"Złota zasada" sadzenia. Ucieszą oko, zwabią motyle i pszczoły na rabaty
Czy ktoś nie wie, jak wyglądają mieczyki? Pewnie znają je wszyscy. Choć w pełnej krasie prezentują się dopiero w lipcu i sierpniu, to w kwietniu musimy podjąć pierwsze prace. Co prawda mieczyki nie są miododajne, ale nęcą wyglądem i motyle, i pszczoły, a także ludzkie oczy nie mogą się im oprzeć. Kiedy sadzić mieczyki? Termin jest kluczowy.

Przedstawiamy mieczyki: idealne do ogrodu i do bukietów
Mieczyki, czy inaczej gladiole, to jedne z tych roślin, które w ogrodach robią oszałamiające wrażenie. Jeśli zasadzimy je zgodnie ze sztuką ogrodniczą, to wyrosną na ponad metr wysokości, a w lipcu i sierpniu oczarują obfitym, barwnym kwitnieniem. Mieczyki mogą być sadzone w rabatach grupowo, ale warto dla kolorystycznego wrażenia mieszać różne odmiany, aby spotęgować efekt. Gladiole doskonale wyglądają w ogrodzie, ale trudno się również dziwić faktowi, że to jedne z najczęściej wybieranych kwiatów na bukiety i wiązanki.
Czy uprawa mieczyków jest trudna? Nie, jeśli dobrze je wsadzimy do gruntu i zapewnimy im odpowiednie warunki. Jeśli zaś się nieco postaramy, to widok gladioli w ogrodzie będzie nam towarzyszył jeszcze na początku jesieni.
Kiedy sadzić mieczyki? Patrz na prognozy

Wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić mieczyki w ogrodzie. W zasadzie najlepszym terminem jest czas od połowy kwietnia do początków maja, choć sprytni działkowcy sadzą je nawet w czerwcu (wtedy kwitną jeszcze w czerwcu i październiku).
Czy data rekomendowana przez specjalistów jest sztywna, kiedy chcemy posadzić mieczyki? Otóż trzeba wziąć pod uwagę zjawiska atmosferyczne. Po pierwsze: bulwy mieczyków nie lubią nadmiernej wilgoci, więc trzeba poczekać, kiedy minie ewentualna pora deszczowa. Po drugie: gleba musi być rozmrożona, więc idealnie, żeby przez kilka dni temperatura oscylowała w okolicach 10 stopni Celsjusza, nim mieczyki wylądują w ziemi.
Zobacz również:
Tajniki sadzenia mieczyków: bez tego ani rusz

Wiemy już, kiedy sadzić mieczyki, ale nawet ta wiedza nie pomoże, jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim miejscu. Sadzenie gladioli musi odbywać się tam, gdzie na rabacie będzie sporo promieni słonecznych, które są niezbędne, aby mieczyki silnie wzrastały i perfekcyjnie zakwitły.
Z drugiej strony miejsce, które jest przeznaczone na sadzenie mieczyków, musi być nieco osłonięte od wiatru, ponieważ porywiste podmuchy mogą łamać łodygi oraz sprawiać, że będą się one przechylały.
Jak sadzić mieczyki do gruntu?
Sadzenie mieczyków w ogrodzie nie jest trudnym zadaniem, ale trzeba najpierw przygotować glebę pod bulwy. Co trzeba zrobić? Jeśli podłoże jest jałowe, można je wzbogacić kompostem: rozsypać na rabacie, a później dokładnie przekopać i wyrównać grabiami. Teraz czas na najważniejsze zadanie: umieszczanie sadzonek w glebie. Jak zrobić to prawidłowo? Bulwy mieczyków muszą być wkopane na odpowiednią głębokość, która wynosi trzykrotność wysokości bulwy.