jako środki konserwujące. W liściach czarnej porzeczki znajdują się także garbniki, które wykazują działanie przeciwzapalne oraz właściwości ściągające, co jest istotne zwłaszcza w kontekście dbania o skórę i leczenia np. opryszczki lub przeciwdziałania wysypce.
Mówiąc o właściwościach liści czarnej porzeczki, nie można pominąć flawonoidów, które wspierają naczynia krwionośne, ograniczając ryzyko chorób układu krążenia. Mają również działanie moczopędne i rozkurczowe, pomagają usuwać toksyny z organizmu. Podobnie jak owoce czarnej porzeczki, liście bogate są w witaminę C, sprzyjającą budowaniu odporności i przyspieszającą proces gojenia się ran.
Kiedy zbierać liście czarnej porzeczki?
Liście czarnej porzeczki zbierać można w okresie dojrzewania owoców, który przypada na maj oraz czerwiec. Poleca się robić to w suchy i ciepły dzień. Istnieje jednak wielu amatorów zbierania liści w sierpniu, którzy twierdzą, że właśnie wtedy ich smak oraz aromat są mocniejsze. Niezależnie od wybranego terminu, skupiać się trzeba na ładnych liściach o intensywnie zielonej barwie, bez śladów uszkodzeń, gnicia czy podejrzanych nalotów.
Napar z liści czarnej porzeczki
Jest bardzo prosty w przygotowaniu, a jednocześnie świetnie działa na schorzenia układu moczowego oraz bóle reumatyczne. Łyżeczkę suszonych i sproszkowanych liści wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut - koniecznie pod przykryciem. Przelej przez sito i gotowe! Domową miksturę możesz spożywać dwa razy dziennie.
Czarna porzeczka: Działanie na owady
Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o łagodzenie efektów ukąszeń owadów, w tym znienawidzonych komarów. Świeże liście czarnej porzeczki zgnieć w rękach i pocieraj miejsce, które boli lub swędzi. Szybko poczujesz ulgę!
Tradycyjny sposób na rany
Okłady z liści czarnej porzeczki od wieków stosowano, by ukoić ból oraz przyspieszyć regenerację skóry. Odżywiają ją, jednocześnie okazując się naturalnym sposobem na trudno gojące się rany.
Liście czarnej porzeczki do kiszonych ogórków
Do standardowego zestawu marynaty do kiszonek, czyli chrzanu, kopru i czosnku, warto dodać także liście czarnej porzeczki. Nadają całości ciekawszego, bardziej wytrawnego smaku i aromatu. Zarazem wpływają pozytywnie na jędrność i trwałość domowych przetworów.