Jak zrobić domowy ekstrakt: waniliowy, cytrynowy i migdałowy

Jeżeli lubisz piec ciasta i ciasteczka, to wiesz jak drogie są dobre jakości ekstrakty zapachowe. Najpopularniejszym z nich jest ekstrakt waniliowy. Już niewielka ilość nadaje pięknego zapachu kremom i ciastom. Po co jednak kupować drogie specyfiki, jeżeli ich odpowiedniki możesz zrobić w domu, za dużo mniejszą cenę. Nie zadowalaj się wątpliwej jakości produktem, zrób ekstrakt waniliowy, cytrynowy czy migdałowy. Najcenniejszym składnikiem będzie tu cierpliwość.

Jak zrobić domowy ekstrakt: waniliowy, cytrynowy i migdałowy
Jak zrobić domowy ekstrakt: waniliowy, cytrynowy i migdałowy© Photogenica

Jak zrobić ekstrakt waniliowy

ekstrakt waniliowy
© Photogenica

Użyj 55 g wanilii w strączkach i pół litra wódki na każde pół litra ekstraktu.

Strączki natnij do ½ głębokości i umieść w szklanym pojemniczku. Nie musisz wyskrobywać ziaren. Samo nacięcie da ten sam efekt, a będziesz mieć o wiele mniej pracy. Zalej nacięte laski wanilii wódką dobrej jakości. Odłóż mieszankę w ciemne miejsce i pozostaw na około miesiąc, codziennie wstrząsając delikatnie butelką.

Po tym czasie odstaw ekstrakt aby dojrzał (około 2 - 3 miesięcy). Im dłużej pozostanie dojrzewając, tym większy uzyska aromat i smak. Następnie weź czystą gazę lub filtr do kawy i przecedź gotowy ekstrakt.

Przelej go do butelki z ciemnego szkła i gotowe. Jeżeli twój ekstrakt na mocny smak, możesz rozcieńczyć go delikatnie dodatkową porcją alkoholu. Możesz spróbować ponownie zalać laski wanilii. Smak zamknięty w środku powinien wystarczyć na dodatkową porcję ekstraktu. Możesz również eksperymentować z różnymi rodzajami alkoholu. Spróbuj ekstraktu z wykorzystaniem rumu, koniaku czy brandy.

Jak zrobić ekstrakt cytrynowy

ekstrakt cytrynowy
© Photogenica

Potrzebujesz: skórkę z jednej cytryny, jedną łyżeczkę cukru, ½ szklanki 40 % alkoholu. Uważaj, aby przy ścieraniu skórki nie natrafić na białą część skórki. Zetrzyj jedynie żółtą część, ponieważ reszta, może nadać gorzkiego posmaku twojemu ekstraktowi.

Wszystkie składniki umieść w słoiku z pokrywką. Pozostaw mieszankę na 2 - 3 miesiące, aby ekstrakt dojrzał. Im dłużej pozwolisz mu spokojnie dochodzić do siebie, tym mocniejszy smak i aromat uzyskasz. Przecedź ekstrakt przez gazę lub filtr do kawy i umieść w buteleczce z ciemnego szkła.

Opcjonalnie możesz odlać jedynie część eliksiru, pozwalając reszcie nadal dojrzewać. Jeżeli smak będzie zbyt mocny dodaj odrobinę alkoholu, który go rozcieńczy.

Jak zrobić ekstrakt migdałowy

ekstrakt migdałowy
© Photogenica

Do produkcji ekstraktu migdałowego użyj słodkich migdałów (ich gorzka odmiana może być szkodliwa dla zdrowia, ponieważ zawierają cyjanowodory).

Do produkcji ekstraktu migdałowego potrzebujesz: 12 migdałów, pół litra alkoholu 40 %. Najlepiej użyć migdałów obranych ze skórki, aby ekstrakt nie nabrał goryczy. Posiekaj migdały i zalej je alkoholem w szklanym słoju. Pamiętaj, że im większe naczynie wybierzesz, tym większą zapewnisz powierzchnię kontaktu migdałów z alkoholem. To z kolei ułatwi ekstrakcję smaku i zapewni mocniejszy aromat ekstraktu.

Pozostaw mieszankę, aby spokojnie mogła dojrzeć na 2 - 3 miesiące, codziennie delikatnie wstrząsając słojem. Po tym czasie przecedź ekstrakt i przelej do pojemnika z ciemnego szkła. Własnoręcznie zrobiony eliksir migdałowy, będzie miał zdecydowanie słabszy smak niż specyfik kupowany w sklepie który jest chemicznym odpowiednikiem lub został pozyskiwany z niebezpiecznych gorzkich migdałów.

Dlatego za pierwszym razem zrób mniejszą partię i sprawdź, czy zapach i smak w pełni ci odpowiadają. Pamiętaj, aby przed wlaniem ekstraktów do buteleczek dokładnie je oczyścić, gdyż nawet niewielka pozostałość jakiegokolwiek smaku może zniszczyć twoją pracę.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas